آموزش نصب تلویزیون روی دیوار با پایه دیواری تلویزیون

آیا تابه‌حال به نصب تلویزیون بر روی دیوار به جای گذاشتن آن روی میز تلویزیون فکر کرده‌اید؟

یادگیری نحوه نصب تلویزیون به دیوار به شما این امکان را می‌دهد که به‌جای خرید یک تلویزیون بزرگ جدید یا یک سیستم صوتی فانتزی، یکی از بزرگ‌ترین تغییرها را برای تبدیل خانه به سینمای خانگی را انجام دهید. نصب تلویزیون روی دیوار با استفاده از پایه دیواری دارای مزایای بسیاری است از جمله:

 • استفاده بهینه از فضا، یعنی شما اگر فضای کافی برای قرار دادن تلویزیون روی میز تلویزیون ندارید به‌راحتی با نصب آن بر روی دیوار می‌توانید از مکان خود بهترین استفاده را کنید.

 • از دیگر مزایای نصب تلویزیون به دیوار طراحی زیباتر و ارگونومی بهتر برای تماشای لذت‌بخش‌تر برنامه‌ها است.

 • یکی دیگر از مزایای نصب تلویزیون به دیوار سالم نگه‌داشتن تلویزیون در مقابل کودکان است. با قرار دادن تلویزیون روی دیوار، شما دیگر نگران آسیب رسیدن به صفحه‌نمایش تلویزیون یا پرت شدن آن بر روی زمین نیستید.

 • همچنین وصل تلویزیون به دیوار بسیار مقرون‌به‌صرفه است.

چه یک پایه دیواری شیب‌دار ساده یا یک پایه دو بازویی که دارای دامنه حرکت و موقعیت کاملی را ارائه می‌دهد داشته باشید، اصول اولیه برای نصب آن به دیوار تقریباً یکسان است. در ادامه تمامی مراحل از آماده‌سازی تا نصب تلویزیون به دیوار مرحله‌به‌مرحله بیان شده‌ که به آن می‌پردازیم. اگر به تازگی قصد خرید تلویزیون دارید پیشنهاد می‌کنیم مقاله بهترین تلویزیون را مطالعه بفرمایید.

 

نیازمندی‌ها

به غیر از داشتن تلویزیون و دیوار، برای نصب صحیح تلویزیون خود باید چند وسیله در دسترس داشته باشید.

 • الگوی کاغذی (اختیاری)
 • مداد یا نوار چسب
 • متر
 • گل میخ یاب
 • تراز
 • دریل برقی
 • پیچ گوشتی
 • پایه دیواری تلویزیون
 • ابزار نصب (پیچ، اسپیسر و غیره)

 

شما برای نصب تلویزیون حداقل به یک شخص دیگر احتیاج دارید تا در بلند کردن و قرار دادن تلویزیون روی دیوار به شما کمک کند و همچنین به یک شخص دیگر نیاز دارید تا از فاصله دورتر صاف یا کج قرار گرفتن تلویزیون را چک کند. همچنین وجود چند تن به عنوان کمک باعث می‌شود تلویزیون شما در هنگام نصب بر روی دیوار آسیب نبیند.

 

چند نکته در مورد نصب تلویزیون

در بیشتر مواقع بهتر است از افراد با تجربه در این زمینه کمک بگیرید تا آسیب کمتری به تلویزیون و دیوار وارد کنید؛ با این حال برای نصب تلویزیون‌های کوچک‌تر نیاز به شخص دیگری نیست و خودتان به‌تنهایی از عهده نصب آن برمی‌آیید.

معمولاً تلویزیون‌های بالای 50 اینچ باید توسط دو نفر جابه‌جا شوند، با این حال اگر وزن تلویزیون برای یک نفر قابل‌تحمل باشد باز هم بهتر است باید برای آسیب نرسیدن به صفحه‌نمایش از شخصی دیگر کمک بگیرد چون نصب یک تلویزیون شکسته یا خراب تمام لذت تماشای برنامه‌ها را از بین خواهد برد.

هنگام استفاده از تلویزیون، باید مراقب محافظت از پنل نمایشگر باشید. یک ورق بزرگ شیشه‌ای یا پلاستیکی به‌طور طبیعی دارای انعطاف‌پذیری است؛ اما فناوری نمایشگر زیرین معمولاً این‌طور نیست و حتی کمی خم‌شدگی یا فشار ناخواسته بر روی پنل می‌تواند به تلویزیون آسیبی غیرقابل تعمیر وارد کند.

