آموزش تعویض سیم گیتار کلاسیک

چه شما در زمینه ساز گیتار مبتدی باشید و یا حرفه‌ای، دانستن مهارت تعویض سیم گیتار برایتان بسیار مفید است. حتی اگر هنوز گیتاری ندارید و تازه قصد خرید گیتار برای شروع را دارید، باز هم پیشنهاد می‌کنیم که این مهارت را یاد بگیرید. چرا که بعضی از گیتارها در سیم اولیه خود دارای سیمی با کیفیت پایین هستند و در آن زمان نیاز است که شما بعد از خرید گیتار، یک سیم با کیفیت بالا هم خریداری کنید و آن را بر روی گیتار جدید خود نصب کنید. مثلا بعضی از خریداران گیتار یاماها C40 که گیتاریست های خوبی هم بوده‌اند، گلایه داشتند که سیم اولیه این گیتار کیفیت معمولی دارد و باید آن را تعویض نمود. اگر به تازگی قصد یادگیری گیتار و خرید گیتار مبتدی را دارید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله راهنمای خرید بهترین گیتار برای شروع یادگیری را مطالعه کنید و سپس اقدام به خرید نمایید.

روش تعویض سیم در گیتارهای آکوستیک و کلاسیک و الکتریک با هم متفاوت است. در این مقاله هم به صورت ویدیویی و هم به صورت متنی همراه با عکس به شما تعویض سیم گیتار کلاسیک را آموزش می‌دهیم که اگر در این زمینه مشکلی برایتان پیش آمد و خواستید که سیم گیتار خود را عوض کنید، به راحتی این کار را انجام دهید.

 

نکات مهمی که قبل از تعویض سیم گیتار باید توجه کنید

انجام هر کاری نیازمند داشتن ابزار و اطلاعات لازم برای انجام آن کار است تا به راحتی و با کمترین میزارن خطا به نتیجه برسید. تعویض سیم گیتار هم نیازمند ابزار مناسب و پیش زمینه ای در مورد ساختار گیتار است. بدون ابزار و اطلاعات این کار بسیار سخت می‌شود و ممکن است بر روی نتیجه نهایی کار شما تاثیر بگذارد. در ادامه به بررسی این موارد می‌پردازیم.

 

1. شماره سیم های گیتار و محل قرارگیری آنها

شماره سیم‌های گیتار

همانطور که در عکس بالا می‌بینید، شما باید با نحوه چیدمان سیم های گیتار آشنا باشید. در گیتار سیم ششم در سمت چپ و پایین ترین هد قرار می‌گیرد. سیم پنجم در سمت چپ و در هد وسط و سیم چهارم در سمت چپ و بالاترین هد قرار می‌گیرد. در سمت راست هدهای گیتار هم در بالاترین هد سیم سوم و در هد وسط سیم دوم و در پایین ترین هد، سیم اول قرار می‌گیرد. دانستن این مورد برای نصب سیم گیتار در قسمت بلایی گیتار ضروری است.

2. ابزارهای مورد نیاز برای تعویض سیم های گیتار

ابزار مورد نیاز

تعویض سیم گیتار کلاسیک یک کار فیزیکی است و قطعا نیازمند ابزاری هم هست. برای تعویض سیم گیتار شما نیازمند خرید سیم گیتار کلاسیک مناسب و با کیفیت هستید. بهتر است از برندهای معتبر خریداری کنید تا کیفیت صدای خوبی دریافت کنید و مشکلی برایتان پیش نیاید. همچنین بعد از بستن سیم های گیتار  شما به یک انبر سیم چین نیاز دارید که انتهای اضافه سیم گیتار را قطع کنید تا مزاحمتی برایتان ایجاد نشود و همچنین گیتار ظاهر زیبایی پیدا کند.

تعویض سیم گیتار کلاسیک

تعویض سیم گیتار آنچنان که فکر می‌کنید سخت نیست. اکثریت افراد فکر می‌کنند تعویض سیم گیتار یک کار تخصصی است و باید سالها با گیتار آشنایی داشته باشند. این نگرش به این خاطر است که آنها این پروسه را از نزدیک مشاهده نکرده‌اند و هیچ گونه پیش زمینه ای در مورد آن ندارد. ویدیو زیر به صورت کامل تعویض سیم گیتار کلاسیک را به شما آموزش می‌دهد. آن را تماشا کنید تا متوجه شوید که این کار چقدر آسان است.

