بهترین برنامه ضبط صدا برای ساخت پادکست و کتاب صوتی

Best Voice Recording Software

با استفاده از بهترین برنامه های ضبط صدا نه تنها می توانید اصوات شگفت آوری بسازید بلکه کار ادیت صدا نیز برایتان بسیار آسان می شود. زیرا این نرم افزار یک واسطه شهودی نیز دارد که ویژگی های بسیاری ارائه می دهد و در عین حال، به راحتی با مجموعه ای از دستگاه های مختلف کار می کند. انتظار زیادی به نظر می رسد؟ البته از بهترین ها نباید کمتر از این انتظار داشت.

بهترین نرم ­افزارهای ضبط صدا کاربردهای بسیاری دارند از جمله ساخت پادکست و کتاب صوتی تا ساخت ارائه صوتی و تِرک ­های صوتی.  بهترین های این نرم افزارها نه تنها قادر به ضبط صدا هستند بلکه به ادیت و میکس ترک ها نیز کمک می کنند. همچنین شما برای ساخت یک صوت حرفه ای باید یک میکروفون حرفه ای متناسب با بودجه خود داشته باشید. به شما پیشنهاد می‌کنیم بعد از خواندن این مقاله سری به مقاله بهترین میکروفون در وبسایت حواس جمع بزنید.

همیشه از ویژگی هایی مانند امکان برداشتن کلیک های صوتی، پاپ ها و نویزهای پس زمینه استقبال می شود زیرا امکان صدابرداری کاملا درست محیط را فراهم می کند. و نیازی نیست پول زیادی برای این نرم افزارها هزینه کنید – حتی یکی از بهترین گزینه هایی که معرفی می کنیم، مجانی است.

یکی دیگر از ویژگی های مهم این نرم افزارها، ویژگی ادیت غیر مخرب است. با استفاده از این ویژگی می توانید بدون تاثیرگذاری بر ضبط اولیه صدا، تغییر و ادیت را انجام دهید. کمی شبیه کپی کردن ضبط صدا است که می توانید آن را ادیت کنید و نسخه اولیه را دست نخورده نگه دارید تا در صورت نیاز، تغییراتی که انجام داده اید را به حالت اول برگردانید. فقط کافی است هنگام صدور صوت، همه تغییرات خود را به کار ببرید.

البته ممکن است بخواهید تغییرات عمیق تری در ادیت انجام دهید که در این صورت بهترین نرم افزارهای ادیت صوت می توانند به کمک بیایند. در هر دو حالت مطمئن شوید یکی از بهترین ریکوردرهای دیجیتالی صدا را دارید تا با بهترین کیفیت ضبط صدا شروع به کار کنید.

 

1. Audacity: بهترین نرم افزار کلی ضبط صدا

نرم افزار ضبط صدا Audacity

 • کاملا مجانی
 • کار با همه سیستم های عامل
 • واسطه آسان و البته با ویژگی های عالی
 • بدون ادیت غیرمخرب
 • بدون ابزارهای بیت سازی

اودیستی (Audacity) یکی از محبوب ترین برنامه های ادیت صدا و صوت است که در حال حاضر در دسترس است و دلایل خوبی برای این محبوبیت وجود دارد. این ابزار کاملا مجانی است، با این حال همه ویژگی هایی که در یک ریکوردر پیشرفته صدا نیاز دارید را نیز ارائه می دهد. مهمتر از آن، با همه سیستم عامل های اصلی نیز سازگار است: مک OS، ویندوز 10 و لینوکس.

واسطه آسان این نرم افزار سبب می­شود برای مبتدیان عالی کار کند. اتصال و تنظیم تجهیزات خارجی، ضبط کردن، ادیت و میکس ترک ها، و پلیش کار پیش از صدور آن با این نرم افزار به آسانی انجام می شود. همچنین امکان صدور آسان صوت از ویدئو کلیپ ها را فراهم می کند و ابزارهای تحلیل فرکانس صدا را نیز ارائه می دهد.

با اینحال قطعا برای افرادی که برای پادکست و صداگذاری از آن استفاده می کنند بهتر کار می کند تا افرادی که قصد ساخت موسیقی چند ترکی داشته باشند. زیرا این نرم افزار بیش از آنکه یک ایستگاه صوتی دیجیتال کامل باشد، یک ادیتور ساده صوت است. همچنین از ویژگی ادیت مخرب استفاده می کند که با استفاده از آن، هر تغییری که انجام دهید، نسخه قبلی صوت شما را دوباره می نویسد.

 

2. Adobe Audition: بهترین نرم افزار برای خلاقیت

نرم افزار ضبط صدا Adobe Audition

 • واسطه شهودی
 • مزایای استفاده از کریتیو کلود
 • دسترسی با استفاده از نام نویسی
 • بدون پشتیبانی MIDI

اودیشن (Audition) یک اپلیکیشن ساخت پادکست در برنامه آدوب است که با نام نویسی مستقل یا با دریافت مجموعه اپ های کریتیو کلود (Creative Cloud) به آن دسترسی می یابید. افرادی که مدت هاست با این نوع نرم افزارها کار می کنند، کول ادیت پرو (Cool Edit Pro) را به یاد می آورند که اپلیکیشنی تحسین شده به دلیل سهولت استفاده و تعداد ویژگی های بالای آن بود. اودیشن به نوعی جانشین روحانی این اپ است که پس از ارائه سینتریلیوم (Syntrillium) توسط آدوب در سال 2003، ساخته شد.

