36 مدل بهترین کفش مخصوص دویدن مردانه و زنانه با قیمت مناسب

Best Running Shoes For Men And Women

کفش مخصوص دویدن برای افرادی که به سلامتی خود اهمیت می‌دهند یکی از اقلام ضروری به حساب می‌آید. در واقع بهداشت و سلامت پا به عنوان قلب دوم انسان به خودی خود حائز اهمیت است و زمانی که صحبت از ورزش می‌شود اهمیت آن دوچندان می‌گردد. با افزایش بی‌سابقه در هزینه برندهای سرشناس کفش ورزشی و همچنین ظهور برندهای جدید، حساسیت در انتخاب این کالا بالا رفته است و بسیاری از افراد دوست دارند با کمترین میزان آزمون و خطا، بهترین کفش رانینگ مناسب خود را انتخاب نمایند. پس بیش از این شما را منتظر نمی‌گذاریم و بی‌مقدمه به سراغ معرفی مهم‌ترین فاکتورها جهت انتخاب یک کفش مناسب برای دویدن می‌پردازیم. تا پایان این مقاله با حواس جمع همراه باشید.

 

بهترین کفش مخصوص دویدن چه کفشی است؟

بسیاری از افراد هنگام خرید کفش مخصوص دویدن دوست دارند بدانند بهترین کفش ورزشی در بازار متعلق به چه برندی و کدام مدل است. اما باید بدانید تقریبا تمامی کفش‌های استاندارد که توسط برندهای سرشناس خارجی و داخلی طراحی و تولید شده‌اند بهترین هستند. در واقع بهتر است به دنبال پاسخ به این سؤال باشید که بهترین کفش رانینگ برای شما چه کفشی است؟ برای این منظور بهتر است ابتدا به ۳ سوال زیر پاسخ دهید:

 • در چه محیط‌هایی از کفش مخصوص دویدن استفاده خواهید کرد؟ جاده و زمین آسفالت، مسیرهای شنی و ماسه‌ای، پیست‌های مخصوص دویدن و یا سالن‌های ورزشی از جمله جواب‌های این سوال هستند.
 • چه میزان نرمی از کفش ورزشی خود توقع دارید؟ آیا دوست دارید هنگام دویدن احساس دویدن روی ابرها را داشته باشید یا اینکه ترجیح می‌دهید زمین زیر پایتان را احساس کنید؟
 • آیا مشکلات خاصی در گام برداشتن و دویدن دارید؟ اگر هنگام راه رفتن و دویدن پاهایتان بیش از اندازه به داخل یا به بیرون انحراف دارند می‌توانید با انتخاب کفش رانینگ مخصوص این موضوع، مشکل‌تان را تا حد زیادی مرتفع سازید. 

از کفش مخصوص دویدن در چه فضاهایی استفاده خواهید کرد؟

کفش‌های ورزشی مخصوص دویدن از نظر کاربرد در محل‌های مختلف به سه دسته عمده تقسیم می‌شوند:

1. کفش مخصوص دویدن از نوع Road-running shoes: این نوع کفش‌ها همان‌گونه که از نام‌شان برمی‌آید به منظور استفاده بر روی سطوح صاف و سخت مانند آسفالت، سنگ‌فرش، بتن، پیاده‌رو، و البته تردمیل طراحی شده‌اند. ویژگی مهم این کفش‌های رانینگ آن است که بسیار سبک و انعطاف‌پذیر هستند و کف بیرونی‌شان نسبت به مدل‌های دیگر بسیار صاف است. این طراحی به حفظ تعادل و جلوگیری از وارد شدن ضربه به پاها بر روی سطوح سخت و صاف کمک خواهد کرد.

2. کفش‌های رانینگ از نوع Trail-running shoes: در صورت علاقه به دویدن در طبیعت با زمین‌های خاکی، سنگلاخ، شنی و ناهموار مواجه خواهید بود. کفش‌های مناسب برای دویدن در این نوع فضاها برای ایجاد حداکثر میزان درگیری با زمین، وزن بیشتری داشته و دارای گل‌میخ‌ها و لبه‌های بزرگتری نسبت به سایر کفش‌های ورزشی هستند. همچنین زیره آن‌ها با کفی‌های مخصوصی جهت افزایش مقاومت و جلوگیری از وارد شدن ضربه به پا هنگام برخورد با سنگ و … تقویت شده و بالشتک میانی آن‌ها اندکی سخت‌تر است.

3. کفش‌های shoes Cross-training: به منظور استفاده در باشگاه‌ها و زمین‌های ورزشی استاندارد طراحی شده و علاوه بر دویدن برای طیف وسیعی از تمرینات و فعالیت‌های ورزشی کاربرد دارند.

