میزان دمای یخچال خانه چقدر باید باشد؟

دمای یخچال باید در چه دمایی باشد تا غذای شما را برای خوردن سالم و تازه نگه‌دارد؟

اگر سؤال شما هم در مورد میزان دمای یخچال برای سلامت مواد غذایی است، این مقاله به‌درستی پاسخ شما را خواهد داد. انتخاب دمایی مطلوب برای نگهداری از غذاهای سرد ضروری است تا غذای شما برای خوردن سالم باشد و فاسد نشود. با این حال، اگر دمای یخچال خود را در دمای خیلی پایین تنظیم کنید، در نهایت با غذایی منجمد مواجه خواهید شد که چندان مطلوب نیست.

اگر یکی از بهترین یخچال های مدل درب فرانسوی یا یکی از بهترین یخچال ها را داشته باشید، ما تمام اطلاعات موردنیاز شما برای تنظیم دمای یخچال، نحوه ماندگاری طولانی‌تر مواد غذایی را در اختیارتان می‌گذاریم و همچنین در شرایطی که یخچال شما خراب شود اطلاعات مفیدی به شما می‌دهیم.

بسیاری از یخچال‌های گران‌قیمت دارای ویژگی‌هایی هستند که دما را در تمام قفسه‌های یخچال ثابت نگه می‌دارند؛ اما حتی این مدل یخچال‌ها هم نیاز به تنظیم دارند تا غذای شما تا حد ممکن دوام داشته باشد.

 

دمای یخچال چقدر باید باشد؟

اگر متوجه شدید که میوه‌ها و سبزیجات خیلی سریع در یخچال از بین می‌روند، یکی از عوامل مؤثر می‌تواند این باشد که دمای یخچال شما خیلی بالاست و فضای داخل یخچال گرم است؛ بنابراین، با توجه به این نکات گفته شده دمای یخچال باید چه درجه‌ای باشد؟ طبق گفته FDA، بهترین دما برای یخچال شما 40 درجه فارنهایت است. با ذکر این دلایل، بهتر است که به‌طور مرتب دمای یخچال را کنترل کنید؛ بنابراین اگر یخچال شما دماسنج داخلی ندارد، می‌توانید آن را خریداری کنید.

برخی از یخچال‌های استاندارد حتی در تمام قفسه‌های یخچال خنک‌کننده ندارند؛ بنابراین حتماً دمای قفسه‌های مختلف را بررسی کنید. اگر متوجه شدید که دما مرتباً در حال نوسان است، شاید لازم باشد تا ترموستات یخچال خود را تعمیر کنید؛ زیرا حتی چند درجه بالاتر از 40 درجه فارنهایت می‌تواند غذای شما را خراب کند.

به نظر شما درب یخچال دمای بیشتری نسبت به قفسه‌های یخچال دارد یا کمتر؟

شاید تعجب کنید که دمای قفسه‌های درب یخچال معمولاً گرم‌تر از قسمت‌های اصلی یخچال است. به همین دلیل، ایده خوبی است که سس‌ها و شیشه‌هایی را که چندان به دمای مطلوب وابسته نیستند، در قفسه‌های درب یخچال نگهداری کنید؛ زیرا این‌گونه به یخچال برای خنک کردن مواد غذایی فشار کمتری می‌آید.

تاکنون به این فکر کرده‌اید که اگر برق برود و یخچال از کار بیفتد، مواد غذایی داخل یخچال تا چه مدتی سالم باقی می‌مانند؟ در ادامه به این پرسش‌ها پاسخ خواهیم داد.

 

میزان دمای یخچال برای سالم ماندن غذا

تا چه مدت غذا بدون برق در یخچال سالم می‌ماند؟

به گفته سازمان غذا و داروی آمریکا، برق قطع شود و یخچال شما خاموش شود، غذای شما اگر تا چهار ساعت در یخچال بماند، برای خوردن مناسب و سالم است. FDA همچنین توصیه می‌کند اگر غذایی را از یخچال خارج می‌‌کنید، از «قانون دو ساعته» استفاده کنید، این به این معنی است که اگر هر غذایی که باید در یخچال بماند بیش از دو ساعت بیرون از یخچال ماند، باید آن‌ را دور بریزید.