 

در ادامه ما مرحله به مرحله تمامی روند پروسه تعویض سیم گیتار کلاسیک را همراه با تصویر برای شما شرح می‌دهیم. پیشنهاد می‌کنیم که حتما اول ویدیو بالا را تماشا کنید تا پیش زمینه ای از نحوه انجام تعویض سیم گیتار در ذهن خود داشته باشید و سپس مراحل زیر را قدم به قدم انجام دهید. مطمئن باشید که با انجام تمامی مراحل این آموزش به بهترین شکل سیم گیتار کلاسیک خود را تعویض کرده‌اید.

1. سیم‌ها را از گیتار جدا کنید

گره پایینی سیم را باز کنید تا سیم از گیتار جدا شود. این کار را برای تمام سیم‌های گیتار انجام دهید تا تمام سیم‌های گیتار جدا شوند. به نحوه بسته شدن گره‌های پایینی سیم ها توجه کنید. گره در این قسمت به دو شکل بسته می‌شود. در فیلمی که در اول این پست قرار داده‌ایم می‌توانید آنها را مشاهده کنید و بر اساس گره سیم های گیتار خود آنها را باز کنید.

2. هدهای گیتار را بچرخانید

سپس به قسمت بالایی گیتار بروید و هدهای کوک کننده گیتار را در خلاف جهت بچرخانید تا سیم آزاد شود و بعد گره آنها را باز کنید. بهتر است که سیم گیتار را بدون قطع کردن از گیتار جدا کنید. این راه بسیار آسان تر است.

3. یک بسته سیم جدید جهت تعویض سیم گیتار خریداری کنید

برای گیتارهای کلاسیک، نباید سیم‌های فلزی که مخصوص گیتار آکوستیک است خریداری کنید. سیم های گیتار کلاسیک نایلونی (nylon) هستند. پس توجه کنید که سیم گیتار کلاسیک را خریداری کنید. برندهای خوبی در بازار ایران وجود دارند. همچنین در آینده در یکی از پست ها به بهترین سیم های گیتار خواهیم پرداخت.

4. سیم ها را در سوارخ های بریج قرار دهید

همانطور که می‌بینید در گیتار کلاسیک سیم ها همگی به پایین گیتار در قسمت بریج گره زده می‌شوند. سیم ها را در داخل سوراخ های بریج به اندازه 10 الی 13 سانتیمتر وارد کنید. مطمئن شوید که اولین سیمی که داخل قرار می‌دهید، ضخیم‌ترین سیم گیتار باشد.

5. پایین سیم را به بالا برگردانید و حلقه ایجاد کنید

همانند تصویر بالا، انتهای سیم را به سمت بالا ببرید و از پشت سیم رد کنید تا یک حلقه برای گره زدن ایجاد شود. برای راحت تر انجام دادن همانطور که با انگشت شصت سیم را نگه داشته اید، با بقیه انگشتان انتهای سیم که حلقه ایجاد کرده است را نگه دارید که ثابت بماند و برای انجام گره آماده باشد.

6. انتهای سیم را از داخل حلقه رد کنید

قبل از انجام این کار باید مطابق تصویر بالای سیم را با انگشتان خود به سمت پایین بیاورید و همانجا نگه دارید. اگر این کار را نکنید، سیم در جایگاه درستی قرار نمی‌گیرد. هنگامی که بالای سیم را به پایین نگه داشته‌اید، انتهای سیم را از داخل حلقه رد کنید تا به صورت گره دربیاید.

7. با کشیدن سیم گره را محکم کنید

انتها سیم را بگیرید و از بالا سیم را بکشید تا محکم شود. دقت کنید که کامل گره سیم سفت شده باشد تا در آینده برایتان مشکلی ایجاد نکند. پس سعی کنید این مورد را دوباره چک کنید تا اطمینان داشته باشید.

8. تکرار این روند برای سیم های 4 و 5

دقیقا همانند سیم ششم که در بالاتر بسته‌اید، سیم های 4 و 5 را به همان روش به بریج گره بزنید. همچنین از استوار بودن این سیم ها اطمینان کامل پیدا کنید. این سیم ها به این شکل بسته می‌شوند، اما سیم های 3 و 2 و 1 به روش دیگری بسته می‌شوند.

9. سیم سوم را همانند سیم ششم اما سه بار دور حلقه بپیچید

همانند روش قبلی سیم شماره 3 را درون سوراخ بریج قرار دهید و سپس آن را به بالا بیاورید و از ریز سیم رد کنید و بعد از داخل حلقه ایجاد شده رد کنید. سیمم های سوم و دوم و اول بسیار نازک هستند و ممکن است گره سیم به راحتی شود. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود که این سیم ها را در هنگام گره زدن، سه بار دور حلقه ای که ایجاد می‌کنید بپیچید. در پایان با کشیدن سیم گره را محکم کنید.