بهترین کفش دویدن مردانه و زنانه

 

تعیین مشخصات بالشتک میانی کفش رانینگ مناسب برای شما

میزان نرمی یک کفش مخصوص دویدن بر اساس جنس و ضخامت بالشتک میانی تعیین می‌شود. با توجه به این معیار کفش‌ها به ترتیب به چهار درجه (Maximum cushion، Moderate cushion، Minimal، و Barefoot shoes) تقسیم می‌شوند. طرح‌های Maximum cushion ضخیم‌ترین لایه بالشتک میانی را داشته و بیشتر برای دویدن‌های طولانی مدت کاربرد دارند. پرکاربردترین نوع کفش های دوندگی Moderate cushion هستند که با میزان نرمی و ضخامت متوسط بالشتک میانی تولید شده و برای اغلب افراد مناسب‌ترین انتخاب محسوب می‌شوند.

معیار مهم دیگر در ارزیابی ضخامت کفی میانی کفش مخصوص دویدن، میزان افتادگی بالشتک میانی در بخش پنجه کفش نسبت به پاشنه آن می‌باشد که در کفش‌های قدیمی بیشتر از یک سانتی‌متر بوده و در کفش‌های مدرن به صفر رسیده است. هر چه میزان افتادگی پنجه به پاشنه کفش کمتر باشد، میزان بار وارد شده به تاندون آشیل بیشتر خواهد بود. بنابراین اگر عادت به پوشیدن کفش‌های سنتی دارید، مدتی طول خواهد کشید تا به یک کفش مخصوص دویدن مدرن با کفی کاملا صاف عادت کنید.

 

نقش نحوه چرخش و انحراف پا در انتخاب بهترین کفش مخصوص دویدن

چرخش و انحراف پا موضوع مهم دیگری است که تعیین می‌کند چه کفشی برای شما مناسب است. احتمالا شما از قبل با الگوی دویدن و راه رفتن خودتان آشنایی داشته باشید. در غیر این صورت برای تعیین الگوی چرخش پای خود به کمک کفش‌هایی که به اندازه کافی مستعمل شده‌اند، از تصاویر زیر کمک بگیرید. با بررسی میزان فرورفتگی در نواحی مختلف کفی داخلی کفش‌های خود متوجه نحوه راه رفتن خود خواهید شد.

 

پس از تعیین نوع چرخش پای خود می‌توانید مدل کفش مخصوص دویدن خود را انتخاب نمایید:

 • دویدن عادی: اگر حالت راه رفتن و دویدن شما نرمال است باید کفش های Neutral shoes  انتخاب نمایید.
 • میزان متوسط در چرخش پا به داخل یا خارج: در صورتی که موقع دویدن پاهای شما اندکی انحراف دارند مدل‌های Stability shoes برای کمک به کنترل حرکات پای شما هنگام دویدن طراحی شده‌اند.
 • شدت بالای چرخش پا به داخل یا خارج: اگر هنگام دویدن ناخودآگاه به سمت بیرون یا داخل گام برمی‌دارید، استفاده از مدل‌های Motion control shoes می‌تواند تا حد زیادی به کنترل حرکت پای شما کمک کند.

 

نکات مهم در انتخاب سایز مناسب کفش مخصوص دویدن

 • انتخاب صحیح سایز کفش از مسائل مهم در انتخاب بهترین کفش مخصوص دویدن است.
 • برای امتحان کردن سایز کفش رانینگ همیشه ساعات پایانی روز را انتخاب کنید که پاها در متورم‌ترین حالت خود قرار دارند تا از کوچک بودن کفش در هر شرایطی اجتناب کنید.
 • در عین اینکه کفش ورزشی باید کاملا اندازه پای شما باشد اما انگشت‌ها باید اندکی فضا برای حرکت آزادانه داشته باشند.
 • جوراب، کفی‌های طبی یا هر پوشش دیگری که معمولا استفاده می‌کنید را حتما در هنگام امتحان کردن کفش مخصوص دویدن به پا کنید.
 • مسئله دیگر در انتخاب سایز کفش آن است که گاهی اندازه مناسب پای شما مابین دو سایز مدل انتخابی قرار دارد. در این حالت توصیه می‌شود کفش با مشخصات مشابه از برند دیگری را امتحان نمایید؛ چرا که هر برندی قالب خاص خود را دارد و ممکن است قالب‌های یک برند به سادگی برای شما مناسب نبوده و برند دیگر بهتر باشد.

 

نکته پایانی پس از انتخاب بهترین کفش مخصوص دویدن، نحوه صحیح استفاده از آن است. سعی کنید با تکنیک‌های مختلف گره زدن بند کفش و تأثیر هر یک از آن‌ها بر پاها آشنا شده و در صورت لزوم از کفی‌های مخصوص و حرفه‌ای برای افزایش کارایی کفش بهره بگیرید.

4.8/5 - (14 امتیاز)
مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.