راهنمای خرید کولر گازی اسپلیت اینورتر با معرفی بهترین های بازار

تکنولوژی همواره در خدمت آسایش زندگی انسان بوده است. اگر به این گزاره توجه دقیق‌تری کنیم و آن را در جنبه‌های مختلف زندگی مورد بررسی قرار دهیم، خواهیم دید که انسان برای هرآنچه که او را دچار سختی می‌کند به دنبال یک راه‌حل است.

یکی از مقوله‌هایی که افراد را به‌شدت درگیر خود می‌کند، شرایط محیطی مختلفی‌ست که مخل آسایش آن‌ها باشد. به عنوان مثال وجود سروصدای زیاد انسان‌ها را واداشته است تا به اختراع و استفاده از مواد اولیه عایق در ساخت خانه‌های‌شان روی بیاورند.

اما موضوع مهمی که این مقاله را به آن اختصاص داده‌ایم، تلاش برای ایجاد دمای مناسب محیط در فصل‌های مختلف سال است. این تلاش را می‌توان در اختراع وسایل برودتی و حرارتی مختلف به خوبی مشاهده کرد.

راهکارهای انسان برای فرار از گرمای طاقت‌فرسای تابستان در طول زمان تغییر کرده است و امروزه با پیشرفت تکنولوژی شاهد نسل جدیدی از وسایل برودتی به نام کولر هستیم. کولرها انواع مختلفی دارند و شاید بتوان کارآمدترین آن‌ها را کولر گازی دانست. اما تا چه اندازه با این وسیله آشنایی دارید و چقدر کارکرد آن را می‌شناسید؟

 

کولر گازی چگونه کار می‌کند؟

در یک تعریف ساده کولر گازی وسیله‌ای‌ست که توانایی تهیه هوای مطبوع را در روزهای گرم در فضاهای بسته خانه و محل کار دارند. با استفاده از این محصول می‌توان به کمک عملکرد بهینه‌ای که دارد از شر گرمای بیش از اندازه‌ی محیط راحت شد.

اما اگر بخواهیم تعریف فنی‌تری در این خصوص داشته باشیم، می‌توان گفت که کولر گازی وسیله‌ای می‌باشد که با بهره‌گیری از یک سیکل تبرید تراکمی ماموریت خود را به خوبی انجام می‌دهد. این چرخه به این دستگاه کمک می‌کند تا بتواند هوای گرم اتاق را به بیرون از ساختمان هدایت کرده و به جای آن با تولید سرمای مورد نیاز و دمیدن آن به فضای مورد نظر، دمای آن را پایین‌تر می‌آورد. هر کولر گازی از اجزای مشخصی تشکیل می‌شود که هر کدام از آن‌ها نقش مهمی در این فرایند دارند. بیایید این اجزا را بشناسیم.

 

کولر گازی

اجزای مختلف انواع کولرهای گازی

کولر گازی یک دسته‌ی کلی از محصولات است و درحقیقت باید به این نکته اشاره کرد که انواع متنوعی از کولر گازی در طراحی و تولید می‌شوند. هر یک از مدل‌های کولر گازی کارایی خاص خود را داشته و در محل‌های مورد نیاز نصب و استفاده می‌شوند.

به عنوان مثال می‌توان به نمونه‌هایی همچون کولرهای گازی ایستاده، کولر گازی دیواری، کولرهای گازی پنجره‌ای، پرتابل و … اشاره کرد. همه‌ی این کولرها دارای اجزایی تحت عنوان کندانسور، کمپرسور، اواپراتور و شیر انبساط می‌باشند.

از نام این دستگاه می‌توان حدس زد که در طی فرایند خنک‌کنندگی هوا، این وسیله از گازهای مبرد بهره می‌برند. این گازها شامل نمونه‌های مختلفی هستند که با توجه به ظرفیت کولر و نوع آن انتخاب می‌شوند.