برای بلند کردن و حمل صحیح تلویزیون، بدنه تلویزیون کار پشتیبانی از نمایشگر را انجام می‌دهد. تلویزیون را از قسمت پایین آن بلند کنید و در یک گوشه یا بالا و در حالت عادی و همیشگی نگه‌دارید. این یک موقعیت ایده‌آل برای قرارگیری تلویزیون است؛ زیرا بدنه تمام وزن و فشار را تحمل می‌کند. سعی کنید زیاد تلویزیون را خم نکنید، زیرا نازک‌ترین تلویزیون‌ها هم می‌توانند زیر فشار وزن به اندازه‌ای خم شوند که به نمایشگر آسیب برسد.

وقتی تلویزیون را روی یک سطح صاف می‌گذارید، حتماً صفحه‌نمایش را به سمت پایین روی یک سطح صاف بزرگ که با یک پتو یا فرش تمیز و نرم پوشانده شده است قرار دهید؛ با این حال هرگونه اشیا یا زباله می‌تواند صفحه یا قاب تلویزیون را خراش دهد، بنابراین از تمیزی محیط مطمئن شوید.

شما به جای بخش‌های ناهمواری که فشار بیشتری روی هر نقطه‌ وارد می‌کنند، یا فقط یک طرف تلویزیون را تحمل می‌کنند، به سطحی نیاز دارید که به‌طور یکنواخت تمام صفحه صاف تلویزیون را تحمل کند.
تلویزیون را با دقت روی لبه پایینی قرار دهید و به‌آرامی آن را به سمت جلو خم کنید، آن را روی سطح نرم پایین بیاورید، هر دو گوشه بالا و کناره را بگیرید تا تلویزیون را به‌طور یکنواخت نگه دارید، مراقب باشید که چرخش غیرضروری یا فشار روی پنل ایجاد نشود.

 

بهترین جنس پایه دیواری تلویزیون را انتخاب کنید.

اولین و اصلی‌ترین کار این است که پایه دیواری مناسب تلویزیون خود را انتخاب کنید. انتخاب بهترین و محکم‌ترین پایه دیواری از آسیب رسیدن به تلویزیون شما جلوگیری می‌کند. این انتخاب به دو عامل اصلی بستگی دارد که شامل این موارد است: تلویزیون شما چه اندازه براکتی را می‌پذیرد و این‌که چه سبکی از پایه تلویزیون برای دستگاه شما و اتاقی که در آن قرار دارد مناسب است. هر مدل انتخاب شده از مجموعه پایه‌های دیواری تلویزیون برای بیشتر تلویزیون‌ها استفاده می‌شود. با این حال جزئیات تلویزیون و نیازهای خود را از طریق سازنده یا دفترچه راهنمای آن بررسی کنید.

به خاطر داشته باشید که نصب تلویزیون به دیوار فاصله متفاوتی از تلویزیون نسبت به صندلی شما ایجاد می‌کند. اطمینان حاصل کنید که بر این اساس برنامه‌ریزی کرده‌‌اید که تلویزیون را در فاصله مناسب برای تماشای بهینه قرار دهید.

همچنین باید قبل از شروع هر نوع پروژه نصب، جعبه را باز کنید و با محصولات آشنا شوید. اطمینان حاصل کنید که پیچ‌های لازم (هم برای دیوار و هم برای اتصال به تلویزیون) را دارید و نحوه اتصال براکت دیواری و صفحه تلویزیون را به یکدیگر متوجه شده‌اید.

 

موقعیت مناسب برای نصب تلویزیون را پیدا کنید

بعد از بازکردن جعبه پایه دیواری تلویزیون نوبت آن است که بهترین موقعیت برای نصب تلویزیون را پیدا کنیم.

هنگامی که تلویزیون را بر روی پایه نصب خود قرار دادید، باید مکان مناسب را انتخاب کنید و آن را در ارتفاع مناسب قرار دهید. هنگام نصب تلویزیون روی دیوار، استقامت دیوار ضروری است، زیرا توانایی شما برای تنظیم موقعیت تلویزیون پس از نصب آن حتی با یک پایه دیواری مفصلی بسیار محدود خواهد بود. بعد از انتخاب بهترین مدل پایه دیواری تلویزیون با استقامت بالا، حالا باید دیوار مناسب برای نصب تلویزیون را انتخاب کنیم. پس با پیدا کردن دیوار مناسب شروع کنید.

در انتخاب بهترین دیوار باید یک سری نکات را در نظر بگیریم که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. این که دیوار دریک مکان بسیار مرکزی قرار داشته باشد، دقیقاً جایی که صندلی اتاق نشیمن یا سینمای خانگی قرار گرفته و به شما این امکان را می‌دهد که هنگام تماشای فیلم و نمایش راحت بنشینید و از تماشای تلویزیون لذت ببرید. مطمئن شوید که دیوار به پریزهای برق لازم و هرگونه اتصال کابلی یا ماهواره‌ای نیز دسترسی داشته باشد.

