ساخت ساعت هوشمندی با قابلیت مانیتور قند خون توسط سامسونگ!؟

تست قند خون یک ضرورت روزمره برای بسیاری از افراد مبتلا به دیابت می‌باشد. زیرا اطلاع از سطح قند خون، یکی از کلیدی‌ترین گام‌ها در کنترل شرایط سلامتی آنها است. در حال حاضر برخی از مدل‌های دیجیتال دستگاه تست قند خون قابلیت تبادل اطلاعات با ساعت و گوشی های هوشمند را دارند که عملیات ثبت و تحلیل داده‌های مربوط به تغییرات قند خون را برای کاربران بسیار ساده‌تر می‌سازد. اما  ابرغول سامسونگ می‌خواهد پا را از این نیز فراتز گذاشته و متدی بسیار ساده‌تر برای اندازه‌گیری غیرتهاجمی قند خون ارائه دهد. با اینکه اطلاعات رسمی از جزئیات ساعت هوشمند سامسونگ مدل مدل Samsung Galaxy 4 Watch ارائه نشده است، اما گمانه‌زنی‌های در خصوص این گجت پوشیدنی ویژه صورت گرفته است.

بر اساس مقاله‌ای که اخیرا در اخبار آی‌تی کره (Korea IT News) منتشر شده است، مدل بعدی از ساعت هوشمند سامسونگ، قابلیت تست قند خون را خواهد داشت. در حال حاضر بهترین مدل های دستگاه تست قند خون ، به قابلیت اندازه‌گیری غیرتهاجمی سطح قند خون مجهز هستند، اما داشتن این قابلیت بر روی یک گجت پوشیدنی خبری مهیج است.

البته لازم به یادآوری است که تمامی این اطلاعات تنها در حد حدس و گمان هستند و هنوز خبری رسمی از جانب کمپانی سامسونگ در این زمینه منتشر نشده است. با این حال پیش از این در ژانویه سال 2020 اعلام کرده‌اند در حال کار بر روی این متد تست قند خون هستند. بر اساس پیش‌بینی آی‌تی نیوز کره، این ویژگی بر روی یکی از مدل‌های Galaxy Watch 4 یا Galaxy Watch Active 3 تعبیه شده و در نیمه دوم سال 2021 عرضه خواهد شد.

خرید دستگاه تست قند خون

 

ساعت هوشمند سامسونگ با قابلیت اندازه گیری قند خون: شایعات و گمانه‌زنی‌ها

در حال حاضر، هنوز هیچ گونه اطلاعات رسمی و دقیقی در خصوص مشخصات این مدل از ساعت هوشمند سامسونگ نداریم. با این حال ژانویه سال گذشته، این کمپانی گزارشاتی از تحقیقات پژوهشگران آن بر روی متدهای جدید تست قند خون به روش غیرتهاجمی را منتشر کرده است. بر اساس این گزارشات، سامسونگ در این پروژه از همکاری دانشگاه MIT آمریکا بهره گرفته و بر روی تکنیکی تحت عنوان « Raman spectroscopy» برای افزودن قابلیت تست قند خون به ساعت‌های هوشمند خود کار می‌کند.

ساعت هوشمند سامسونگ با قابلیت مانیتور قند خون

بر اساس ادعای سامسونگ استفاده از این تکنیک، از بالاترین سطح دقت نسبت به سایر شیوه‌های اندازه‌گیری غیرتهاجمی قند خون برخوردار است. با افزوده شدن این قابلیت به برخی از مدل های ساعت هوشمند سامسونگ، افراد دیابتی می توانند به طور منظم از وضعیت قند خون خود آگاه شده و بر اساس آن برنامه تغذیه، ورزش و انسولین خود را تنظیم کنند. بهترین بخش این خبر نیز آن است که دیگر نیازی به خونگیری از نوک انگشتان وجود ندارد و اندازه‌گیری قند خون بدون آزار و ناراحتی همراه خواهد بود.

 

آیا ساعت هوشمند می‌تواند سطح قند خون را اندازه بگیرد؟

سامسونگ اولین شرکتی نیست که تلاش می‌کند فناوری تست قند خون را به گجت‌های پوشیدنی خود اضافه کند. در حقیقت شایعاتی وجود دارد مبنی بر اینکه Apple نیز در حال کار بر روی قابلیت مشابهی برای اضافه کردن به مدل‌های آتی fitness tracker خود می‌باشد. در زمان انتشار این خبر، اپل واچ (Apple Watch) هنوز نمی‌تواند سطح قند خون را به آن شیوه کارآمدی که مد نظر سامسونگ است اندازه بگیرد. در حال حاضر، برای دسترسی به قابلیت قندشمار در اپل واچ، شما باید آن را با یکی از سیستم‌های اندازه‌گیری همچون FreeStyle Libre یا Dexcom همگام سازید یا از سیستم‌های اندازه‌گیری دستی به کمک گلوکومتر بهره بگیرید.

استارتاپ ژاپنی Quantum Operation نیز یک نمونه پیشنهادی برای ساعت هوشمند طراحی کرده است که با استفاده از یک اسپکتومتر نوری (optical spectrometer) کوچک، توانایی اندازه‌گیری قند خون در 20 ثانیه را دارد. بر اساس تحقیقات، در حال حاضر از هر ۱۰ آمریکایی یک نفر به دیابت مبتلا می‌باشد و در صورت تایید FDA، ساعت‌های هوشمند با قابلیت تست قند خون بسیار پرطرفدار خواهند شد.

در حال حاضر، مدل های رایج دستگاه تست قند خون، اندازه‌گیری دقیق و سریع سطح قند خون با قابلیت اتصال به دستگاه‌های هوشمند از طریق اپلیکیشن‌های واسطه را فراهم می‌سازند که ثبت و تحلیل مداوم وضعیت قند خون را امکان‌پذیر می‌کند. با این حال مشکل بزرگ این دستگاه‌ها این می‌باشد که کاربران برای استفاده از آنها نیازمند خونگیری از نوک انگشتان می‌باشند و انجام چندباره این کار در طول یک روز برای افراد آزاد دهنده و غیرقابل تحمل خواهد بود.

در صورتی که گجت‌های پوشیدنی بتوانند به قابلیت تست قند خون بدون نیاز به خونگیری مجهز شده و دقت مناسبی در این زمینه ارائه دهند، شاهد انقلابی بزرگ در حوزه تجهیزات گلوکومتر خواهیم بود. با این حال، به احتمال بسیار زیاد، این گجت‌ها بسیار گران بوده و در عین مهیج بودن، عملا از دسترس بسیاری از بیماران دیابتی خارج خواهند بود. با در نظر داشتن این موضوعات، می‌توان گفت همچنان ساعت های هوشمند راه طولانی برای تبدیل شدن به جایگزین مطمئن و مقرون به صرفه برای دستگاه‌های فعلی را خواهند داشت.

5/5 - (4 امتیاز)
منبع Toptenreviews
مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.