اگر غذایی را از یخچال بیرون می‌آورید و بوی بدی دارد، به خصوص در مورد گوشت و لبنیات آن را به هیچ وجه نخورید. برای کمک به ماندگاری بیشتر غذاها تا جایی که ممکن است، فضایی بین اقلام در یخچال خود بگذارید و اقلام را فشرده در یخچال و فریزر خود قرار ندهید و مطمئن شوید که روی غذاها را به‌درستی پوشاندید تا از پخش شدن باکتری در غذا و فضای یخچال جلوگیری شود.

 

اگر یخچال شما خراب شد چگونه غذا را ذخیره کنید؟

آیا تاکنون با این بحران روبه‌رو شده‌اید که یخچال شما خراب شده باشد و تمامی مواد غذایی در معرض فاسدشدن باشند؟ هیچ چیز آزاردهنده‌تر از زمانی نیست که یخچال شما خراب شود و شما تازه آن را با مواد غذایی پر کرده باشید. نه‌تنها خطر از بین رفتن غذاها و روبرویی با بحران شما را تهدید می‌کند بلکه خرابی یخچال نیز می‌تواند به معنای هدر دادن پول زیادی برای خرید مواد غذایی باشد.

همان‌طور که در بالا ذکر کردیم، شما تا چهار ساعت فرصت دارید تا غذای خود را تازه نگه‌دارید؛ بنابراین اگر نمی‌خواهید مواد غذایی خود را از دست بدهید، باید خیلی سریع عمل کرده و یک سری نکات را رعایت کنید. درب یخچال خود را تا حد امکان بسته نگه دارید، اگر کولر دارید غذاهایی را که عمر طولانی‌تری دارند را همراه با مقدار زیادی یخ مقابل کولر قرار دهید. بهترین کار این است که همه گوشت‌های خام را کنار هم و جدا از سایر غذاها نگه‌دارید، بنابراین اگر بیش از یک خنک‌کننده دارید، یکی از آن‌ها را جداگانه به گوشت اختصاص دهید.

ممکن است مجبور شوید مقداری غذا را بیرون بیندازید، بنابراین بهتر است اقلامی را انتخاب کنید که تاریخ انقضا آن‌ها رو به پایان هستند و همچنین ممکن است متوجه شوید که برخی از مواد غذایی در یخچال شما واقعاً نیازی به نگه‌داری در یخچال ندارند مانند برخی از سس‌ها و اقلام شیشه‌ای که نیازی به یخچال ندارند؛ بنابراین می‌توانید آن‌ها را بیرون از یخچال قرار دهید.

اگر فقط چند دقیقه از خرابی یخچال شما گذشته است، فوراً در نظر بگیرید چه چیزی می‌توانید بپزید یا بخورید. برخی از غذاها را می‌توان برای جلوگیری از خرابی طبخ کرد و تا زمانی که غذا سرد شود و نیاز به یخچال داشته باشد، ممکن است جایگزینی برای یخچال خود پیدا کرده باشید.

هنگامی که زمان خرید یک یخچال جدید فرا می‌رسد، راهنمایی‌ها و نکات ذکر شده در بالا را از دست ندهید، زیرا ما در این مقاله اطلاعات مفیدی در اختیار شما قرار دادیم.

طبق نکات گفته شده، اکنون شما اطلاعات کافی در مورد میزان مطلوب درجه یخچال و فریزر خود در اختیار دارید و با کمک این اطلاعات می‌توانید عمر یخچال و فریزر خود را افزایش داده و از آن مراقبت کنید. همچنین می‌توانید در شرایط بحرانی بی‌برقی یا حتی خرابی یخچال و فریرز خود بهترین راهکار‌ها را در پیش بگیرید تا بحران‌ها را به بهترین شکل پشت سر بگذارید.

5/5 - (2 امتیاز)
مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.