تلویزیون را در ارتفاع مناسب قرار دهید و مرکز صفحه‌نمایش کم و بیش هم سطح چشم باشد. برای هم سطحی تلویزیون با چشم به کمک نفر سومی نیاز دارید تا هنگامی که شما در حال نصب تلویزیون هستید مکان درست این هم سطحی چشم و تلویزیون را به درستی بسنجد. می‌توانید با علامت‌گذاری گوشه پایین سمت راست یا چپ با مداد یا نوار، موقعیت موردنظر را یادداشت کنید.

در نهایت موقعیت پایه را نسبت به تلویزیون در نظر بگیرید. برخی از تلویزیون‌ها براکت‌های نصب را در مرکز بدنه وصل می‌کنند، در حالی که برخی دیگر به سمت پایین قرار دارند، بنابراین برای قرار دادن صحیح پایه دیواری برنامه‌ریزی کنید.

خرید بهترین پایه دیواری تلویزیون

 

نحوه نصب تلویزیون به دیوار

هنگامی که همه وسایل موردنیاز خود را تهیه و اصول اولیه را برنامه‌ریزی کردید، مانند جایی که می‌خواهید تلویزیون را قرار دهید و درک نحوه قرار دادن پایه تلویزیون در کنار هم حالا آماده نصب تلویزیون هستید. این یک فرآیند بسیار ساده است، اما انجام درست آن تفاوت بین تلویزیونی است که به‌خوبی نصب شده و تلویزیونی که ممکن است در مکانی درست نباشد یا حتی به تلویزیون آسیب برسد.

 

پیدا کردن جای میخ پایه دیواری

1. جای گل میخ را پیدا کنید

هنگامی که تلویزیون را در نقطه عالی روی دیوار قرار دادید، باید گل‌میخ‌ها را برای نصب صحیح براکت تنظیم کنید. نصب براکت دیواری تلویزیون بر روی گل‌میخ‌ها، استحکام ساختاری لازم را برای پشتیبانی از تلویزیونی که می‌تواند بین 30 تا 100 پوند وزن داشته باشد را فراهم می‌کند. دیوار به‌تنهایی این نوع وزن را تحمل نمی‌کند، بنابراین ضروری است که پایه تلویزیون را به گل‌میخ‌ها وصل کنید.

برای پیدا کردن محل گل میخ باید از یک گل میخ یاب ارزان یا ابزارهای دیگر استفاده کنید. نقاط محل نصب تلویزیون را در حالی که براکت دارید اندازه بگیرید تا مشخص کنید چه تعداد گل میخ باید پیدا کنید. دهانه‌ای برای دو گل میخ وجود خواهد داشت که یکی برای سمت چپ و دیگری برای راست است. با توجه به مشخصات دیوارها و پایه تلویزیون انتخابی شما، ممکن است نیاز به دهانه‌ای با سه گل میخ باشد. می‌توانید محل گل‌میخ‌ها را به‌آرامی روی دیوار با مداد مشخص کنید.

 

علامتگذاری مکانی که باید سوراخ شود

2. محل دقیق سوراخ کردن را علامت بزنید

در مرحله بعد باید به‌طور خاص جایی را که قصد دارید به دیوار پیچ کنید علامت بزنید. در حالت ایده‌آل، از یک سطح استفاده می‌کنید تا مطمئن شوید که این علامت‌ها نه‌تنها بین دو گل میخ قرار می‌گیرند، بلکه مطمئن شوید که کج نباشد. می‌توانید محل‌های خاصی را برای سوراخ‌های پیلوت روی خود دیوار با مداد علامت‌گذاری کنید، یا می‌توانید با نوار کاغذی روی محل نصب موردنظر را علامت بزنید.

 

3. موقعیت براکت‌ها را دوبار بررسی کنید

در حالی که نقاط مهم را در علامت‌گذاری کردید، زمان آن رسیده است که پایه براکت را روی دیوار قرار دهید. ابتدا براکت را صاف روی دیوار قرار دهید و یک پیچ را روی اولین سوراخی که از قبل مشخص شده تنظیم کنید. با ثابت نگه داشتن آن نقطه، طرف دیگر براکت را در صورت لزوم بچرخانید تا با سوراخ دوم هماهنگ شود. از یک تراز برای بررسی مجدد استفاده کنید تا متوجه شوید که پایه با سوراخ‌های پایلوت مشخص شده شما در یک راستا قرارداشته و تراز باشد.

 

سوراخ کردن دیوار با دریل

4. سوراخ‌های پایلوت را دریل کنید

باید سوراخ‌های پایلوت را روی دیوار با استفاده از یک مته، دریل کنید و گل میخ‌ها را در موقعیت درست قرار دهید.

