13 چیزی که نباید در ماشین ظرفشویی بگذارید

Things you should never put in a dishwasher

ماشین‌های ظرفشویی کار ما را در شستن ظروف خیلی آسان کرده اند. تقریبا هر چیزی که روی میز میگذارید، از بشقاب و لیوان گرفته تا قاشق و چنگال و چاقو را تمیز می‌کند. اما به دلیل شدت شستن ظروف توسط ماشین چیزهایی هست که اصلا نباید در ماشین ظرفشویی بریزید.

چه به خاطر رطوبت باشد چه به خاطر مایع شوینده، هر طور شده این اجسام پس از شستشو در ماشین ظرفشویی آسیب می‌بینند. با ادامه این مقاله و 13 چیزی که نباید در ماشین ظرفشویی بگذارید همراه باشید. اگر قصد خرید ماشین ظرفشویی دارید پیشنهاد می‌کنیم مقاله راهنمای خرید بهترین ماشین ظرفشویی را در سایت حواس جمع مطالعه بفرمایید.

 

چه چیزهایی درون ماشین ظرفشویی قرار ندهیم؟

1. چاقو

به جای چاقوی غذاخوری، به چاقوهای سرآشپز اشاره می‌کنیم. ماشین ظرفشویی بدترین چیز برای چاقو است زیرا ترکیب گرما و رطوبت احتمالاً آنها را خراب می‌کند. فقط به شستشوی دستی اعتماد کنید زیرا می‌تواند از زنگ زدگی، خوردگی و حتی تاب برداشتن جلوگیری کند. چاقوها نیز به ماشین ظرفشویی شما آسیب می‌زنند.

 

2. تخته‌های چوبی

تخته برش چوبی به دلیل گرما و رطوبت شدید در ماشین ظرفشویی تاب خورده و ترک می‌خورد. بنابراین قاشق و چنگال چوبی یکی دیگر از مواردی است که نباید در ماشین ظرفشویی قرار داد.

تخته چوبی

 

3. تابه‌های نچسب

به دلیل استحکام مواد شوینده ماشین ظرفشویی و دمای بالای استفاده شده در چرخه خشک کردن، سطح نچسب تابه مورد علاقه شما ممکن است آسیب ببیند و سطح نچسب تابه شما در صورت تماس چیزی با آن خراشیده شود. علیرغم این واقعیت که روی آن نوشته شده است:«قابل شستشو در ماشین ظرفشویی» ممکن است ضرر بیشتری نسبت به سود شستن با ماشین داشته باشید.

 

4. آلومینیوم

اگر آلومینیوم آبکاری نشده باشد، پس از چرخه ماشین ظرفشویی کدر می‌شود و تغییر رنگ می‌دهد. آلومینیوم از ماشین ظرفشویی با یک لایه تیره و احتمالاً مقداری لکه‌های سفید مواد شوینده بیرون می‌آید که به چیزهای دیگر سرایت می‌کند. دوباره شستن با دست را توصیخ می‌کنیم.

 

5. ظروف مسی

قیمت تابه‌های مسی بالا است و جلوه خیره کننده ای دارند. با این حال، ساینده بودن ماشین ظرفشویی می‌تواند به سرعت رنگ آنها را تغییر بدهد. تابه مسی خود را با دست با صابون ظرفشویی ملایم بشویید تا براق بماند.

ظروف مسی

 

6. رنده

رنده‌ها را نباید در ماشین ظرفشویی قرار داد زیرا تمیز کردن صحیح این ابزار به دلیل تعداد زیاد سوراخ هایش برای ماشین ظرفشویی دشوار است. علاوه بر این پلاستیک روی قفسه‌ها ممکن است توسط تیغه‌های رنده آسیب ببیند که می‌تواند باعث زنگ زدگی آن شود. برای بهترین نتیجه و محافظت از ماشین ظرفشویی خود، رنده‌های خود را با دست بشویید.

 

7. چدن

در صورت قرار دادن چدن در ماشین ظرفشویی، مواد شوینده ساینده لایه رویی آن را از بین می‌برد و چدن را در برابر زنگ زدگی آسیب پذیر می‌کند.

 

8. هر چیزی که عایق باشد

قبل از قرار دادن لیوان مسافرتی خود در ماشین ظرفشویی بیشتر فکر کنید. لایه عایق ممکن است به دلیل حرارت زیاد شستشو آسیب ببیند و آب بین دیوارها محبوس شود. لیوان‌هایی که عایق بندی شده اند با این توضیحات مطابقت دارند.

 

9. درب زودپز

با اینکه برخی درب‌های زودپز ادعا می‌کنند که قابل شستشو در ماشین ظرف‌شویی هستند، این درب‌ها دارای قطعاتی هستند که ممکن است در حین شستشو با باقی‌مانده‌های غذا مسدود شوند و یک مسئله ایمنی جدی ایجاد کنند. این دریچه‌ها باید همیشه باز باشند بنابراین درب‌های زودپز را با دست بشویید.

 

10. ظروف شیشه ای یا کریستال شکننده

اگر چیزی شکننده است واقعاً نباید در ماشین ظرفشویی برود. شیشه ممکن است به دلیل فشار و دمای بالای چرخه خرد شود و ترک بردارد. علاوه بر این، آب سخت می‌تواند باعث مه آلود شدن شیشه شود و به طرق مختلف به آن آسیب برساند.

 

11. چینی نفیس

به طور مشابه چینی نفیس واقعاً جایی در ماشین ظرفشویی ندارد. این امر مخصوصاً اگر چینی تعمیر شده باشد صادق است زیرا گرمای شدید می‌تواند چسب را ذوب کند. در ماشین ظرفشویی اشیا کمی به اطراف حرکت می‌کنند که باعث می‌شود اشیا به راحتی به یکدیگر برخورد کنند و بشکنند.

 

12. هر چیزی که برچسب چسبناک دارد

وقتی برچسب‌های چسبناک چرخه ماشین ظرفشویی را طی کردند می‌توانید با آنها خداحافظی کنید. چسب در اثر حرارت و فشار شدید حل می‌شود و تمام برچسب‌ها شسته می‌شود و تنها تکه‌های آن باقی می‌ماند که باید آنها را از فیلتر پیدا کنید.

 

13. ظروف پلاستیکی نازک

یک بار دیگر، علیرغم ادعای خودشان، ظروف پلاستیکی نازک می‌توانند در اثر حرارت ماشین ظرفشویی تغییر شکل ببینند. من این را بارها دیده ام که دیگر درب روی ظرف پلاستیکی قرار نمی‌گیرد.

 

5/5 - (2 امتیاز)
مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.