 

اسپلیت چیست؟

این کلمه را بی‌شک به کرات شنیده‌اید. به‌ویژه زمانی که در حال گفت‌وگو در خصوص کولرهای گازی هستید. اسپلیت که البته عموماً تحت عنوان اسپیلت نیز معرفی می‌شود از کلمه‌ی Split گرفته شده است. این واژه که معنای دوتکه می‌دهد، نشان‌دهنده نوع ساختار کولر گازی می‌باشد. در واقع اسپلیت به نوعی از کولر گازی گفته می‌شود که دو قسمت مجزا تشکیل شده است و بخشی از آن در فضای داخلی و بخش دیگرش در فضای خارجی محل مورد نظر نصب می‌شود.

 

نگاهی دقیق‌تر به انواع کولرهای گازی

بیایید انواع مختلف کولر گازی را کامل‌تر بشناسیم تا بتوانیم نگاه دقیق‌تری برای انتخاب یک کولر گازی مناسب داشته باشیم.
در لیست زیر اسامی انواع کولرهای گازی را معرفی کرده‌ایم:

  • اسپلیت تک پنل
  • اسپلیت چند پنل (مولتی اسپلیت)
  • اسپلیت کنجی
  • اسپلیت کنسولی
  • کولر گازی پرتابل
  • کولر گازی پنجره ای
  • اسپلیت کانالی
  • کولر گازی و اسپلیت ایستاده
  • اسپلیت سقفی کانالی

کولر گازی پرتابل

در ادامه به‌طور مختصر برای خرید کولر گازی مناسبی توضیحاتی را ارائه خواهیم کرد.

کولر گازی پنجره‌ای همان‌طور که از نامش پیداست قابل نصب بر روی پنجره می‌باشد. برای نصب این کولر می‌توانید یک قابل مناسب و محکم بر روی پنجره تعبیه کنید. این کولر از نوع اسپلیت نبوده و تمام اجزای آن در یک بخش قرار می‌گیرد.

کولر گازی پرتابل انتخاب مناسبی برای فضاهایی کوچک است و این مسئله به دلیل ظرفیت پایین‌ترآن نسبت به دیگر انواع کولر گازی می‌باشد.

کولر گازی و اسپیلت ایستاده از هر دو نوع دو تکه و یکپارچه بهره‌مند است و بنا به موقعیت مکان مورد نظر می‌توان هر کدام از آن‌ها را انتخاب کرد. این دستگاه بر روی زمین قرار گرفته و می‌توان از آن‌ها برای سرمایش محیطی بزرگ از آن استفاده کرد. در برخی از مدل‌های این محصول سیستم گرمایشی نیز تعبیه شده است و می‌توان در روزهای سرد سال از آن بهره برد.

اسپلیت دیواری در ارتفاع مناسبی بر روی دیوار نصب شده و تکه‌ی دیگرش در بخش خارجی دیوار نصب می‌گردد. این نوع از کولر گازی ظرفیت‌های متنوعی داشته و می‌توانید با توجه به حجم فضای مورد نظر، نوع لازم را انتخاب کنید.

از آن‌جا که انواع پرکاربرد این محصول را معرفی کردیم، به سراغ توضیح در خصوص خرید اسپلیت دیواری به عنوان یکی از پرفروش‌ترین این محصول‌ها می‌رویم تا ببینیم در هنگام خرید آن باید به چه نکاتی توجه کنید.

 

انتخاب کولرگازی مناسب

در سالهای اخیر با افزایش قیمت حاملهای انرژی در کشورمان، انتخاب تجهیزات کم مصرف در تمامی بخشهای ساختمان به یک الویت اساسی تبدیل شده است. با این وجود برخی افراد نیز اعتقاد دارند این موضوع صرفا یک ادعاست و اسپلیت اینورترها با توجه به هزینه اولیهشان عمال تفاوت چندانی در کاهش هزینههای مربوط به سرمایش ساختمان در مقایسه با سایر کولرهای گازی ندارند!