نرم افزار اودیشن بیشتر از اینکه کارکرد موسیقایی داشته باشد، برای ساخت پادکست مناسب است، اما نمی توان گفت برای موسیقی کارایی ندارد با وجود اینکه پشتیبانی MIDI را ارائه نمی دهد – با اینحال می توانید نمونه ها را وارد کنید. DAW آدوب، ادیت تک ترکی یا چند ترکی را پیشنهاد می دهد اما وقتی روی یک ترک کلیک می کنید، آن ترک از سایر ترک ها جدا می شود تا بتوانید روی آن کار کنید، بنابراین همهمه پس زمینه گرفته می شود. کاهش نویز انطباقی باهوش آدوب سبب می شود این کار به سادگی انجام شود – بخش ساکت آن ترک را انتخاب می کنید و اودیشن از آن برای تمیز کردن رد فرکانس هایی که همهمه به وجود آورده است، استفاده می کنید.

هر کس که در مجموعه نرم افزار کریتیو کلود نام نویسی کرده است، می تواند اودیشن را نیز داشته باشد که در یکی از فولدرهایی است که کمتر جلوی چشمتان است. این یک مجموعه ابزار با کیفیت برای مهندسی صوت و تعمیر ترک ها برای پادکست و حتی پخش است، اما اگر به دنبال نرم افزاری برای تولید موسیقی هستید، گزینه های بهتری نیز در دسترس است.

 

3. Wavepad: راحت ترین نرم افزار

نرم افزار ضبط صدا wavepad

 • بیش از 20 فیلتر و افکت صوتی
 • کاربرد بسیار آسان
 • سازگار با همه فرمت های رایج فایل
 • برداشتن صدای کلیک و پاپ از آن، زمان بر است
 • گزینه های محو کردن زیادی ندارد

ویوپاد (Wavepad) یک نرم افزار قدرتمند و شهودی ضبط صداست که برای کاربرد مبتدی کافی است. با بسیاری از فرمت های فایل صوتی سازگار است و گزینه تبدیل فایل به تعداد نسبتا زیادی از فرمت های صوتی را دارد. این برنامه می تواند فایل های صوتی را میکس و جدا کند، سکوت ها را ادیت کند، نویز پس زمینه را کاهش داده و حتی حذف کند، فیلترها و افکت های ویژه را یکی کند، و حتی فایل اودیو تکی را به استریو تبدیل کند.

طراحی برنامه شفاف و شهودی است و جریان کار آسانی را فراهم می کند. در متوازن سازی همه ویژگی ها، بدون آسیب به کاربرد آنها، عالی عمل می کند. جعبه ابزار داخلی آن با کلیک روی تب های مختلف تغییر می کند تا ویژگی ها و کارکردهای سازمان یافته را حفظ کند. همچنین می توانید جعبه ابزار را ارتقا دهید تا هر ابزاری که می خواهید را به آن اضافه یا حذف کنید، و ویژگی های دیگری را نیز برای ساخت محیطی بهینه فراهم کنید.

ویوپاد ده ها افکت و فیلتر نیز دارد که می توان به صورت دستی آنها را به کار برد یا تنظیم خودکار انجام داد. کار با ویوپاد سبب می شود اضافه کردن صداهای نامفهوم، ریورب یا بازگشت صدا، یا تاخیر در آخرین آهنگ، تقویت صدا، معکوس کردن، محو کردن یا تنظیم یا همسان سازی ترک ها، به راحتی انجام شود. و اگر لازم بود فایلی را به فرمت های مختلفی تبدیل کنید که با ابزار شما سازگار باشد، از جمله فرمت MP3، با این نرم افزار به سرعت این کار را انجام خواهید داد.

 

4. Mixcraft: بهترین نرم افزار برای متخصصان صوت

نرم افزار ضبط صدا Mixcraft

 • قابلیت های پیشرفته مانند تصحیح گام و پشتیبانی اتصال پریز
 • بیش از 7800 حلقه، نمونه و افکت
 • زمان سنج یکپارچه ضبط برای جلسات مشخص
 • عدم دسترسی به گزینه های شکافتن (ripping) و برنینگ (burning)
 • دسترسی نت برای Mac

هرچند استفاده از نرم افزار  میکس کرفت 8 (Mixcraft 8) برای همه افراد با هر میزان تجربه کاری، راحت است، اما اپلیکیشن ضبط آن مانند یک ایستگاه صوتی دیجیتالی به نظر می رسد و کار می کند، و واسطه آن جلوه­ ای ترسناک دارد. درهرحال پس از چند دقیقه متوجه می شوید که نرم افزاری قدرتمند و پر از ویژگی هایی است که نه تنها به ضبط صوت بلکه به ادیت، ترفیع و صدور آن نیز کمک می کند. هرچند گران ترین برنامه ای است که آزمایش کردیم، اما متنوع ترین و بهترین گزینه برای افرادی است که بر مهندسی صوت و ضبط موسیقی تمرکز دارند.

میکس کرفت بیش از 7800 حلقه، افکت ویژه، فیلتر، ابزار دیجیتال و نمونه ساز دارد. همچنین شبکه بندی میکس فرعی نامحدودی دارد که با استفاده از آن می توانید هر ترکی را به طور کامل تنظیم کنید. همه افکت های استاندارد و کارکردهای ادیت آن در دسترس شماست از جمله برابر ساز و گزینه های محو کردن و بازگشت صوت. همچنین می تواند نویز ناخواسته پس زمینه را کاهش داده یا حذف کند، پاپ ها و کلیک ها را از بین ببرد و سکوت های ترک شما را ادیت کند. البته هیچ گزینه ای برای تبدیل فایل صوتی تکی به فایل استریو ندارد. می توانید زمان سنج ضبط کردن را تنظیم کنید؛ اما بزرگترین نقص این برنامه خاص این است که گزینه ضبط صدای فعال شده ندارد. همچنین گزینه های شکاف دادن (ripping) و برنینگ در آن فعال نیست.

4.8/5 - (6 امتیاز)
مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.