آموزش تعویض سیم گیتار آکوستیک

تعویض سیم گیتار از مهارتهای ضروری برای تمام گیتاریست ها است. حتی اگر به تازگی میخواهید گیتاری خریداری کنید برای شما هم مفید است که این مهارت را فرا گرفته باشید. زیرا بعضی از گیتارها سیم هایی باکیفیت پایین دارند و شما نیاز دارید بعد از خرید گیتار، یک بسته سیم جدید گیتار هم خریداری کنید و آن را بر روی گیتار جدید خود نصب کنید. مثلا در بعضی گیتارهای آموزشی که در رنج قیمت گیتار مبتدی به نسبت پایین تری دارند، یک سیم معمولی به آن متصل کرده اند که صرفه اقتصادی برای فروشنده داشته باشد. اگر به تازگی قصد خرید گیتاری را دارید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله راهنمای خرید بهترین گیتار مبتدی را مطالعه کنید و سپس اقدام به خرید نمایید.

 

تعویض سیم گیتار آکوستیک

تعویض سیم گیتار آکوستیک با گیتار کلاسیک متفاوت است. در گیتار کلاسیک سیم به خرک یایینی گره زده می‌شود، اما در گیتار آکوستیک، سیم ها وارد سوراخ خرک می‌شوند و با پین ها به خرک پایینی متصل می‌شوند. در ادامه ما به صورت ویدیویی، مرحله به مرحله تعویض سیم گیتار آکوستیک را به شما نشان می‌دهیم که خودتان به راحتی بتوانید سیم گیتار خود را تعویض کنید.

شماره سیم‌های گیتار

محل قرارگیری سیم های گیتار

همانطور که در عکس بالا می‌بینید، شما باید با نحوه چیدمان سیم های گیتار آشنا باشید. در گیتار سیم ششم در سمت چپ و پایین ترین هد قرار می‌گیرد. سیم پنجم در سمت چپ و در هد وسط و سیم چهارم در سمت چپ و بالاترین هد قرار می‌گیرد. در سمت راست هدهای گیتار هم در بالاترین هد سیم سوم و در هد وسط سیم دوم و در پایین ترین هد، سیم اول قرار می‌گیرد. دانستن این مورد برای نصب سیم گیتار در قسمت بلایی گیتار ضروری است.

آماده سازی برای تعویض سیم گیتار آکوستیک

تعویض سیم گیتار آکوستیک - مرحله اول

گیتار خود را به مکانی آرام ببرید تا در هنگام تعویض سیم گیتار تمرکز خود را از دست ندهید. پیشنهاد می‌کنیم موبایل خود را بر روی “بی‌صدا” قرار بدهید که تمرکز شما را از بین نبرد. همچنین بعد از بستن سیم گیتار و هنگام تست صدای سیم ها نباید صدایی در اطراف شما باشد. گیتار را بر روی یک میز صاف یا زمین قرار دهید و تمامی لوازم مورد نیاز برای این کار را در کنار خود بگذارید.

ابزارهای مورد نیاز را فراهم کنید

تعویض سیم گیتار آکوستیک - مرحله دوم

برای تعویض سیم گیتار آکوستیک شما نیازمند خرید سیم گیتار آکوستیک مناسب و باکیفیت هستید. پیشنهاد می‌کنیم از برندهای معتبر خریداری کنید صدای باکیفیتی از سیم خود دریافت کنید و مشکلی برایتان پیش نیاید. همچنین بعد از بستن سیم های گیتار  شما به یک انبر سیم چین نیاز دارید که انتهای اضافه سیم گیتار را قطع کنید تا مزاحمتی برایتان ایجاد نشود و گیتار ظاهر زیبایی پیدا کند.

سیم ها را از هدهای گیتار جدا کنید

هدهای گیتار که در بالای گیتار قرار دارند را بچرخانید تا سیم‌ها آزاد شوند. سپس سیم های گیتار را از هدها خارج کنید تا از گیتار جدا شوند.

پین های خرک پایینی را خارج کنید تا سیم جدا شود

برخلاف گیتار آکوستیک که سیم ها به خرک پایینی گره زده می‌شوند، در گیتار آکوستیک سیم ها توسط پین به خرک پایینی اتصال پیدا می‌کنند و باعث نگه داری سیم‌ها در گیتار آکوستیک می‌شوند. با خارج کردن آنها می‌توانید به راحتی سیم ها را از گیتار جدا کنید.

