چگونه کفش مخصوص دویدن را بشوییم؟

How to Clean Running Shoes

اگرچه تمیز کردن کفش به طور کلی می‌تواند کار کلافه کننده‌ای باشد اما در مورد کثیف شدن کفش رانینگ نگرانی کمتری خواهید داشت. شما می‌توانید به راحتی کفش مخصوص دویدن خود و یا سایر کفش های ورزشی را به طور دستی پاک کنید یا اینکه آنها را با کمک ماشین لباسشویی بشویید. هر دوی این روش‌ها که در این مطلب مورد توجه قرار خواهند گرفت، می‌توانند رنگ و بوی تازگی به کفش‌های شما بدهند.

 

تمیز کردن کفش مخصوص دویدن به روش دستی

تمیز کردن کفش مخصوص دویدن به روش دستی

1. صبر کنید تا گل روی کفش‌ها خشک شود. اگر کفش‌هایتان گلی شده‌اند، صبر کنید تا گل خشک شود. پاک کردن گل خشک شده بسیار ساده‌تر از حالت خیس آن می‌باشد. 12 ساعت مدت زمان مناسبی برا خشک شدن کفش‌هایی است که به شدت گلی شده‌اند.

 

شستن کفش مخصوص دویدن با مسواک2. با یک مسواک خشک، گل خشک شده را از روی کفش بسابید. با این روش به راحتی می‌توانید بخش زیادی از آلودگی‌ها و لکه‌ها را از سطح کفش جدا کنید. مسواک را به جلو و عقب حرکت دهید تا جایی که تمام بقایای گل پاک شوند.

 • در صورتی که می‌خواهید بهترین نتیجه را بگیرید از یک مسواک نو که موهای تیزتری دارد برای این کار استفاده کنید.

 

شستن کفش مخصوص دویدن با جوش شیرین

3. مقداری جوش شیرین و ماده شوینده را به نسبت برابر با هم مخلوط کنید. برای مثال، نیم فنجان مایع ظرفشویی (120 میلی‌لیتر) و نیم فنجان جوش شیرین (90 گرم) را در یک ظرف کوچک با هم ترکیب کنید. این مخلوط یک پاک کننده قوی تولید می‌کند که می‌توانید به راحتی برای پاک کردن انواع لکه‌ها از آن استفاده کنید. از قاشق برای هم زدن محلول استفاده کنید و انقدر به این کار ادامه دهید تا مایع شوینده و جوش شیرین به طور کامل با هم ترکیب شوند.

 • بهتر است برای کسب نتیجه عالی از شوینده‌های بدون رنگ استفاده کنید.

 

شستن کفش مخصوص دویدن با شوینده

4. با یک مسواک و محلول شستشویی که تهیه کرده‌اید، زیره‌ها و پاشنه‌های کفش را تمیز کنید. مسواک را محلول شوینده و جوش شیرین فرو برده و سپس به آرامی آن را به کناره ظرف بزنید تا مقدار اضافی محلول را از روی برس مسواک بردارید. سپس منطقه مورد نظرتان را با مسواک پاک کنید.

 • حرکت مسواک را بر روی نواحی که بیشترین لکه را دارند متمرکز کنید.
 • اگر مسواک اضافی ندارید، می‌توانید از هر براش دیگری برای این کار استفاده کنید.

 

شستن کفش مخصوص دویدن با اسفنج

5. یک اسفنج را در آب فرو برده و از آن برای پاک کردن کف روی کفش‌ها استفاده کنید. اسفنج را فشار دهید تا آب اضافی آن خارج شود. سپس آن را روی نواحی را که پیش از این با محلول شوینده پاک کرده‌اید بکشید تا اثرات شوینده و جوش شیرین به طور کامل پاک شود. دست خود را روی سطح کفش بکشید تا از پاک شدن کامل اثرات جوش شیرین مطمئن شوید. اگر شما اندکی زمختی در سطح کفش احساس کنید، این بدان معنی است که هنوز کامل پاک نشده و بهتر است آن قسمت را دوباره پاک کنید.

 • می‌توانید به جای اسفنج از یک پارچه کهنه تمیز استفاده کنید.

 

شستن کفش مخصوص دویدن با پارچه

6. کفش‌ها را با یک دستمال میکروفایبر خشک کنید. پارچه‌های میکروفایبر در جذب آب از سطوح خیس و نم‌دار فوق‌العاده عمل می‌کنند و می‌توانند کمک شایانی به خشک کردن کفش‌های شما کنند. به آرامی تمام قسمت‌های کفش را با کمک دستمال پاک کنید تا اینکه به طور کامل خشک شود.

 • اگر پارچه میکروفایبر در اختیار ندارید، از یک پارچه کتان-پنبه تمیز برای این کار استفاده کنید.

 

شستن کفش مخصوص دویدن و بوی نامطبوع با جوش شیرین

7. کفی‌های کفش را با یک لایه نازک از جوش شیرین بپوشانید و اجازه دهید یک شب باقی بماند. این کار به از بین بردن بوی نامطبوع از کفش کمک می‌کند. جوش شیرین را در داخل هر کفش بپاشید تا سطح کفی کفش را را به طور کامل بپوشاند. کفش‌ها را به مدت یک شب در یک محل خشک قرار دهید تا فرصت جذب بو توسط جوش شیرین فراهم شود.

