بررسی قلم نوری اقتصادی ایکس پی پن Deco Fun

XP-Pen Deco Fun Graphic Tablet Review

بعد از همه گیری کرونا اکثر فعالیت های کسب و کارها و مدارس به صورت آنلاین تبدیل شد. دانش آموزان در خانه ها بر بستر فضای مجازی به تحصیل پرداختند و نیاز به قلم نوری برای دانش آموزان و به خصوص معلمان مدارس بسیار زیاد شد. از این رو کمپانی معروف ایکس پی پن (xp-pen) یک قلم نوری اقتصادی جهت آموزش آنلاین و ارائه پرزنتیشن و طراحی دیجیتال در سطوح مبتدی و متوسطه وارد بازار کرد. قطعا ایکس پی پن Deco Fun جزو بهترین قلم های نوری در بازار نیست، اما می‌تواند نیازهای ما را به شکل قابل توجهی برطرف نماید. در این مقاله قصد داریم این قلم نوری که در ایران بسیار پرفروش شده است را مورد ارزیابی قرار دهیم.

قلم نوری ایکس پی پن Deco Fun با ابعاد 32 در 22 سانت و ضخامت 1.5 میلی متر، صفحه طراحی فعالی با ابعاد تقریبی 25.5 در 16 سانتی متری دارد. از ویژگی های کلیدی این قلم نوری می توان به شیب 60 درجه، و سطح حساسیت فشار 8192 اشاره کرد که تجربه طبیعی تری در طراحی برای کاربر به وجود آورده است. Deco Fun می‌تواند به شکل تبلت یا تلفن هوشمند، به کامپیوترهای ویندوز یا مک او ­اس و دستگاه های اندروید و کروم متصل شود، هرچند برای این کار به یک مبدل برق OTG نیاز دارید که همراه دستگاه ارائه نشده است.

یک کابل USB-C به USC-A (با 1.3 متر طول) نیز همراه با دستگاه ارائه می شود که برای اتصال دستگاه به کامپیوتر طراحی شده است. دستگاه های IOS اپل (مثلا آیفون ها) در این تبلت پشتیبانی نمی شوند. کابلی که همراه دستگاه ارائه شده، از لاستیک ساخته شده است و رابط اتصال USB-C زاویه قائمه دارد که به تبلت وصل می شود. طراحی زاویه قائمه این رابط اتصال سبب می شود برجستگی کمی داشته باشد و رابط، تقریبا هم سطح با تبلت قرار گیرد، که مانع از بیرون آمدن آن می ­شود و احتمال آسیب به آن در صورت وارد شدن ضربه تصادفی را به حداقل می رساند.

بیشتر تبلت های طراحی دیجیتالی ویژگی اتصال با سیم دارند که دکو فان نیز همین ویژگی را دارد. اگر ترجیح می دهید هنگام طراحی، به فضای خاصی محدود نشوید، می توانید تبلت بی سیمی مانند دکو مینی 7 دبلیو (Deco Mini 7W) را در نظر بگیرید که یک تبلت گرافیکی با سیم و بی سیم است. تبلت هایی مانند آرتیست پرو نیز با صفحه نمایش داخلی طراحی شده اند، هرچند این نوع تبلت ­های طراحی قیمت بسیار بیشتری دارند.

xp-pen deco fun

یک بسته نوک قلم پلاستیکی نیز همراه با دکو فان ارائه می شود که بسیار سودمند است زیرا نوک قلم سوزنی آن به سرعت ساییده می شود و ساییدگی آن می تواند سطح تبلت را خراش داده و به آن، آسیب برساند. طول عمر نوک قلم بستگی به میزان استفاده از آن دارد. مثلا اگر قصد دارید از تبلت دکو فان به جای حرکات ابزارهای اشاره گر (مانند موس یا صفحه لمسی) روی لپتاپ خود استفاده کنید، نوک قلم بسیار زودتر از زمانی که فقط برای طراحی/ رنگ آمیزی به کار می رود، ساییده می شود. نوک قلم دکو فان نیز مانند بسیاری از قلم های سوزنی طراحی، کمی بازی دارد و هنگام طراحی، کمی بالا و پایین می رود (حدود 1 میلی متر). البته این بازی اندک نوک قلم به چشم نمی آید و صدایی نیز ندارد.

میزان سایش سطح تبلت نیز یکی از عوامل تعیین طول عمر نوک قلم است. اگر بیشتر طراحی یا رنگ آمیزی می کنید، ممکن است نوک قلم تا دو هفته قابل استفاده باشد. اما اگر فقط برای ادیت عکس از آن استفاده می کنید، می تواند تا چند ماه نیز دوام بیاورد. برای افزایش طول عمر نوک قلم می توانید حساسیت را افزایش دهید تا نیازی به زیاد فشار دادن روی سطح تبلت نباشد. هرچند تنها نقص آن این است که نمی توانید به سطح فشار کامل در ضربات قلم مو دست یابید. تعویض نوک قلم هم بسیار آسان است. به راحتی از حلقه فلزی داخل بسته استفاده کنید و نوک قلم را نگه دارید و آن را خلاف جهت عقربه ساعت بچرخانید تا از قلم جدا شود، برای نصب نوک جدید، آن را در جهت عقربه ساعت بچرخانید. به همین راحتی.