سیم جدید را به خرک پایینی متصل کنید

انتهای سیم را وارد سوراخ خرک پایینی کنید و پین را وارد سوراخ کنید تا با مشار آن را محکم کنید. همزمان سیم را به بالا بکشید تا با پین خرک پایینی درگیر شود و کاملا محکم شود. برای انجام این روش همانند ویدیو بالا عمل کنید.

سیم را به هد متصل کنید

بالای سیم را به اندازه چند سانتی متر (به ویدیو دقت کنید) وارد سوراخ های هد کنید . سپس سیم را به شکل مستقیم بگیرید و هد را کمی بچرخانید تا سیم با هد درگیر شود و از آن جدا نشود.

هدها را بچرخانید تا سیم کاملا بسته شود

برای اینکه سیم کاملا به گیتار متصل شود هدهای آن سیم را باید بچرخانید. همانطور که با انگشتان خود سیم را مستقیم در خرک بالایی نگه داشته اید هدها را بچرخانید. توجه کنید که هدها را تا جایی بچرخانید که سیم گیتار سفت شود. اگر هدها را زیاد بچرخانید ممکن است سیم گیتار پاره شود.

مابقی سیم های گیتار را تعویض کنید

مابقی سیم های گیتار آکوستیک را همانند آموزش تعویض کنید. توجه کنید که شماره سیم های گیتار با مکان‌هایشان درست باشد. پیشنهاد می‌کنیم عکس مکان سیم های گیتار که در بالا قرار داده ایم را دوباره تماشا کنید تا اشتباه نکنید.

گیتار را کوک کنید

نوبت آن رسیده است که گیتار خود را کوک کنید. برای این کار شما باید یک گیتاریست حرفه ای باشید تا تشخیص دهید که صدای سیم های گیتار کوک شده چگونه است. اما با توجه به ابزارهای جدید که در دسترس همگان هم است می‌توانید همانند یک گیتاریست حرفه‌ای گیتار آکوستیک خود را کوک کنید.

برای این کار باید برنامه GuitarTuna را بر روی موبایل خود نصب کنید. GuitarTuna بهترین اپلیکیشن برای کوک کردن گیتار در جهان است. این اپلیکیشن را می‌توانید از مارکت گوگل پلی و اپ استور دریافت کنید.

سیم های اضافه را قطع کنید

تعویض سیم گیتار آکوستیک به پایان رسیده است. الان تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک انبر سیم چین بردارید و سیم های اضافه گیتار را حذف کنید تا برایتان مزاحمتی ایجاد نکند و همچنین گیتار نمای زیبایی پیدا کند. در هنگام قطع کردن سیم ها مراقب باشید که به گیتار صدمه وارد نکنید.

سوالات متداول

خیر. تعویض سیم گیتار کار بسیار آسانی است و چون اکثریت افراد هیچوقت این کار را انجام نداده‌اند و هیچ گونه پیش زمینه ذهنی در این مورد ندارد، فکر می‌کنند که کار سختی است.

بعد از تمام شدن تعویض سیم گیتار کلاسیک می‌توانید با استفاده از برنامه ای به نام GuitarTuna که هم برای سیستم عامل اندروید و هم برای IOS موجود است اقدام به کوک کردن گیتار خود کنید.

اگر همانند ویدیو و تصاویر این مقاله این کار را انجام داده‌اید و به همان نتیجه‌ای که در تصاویر و ویدیو رسیده باشید، به شما اطمینان می‌دهیم که این کار ار به درستی انجام داده‌اید

 

در پایان

تعویض سیم گیتار یکی از مهارتهایی است که یک گیتاریست باید بداند تا در مواقع ضروری از آن استفاده کند. متاسفانه بعضی از افراد برای انجام این کار هزینه های سنگینی از هنرجویان می‌گیرند. پس اگر برای دوستان و اطرافیان شما چنین مشکلی بوجود آمد، این آموزش را به آنها پیشنهاد دهید یا اینکه خودتان سیم گیتار آنها را تعویض کنید.

5/5 - (7 امتیاز)
منبع wikihow
مطالب مرتبط
1 دیدگاه
  1. آرمین می‌گوید

    ممنون . با کمک شما سیم گیتارم عوض کردم

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.