 • اگر از حیوانات خانگی نگهداری می‌کنید، کفش‌ها را در محلی قرار دهید که نتوانند آن را واژگون کنند.

 

شستن کفش مخصوص دویدن و بوی بد کفش

8. با تکان دادن کفش‌ها، بقایای جوش شیرین را از کفش خارج کنید. در یک محیط باز مثل حیاط، کفش‌ها را با شدت کافی تکان دهید تا بقایای جوش شیرین از آن خارج شود. این کار را تا زمانی ادامه دهید که جوش شیرین به طور کامل پاک شود.

 

 

شستن کفش مخصوص دویدن با ماشین لباسشویی

شستن کفش مخصوص دویدن با لباس ش.

1. با یک براش بقایای خاک و گل را از روی کفش پاک کنید. با این کار، از گرفتگی و رسوب ذرات خاک در ماشین لباسشویی خود جلوگیری می‌کنید. با حرکت رفت و برگشتی مسواک، تا جایی که می‌توانید هر گونه اثر گل یا گرد و خاک را از سطح کفش پاک کنید.

 • نگران پاک کردن گل و ذرات غبار از داخل سطح مش کفش نشوید، در شستشو با ماشین، این ذرات به راحتی خارج خواهند شد.

 

شستن کفش مخصوص دویدن و بند کفش

2. کفی‌ها و بند کفش را در یک پاکت مخصوص پارچه‌های حساس قرار دهید. بندهای کفش را از کفش جدا کنید. کفی‌ها را نیز همچنین. یک پاکت زیپ‌دار مخصوص شستشوی لوازم حساس تهیه کرده و آن‌ها را داخل آن بیندازید تا در حین گردش تند در ماشین آسیب نبینند.

 • اگر کفی‌ها را چسب به داخل کفش چسبیده‌اند، نیازی به جدا کردن آن‌ها نیست و نگران این موضوع نباشید.

 

شستن کفش مخصوص دویدن با مایع لباششویی

3. یک شوینده بدون مواد سفید کننده را داخل ماشین بریزید. نکته مهمی که هنگام شستن کفش‌ها با ماشین باید به آن توجه کنید، این است که هیچ گونه ماده سفید کننده یا شوینده‌هایی که حاوی مواد سفید کننده هستند به کار نبرید. برای این منظور دقت کنید که برای بسته، ویژگی‌هایی تحت عنوان سفید کنندگی برای محصول ذکر نشده باشند. یک مایع لباسشویی معمولی می‌تواند انتخاب مناسبی باشد. مایع را به همراه کفش‌ها به داخل ماشین ریخته یا اینکه آن را در محفظه مخصوص خود در داخل ماشین بریزید.

 • در مورد مقدار مورد نیاز شوینده، از راهنمای درج شده بر روی شوینده کمک بگیرید.

 

شستن کفش دویدن با آب سرد

4. کفش‌ها را در داخل ماشین بیندازید و از برنامه مخصوص شستشوی پارچه‌های حساس با آب سرد استفاده کنید. حتما دقت کنید که ماشین روی آب سرد تنظیم شده باشد چراکه آب گرم موجب باز شدن چسب‌های داخل کفش خواهد شد. همچنین برنامه شستشوی ویژه لباس‌های حساس را انتخاب کنید تا مطمئن شوید کفش‌ها در طول شستشو فرم خود را از دست نمی‌دهند.

 • در هر بار شستشو فقط یک جفت کفش را بشویید تا از آسیب دیدن ماشین لباسشویی خود جلوگیری کنید.
 • می‌توانید لباس‌های ورزشی مخصوص دو خود را همزمان با کفش‌ها بشویید تا از برخورد مداوم کفش‌ها به دیواره‌های ماشین که هم برای کفش و هم برای ماشین آسیب‌زاست جلوگیری کنید. از حوله‌های کهنه نیز می‌توانید برای این کار استفاده کنید.

 

5. مقداری روزنامه مچاله شده را داخل کفش‌های تمیز و نم‌دار خود قرار دهید. این کار کمک می‌کند تا کفش‌ها در حین خشک شدن فرم خود را حفظ کنند. بهتر است تمام بخش داخلی کفش را به طور کامل با روزنامه‌های مچاله شده بپوشانید.

 • اگر روزنامه در اختیار ندارید، می‌توانید از کاغذ باطله نیز استفاده کنید.

 

شستن کفش دویدن در 12 ساعت

6. به مدت ‍12 ساعت صبر کنید. بعد از 12 ساعت می‌توانید روزنامه‌ها را از کفش‌هایتان خارج کرده و خشک شدن آنها را کنترل کنید. اگر اثرات نم را در داخل کفش‌ها احساس می‌کنید، 12 ساعت دیگر نیز صبر کنید تا کفش‌ها کاملا خشک شوند.

5/5 - (4 امتیاز)
منبع Wikihow
مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.