قلم نوری ایکس پی پن دکو فان

حال که صحبت از پلاستیک است باید اضافه کنیم که بدنه تبلت دکو فان نیز از پلاستیک سفت ساخته شده است، از جمله صفحه طراحی آن، که با بافتی مشابه کاغذ واقعی تکمیل شده است. همچنین برآمدگی های کوچکی در زیر تبلت است که سبب می شود تبلت از سطح میز بالاتر قرار گیرد و هوا در زیر آن جریان داشته باشد. جلوی تبلت نیز یک دیود نوری نمایش وضعیت وجود دارد که وقتی قلم در فاصله 10 میلی متری قسمت طراحی قرار دارد، روشن می شود. دکو فان 565 گرم وزن دارد.

قلم سوزنی دکو فان یک قلم مدل P01 بدون باتری است و با پلاستیک ساخته شده است و یک اهرم دو دکمه ای در یک طرف آن قرار دارد. ایکس پی پن قلم سوزنی بدون باتری P01 را به صورت جداگانه نیز می فروشد که قیمت آن نصف قیمت تبلت است، به همین دلیل خرید تبلت دکو فان صرفه مالی خوبی نیز برایتان دارد. نکته خوب این قلم سوزنی، ساختار آن است که شکلی شبیه قلم و 14.5 سانتی متر طول و 9 میلی متر قطر دارد. وزن قلم P01 10 گرم است که کمی سنگین تر از یک مداد است. این قلم برای جلسات کوتاه طراحی و تند نوشتن خوب کار می کند. برای کاربرد طولانی تر، قلم سوزنی P05D که همراه مدل دکو مینی 7 همراه می شود، به دلیل بدنه لاستیکی که دارد، راحت تر است.

دکمه های قلم P01 واکنشی هستند و وقتی فشارشان می دهید، صدای کلیک مانند کوچکی دارند. این دو دکمه، کلیدهای فشاری نیز هستند (express key). تبلت فان دکو کلید فشاری ندارد. کلیدهای فشاری بسیار مفید هستند زیرا با استفاده از آن می توانید کاربردهایی نظیر زوم این/اوت را تعیین کنید که در تبلت دکو فان وجود ندارد. تبلت های طراحی ای مانند Star G960S چندین کلید فشاری در داخل تبلت دارند. با توجه به اینکه deco fun فقط دو کلید فشاری دارد، فقط می توانید دو ویژگی کاربردی را برای آن تعیین کنید، مثلا ویژگی های قلم/پاک کن، یا کنترل های موس (کلیک راست موس، کلیک چپ موس، کلیک میانی موس و غیره). همچنین می توانید با نرم افزار پن تبلت، کلیدهای فشاری، حساسیت فشار و شیب آن را از کار بیندازید.

به محض اینکه دکو فان را از جعبه درآورید، می توانید با آن شروع به کار کنید، البته باید نرم افزار پن تبلت را از وبسایت ایکس.پی پن دانلود کنید تا تنظیمات تبلت و قلم را تغییر دهید. نرم افزار جدیدتر پن تبلت، واسطه کاربر خوبی دارد که بهتر از نسخه های قبلی آن است. با نرم افزار پن تبلت می توانید جهت صفحه طراحی را تغییر دهید (مثلا 90 درجه، 180 درجه و غیره)  و سایز قسمت طراحی را به صورت دستی تنظیم کنید.

 

خرید قلم نوری ایکس پی پن Deco Fun

 

قلم نوری دکو فان برای مبتدی ها خوب کار می کند. اما به خاطر داشته باشید دکو فان نیروی فعال سازی اولیه بالایی دارد (IAF)، به این معنی که باید نوک قلم را سفت تر فشار دهید تا حرکات قلم ثبت شود. IAF بالا معمولا موضوع مهمی نیست. اما اجرای حرکات سبک برای طراحی خطوط با استفاده از تبلتی که IAF پایینی دارد آسان تر است. دکو فان رزولوشن 5080 LPI دارد که رزولوشن بسیار بالایی است و برای تبدیل تصویر شفاف تر تبلت دکو فان به صفحه نمایش کامپیوتر با رزولوشن بالا، بسیار مفید است (مثلا نمایش 4K).

دکو فان برای یادگیری از راه دور، اشتراک خودآموزها و ارائه ها، طراحی کلی، امضای اسناد دیجیتالی و بازی OSU نیز مناسب است. دکو فان با سیستم اندروید، کروم OS، لینوکس، ویندوز، و مک OS کار می کند و نرم افزار مایکروسافت آفیس، زوم، اسکایپ، ادوب، فوتوشاپ، SAI، و غیره را نیز پشتیبانی می کند.

5/5 - (4 امتیاز)
منبع xp-pen
مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.