 

نصب براکت تلویزیون روی دیوار

5.براکت دیواری را نصب کنید

هنگامی که سوراخ‌های پایلوت دریل شد، از پیچ‌های نصب شده برای محکم کردن براکت دیوار استفاده کنید. با استفاده از یک مته برقی یا پیچ گوشتی، پیچ‌های دیواری را طوری پیچ کنید تا بتوانید براکت را محکم به دیوار بچسبانید، در حالی که پیچ‌ها در گل میخ‌ها قرار می‌گیرند.

به‌طور کلی، شما باید پیچ​​ها را به‌اندازه کافی سفت کنید تا براکت روی دیواربدون هیچ تکان یا لرزش صفحه محکم قرار بگیرد. اگر براکت به هر نحوی تاب دارد، بیش از حد آن‌ها را سفت کرده‌اید. با نصب مناسب براکت دیواری، بیش از نیمی از نصب تلویزیون خود را به پایان رسانده‌اید.

 

نصب پایه دیواری تلویزیون

6. پایه دیواری تلویزیون را نصب کنید

سپس پایه دیواری را به تلویزیون وصل کنید. این قسمت دوم پایه تلویزیون است که به پشت تلویزیون و سپس به براکت دیواری متصل می‌شود تا تلویزیون را به‌طور ایمن به دیوار آویزان کنید. بسته به نوع پایه‌ای که استفاده می‌کنید، دو قسمت ممکن است از طریق یک گیره ساده، یک سیستم ریلی یا حتی یک بازوی قابل گسترش به یکدیگر متصل شوند.

پایه دیواری تلویزیون را با استفاده از سوراخ‌های نصب VESA در پشت بدنه تلویزیون تنظیم کنید. با استفاده از پیچ‌هایی که باید همراه پایه تلویزیون شما باشد، صفحه نصب را با استفاده از یک پیچ گوشتی به تلویزیون وصل کنید.

حتماً مراقب باشید که پیچ‌ها را بیش از حد سفت نکنید، چون می‌تواند منجر به آسیب به بدنه تلویزیون یا کنده شدن سرپیچ‌ها شود که هر دوی این‌ها می‌تواند باعث ایجاد مشکلات جدی در نصب یا باز کردن تلویزیون شود. یک قانون خوب وجود دارد که پیچ را تا زمانی سفت کنید که براکت را روی بدن محکم نگه دارد و سپس دور آن را محکم کنید.

 

نصب پایه دیواری به براکت روی دیوار

7. پایه دیواری تلویزیون را به براکت دیواری وصل کنید

در حالی که بست دیواری و صفحه نصب تلویزیون به‌طور ایمن در جای خود قرار دادید، تنها چیزی که باقی می‌ماند این است که این دو را به یکدیگر وصل کنید.

ابتدا با بلند کردن تلویزیون و قرار دادن آن در ارتفاع مناسب یا کمی بالاتر از موقعیت موردنظر شروع کنید تا بتوان تلویزیون را برای اتصال براکت و صفحه پایین آورد.

در برخی موارد، افت اتصال‌دهنده با پیچ‌های ایمنی است که می‌تواند آن‌ها را پس از اتصال سفت کرد، اما برخی از ضمیمه‌هایی استفاده می‌کنند که ممکن است گیره یا پیچ شوند. حتماً دستورالعمل‌های همراه پایه تلویزیون را مطالعه کنید و از سخت‌افزار موجود برای اتصال صفحه به براکت استفاده کنید.

هنگام بلند کردن تلویزیون مراقب باشید و توجه ویژه‌ای به نگه داشتن تلویزیون توسط قاب‌های بیرونی به جای قاب‌های شیشه‌ای داشته باشید. مخصوصاً مراقب باشید که روی صفحه را فشار ندهید که می‌تواند به‌راحتی به نمایشگر آسیب برساند.

هنگامی که تمامی اجزا به هم و به درستی وصل شدند، می‌توانید به براکت اجازه دهید وزن تلویزیون را تحمل کند.

 

8. تلویزیون را به برق وصل کنید

تنها چیزی که در این مرحله باقی می‌ماند، اتصال مجدد برق به تلویزیون و هر دستگاه دیگری که باید به تلویزیون وصل شود. پس از انجام این کار، می‌توانید از تلویزیون تازه نصب شده لذت ببرید.
حالا با توجه به نکات و راهنمایی‌های گفته شده و با استفاده از وسایل موردنیاز که نام بردیم، می‌توانید به بهترین نحو و رعایت اصول ایمنی تلویزیون خود را بر روی دیواری مناسب در منزل یا محل کار خود نصب کنید.

با رعایت نکات ذکر شده می‌توان از آسیب رسیدن به تلویزیون هنگام نصب آن روی دیوار جلوگیری کرد.

5/5 - (6 امتیاز)
مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.