10. سیم های دوم و اول را هم به همین شکل ببندید

این سه سیم (سیم‌های سوم ، دوم ، اول) به همین شکل بسته می‌شود. آنها را به ترتیب به بریج ببندید. در هنگام بستن سیم اول بیشتر دقت کنید، چون این سیم نازکترین سیم گیتار است و در هنگام گره زدن ممکن است برایتان مشکل ایجاد کند.

11. سیم ششم را در داخل سوارخ هد قرار دهید

هد سیم ششم را طوری بچرخانید که سوراخ آن هد روبری شما قرار گیرد. بدین صورت خیلی راحت تر می‌توانید سیم را به هد متصل کنید. حالا انتهای سیم را داخل سوراخ هد وارد کنید. چند سانتیمیتر از سیم را وارد کنید تا از طرف دیگر بیرون بیاید.

یک روش دیگر هم وجود دارد که سیم را دو بار وارد سوراخ هد می‌کنند. این روش کمی سخت است و بهتر است از روش اول استفاده کنید.

12. سیم را به دور چرخ هد به سمت بالا بچرخانید

همانند تصویر سیم را از پایین به سمت بالا بیاورید. توجه کنید که 10 سانتیمتر از سیم باید در بیرون از سوراخ چرخ هد قرار داشته باشد. میتوانید با کمی کشیدن سیم از ثابت ماندن گره در بریج هم اطمینان پیدا کنید.

منظور از چرخ هد، تکه پلاستیکی سفید رنگی است که دارای سوارخی در وسط آن است و سیم از آن رد می‌شود

13. سیم را به صورت حلقه دربیاورید

انتهای سیم را از بالای سیم دیگر بچرخانید تا یک حلقه درست شود. سپس انتهای سیم را همانند تصویر بالا از زیر سیمی که وارد سوراخ چرخ هد شده است عبور دهید. بدین سورت شما یک گره ایجاد کرده اید.

14. هد کوک کننده گیتار را بچرخانید

حالا باید هد را بچرخانید تا سیم محکم شود. ابتدا انتهای سیم را با یک دست بگیرد و آن را کمی بکشید. سپس هد را آرام بچرخانید تا سیم به اندازه کافی کشیده شود و به حالت کوک شده دربیاید. در انتها سیمی که اضافه است را با یک وسیله‌ای همانند انبر سیم چین قطع کنید که برای شما مزاحمتی ایجاد نکند و گیتار نمای زیبایی داشته باشد.

15. مابقی سیم ها را به همین شکل ببندید

بعد از تمام شدن بستن سیم ششم، مابقی سیم ها را به راحتی می‌توانید به همان شکل ببندید. دقت کنید که موقع کوک کردن گیتار خیلی فشار به سیم نیاورید. فقط تا هنگامی که گیتار کوک شده باشد هد را بچرخانید.

سوالات متداول

خیر. تعویض سیم گیتار کار بسیار آسانی است و چون اکثریت افراد هیچوقت این کار را انجام نداده‌اند و هیچ گونه پیش زمینه ذهنی در این مورد ندارد، فکر می‌کنند که کار سختی است

بعد از تمام شدن تعویض سیم گیتار کلاسیک می‌توانید با استفاده از برنامه ای به نام GuitarTuna که هم برای سیستم عامل اندروید و هم برای IOS موجود است اقدام به کوک کردن گیتار خود کنید.

اگر همانند ویدیو و تصاویر این مقاله این کار را انجام داده‌اید و به همان نتیجه‌ای که در تصاویر و ویدیو رسیده باشید، به شما اطمینان می‌دهیم که این کار ار به درستی انجام داده‌اید

در پایان

تبریک می‌گوییم، شما سیم گیتار خود را به بهترین شکل تعویض کرده‌اید. تعویض سیم گیتار یکی از مهارتهایی است که یک گیتاریست باید بداند تا در مواقع ضروری از آن استفاده کند. متاسفانه بعضی از افراد برای انجام این کار هزینه های سنگینی از هنرجویان می‌گیرند. پس اگر برای دوستان و اطرافیان شما چنین مشکلی بوجود آمد، این آموزش را به آنها پیشنهاد دهید یا اینکه خودتان سیم گیتار آنها را تعویض کنید.

 

4.9/5 - (8 امتیاز)
منبع Wikihow
مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.