انواع اسیپلت را می‌توان با طراحی‌های مختلفی در ظاهر و ساختار در بازار بیابید. یکی از فاکتورهای مورد بحث در هنگام خرید کولر گازی ظاهر آن بوده و این مسئله موضوعی کاملاً سلیقه‌ای‌ست. اما توجه به ظرفیت مورد نیاز از اهمیت بالاتری برخوردار است. ظرفیت کولر گازی بر اساس معیاری به نام BTU معرفی می‌شود. هر چه این مقدار بزرگ‌تر باشد، کولر گازی توانایی سرد کردن محیط بزرگ‌تری را دارد.
به عنوان مثال کولر گازی با BTU=1000 می‌تواند محیطی در حدود 35 مترمربع را پوشش دهد. این معیار به صورت پله‌ای افزایش پیدا کرده و کولر گازی 28000 می‌تواند یک فضای بزرگ را که مساحتی در بین 170 تا 200 متر دارد را به دمای مطلوب برساند.
البته توجه به مساحت محیط معیار کافی‌ای برای انتخاب کولر گازی نیست و باید عواملی هم‌چون ارتفاع سقف، آفتاب‌گیر بودن یا نبودن، آب‌وهوای منطقه و … را در این زمینه مورد توجه قرار داد.

توجه به کیفیت محصول دیگر نکته‌ی مهم در انتخاب یک کولر گازی مناسب می‌باشد. برندهای مختلفی امروزه در بازار وجود دارند و بهتر است تلاش کنید تا گزینه‌ی مناسبی را انتخاب کنید.

 

 

تفاوت اسپلیت اینورتر با کولرهای گازی دیگر در چیست؟

تفاوت اصلی اسپلیت اینورترها با کولرهای گازی متداول به تفاوت تکنولوژی به کار رفته در کمپرسورها مربوط می‌شود. از تکنولوژی اینورتر به عنوان تحولی جدید در ساخت الکتروموتورهای کمپرسورها یاد می‌شود. در این تکنولوژی واحد اینورتر جهت کنترل سرعت موتور به منظور تعدیل مداوم دما مورد استفاده قرار میگیرد. نحوهی تنظیم سرعت موتور توسط اینورتر بدین صورت است که واحدهای اینورتر جریان متناوب شهری AC را به جریان مستقیم DC تبدیل میکنند، استفاده از جریان DC به اینورتر اجازه میدهد جریان را به طور دلخواه در اختیار الکتروموتور قرار داده و در نتیجه بتواند سرعت آن را تنظیم کند. برای تشخیص و ثبت دمای محیط در نقاط مشخص از میکروکنترلگرها استفاده میشود. در واقع اطالعات الزم جهت تنظیم سرعت الکتروموتور توسط اینورتر از طریق بررسی مداوم وضعیت محیط به دست می آید.

قیمت اسپلیت

مزایای اسپلیت اینورتر

کاهش مصرف انرژی: شاید در گرمترین روزهای سال کمپرسور یک اسپلیت اینورتر نیز همچون کولر گازی معمولی در بالاترین سرعت خود کار کرده و مصرف انرژی مشابهی داشته باشند، اما در روزهای معتدل تر میزان مصرف انرژی متناسب با بار سرمایشی مورد نیاز تعدیل خواهد شد. البته به نحوه استفاده خانوارها از این دستگاها هم مرتبط است.

افزایش عمر دستگاه: با توجه به اینکه در یک اسپلیت اینورتر عملکرد موتور صفر و یکی نیست، از تغییرات شدید وضعیت عملکردی وسیله (کار با حداکثر توان تعریف شده و یا خاموش!) و روشن و خاموش شدنهای متوالی جلوگیری میشود. بنابراین هزینه های تعمیر و نگهداری در طول استفاده از دستگاه کاهش یافته و عمر آن نیز بیشتر از کولرهای متداول با مشخصات مشابه خواهد بود.

افزایش کیفیت دمای محیط: با توجه به اینکه در اسپلیت اینورتر سرعت کمپرسور متناسب با وضعیت دمایی ثبت شده توسط میکروکنترلگرها تنظیم میشود، هوای خروجی دستگاه کامال بر اساس ملزومات حرارتی محیط تنظیم شده و تغییرات دمای محیطی بسیار کم خواهد بود. در کولرهای گازی متداول برای جلوگیری از روشن و خاموش شدن مکرر و در نتیجه استهالک کمپرسور به ازای تغییرات کم دمای داخلی، یک بازه 1 تا 3 درجهای بین دمای روشن و خاموش شدن کمپرسور تعریف میشود که همین امر موجب نوسان دمای محیط در طول کار دستگاه میشود

5/5 - (3 امتیاز)
منبع nytimes gadgetreview
مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.