چگونه رنگ مناسبی برای خانه خودمان انتخاب کنیم؟

How to choose paint colors for your home

انتخاب رنگ مناسب برای دیوار می تواند برای هرکسی که قصد انجام این کار را دارد چالشی بزرگ باشد. به همین علت در این مقاله سعی کرده ایم نکاتی را در مورد انتخاب رنگی که مناسب فضای مد نظرتان است ارائه کنیم؛ بدون آن که به شکل و یا اندازه اتاق توجه داشته باشید. حتما نیاز نیست یک طراح داخلی حرفه ای باشید تا بتوانید بهترین رنگ را انتخاب کنید. شما تنها با در نظر گرفتن فاکتورهایی که به آن ها می پردازیم می توانید به رنگ ایده آل اتاق و یا فضای مد نظر خود رسیده و از تغییری که ایجاد کرده اید لذت ببرید. انتخاب رنگ نامناسب می تواند به جای زیبا کردن فضای مد نظر شما آن را شلوغ و دلگیر جلوه دهد بنابراین به این نکات توجه کنید تا هزینه و زمانی قرار است صرف این کار کنید ارزشش را داشته باشد.

خرید رنگ دیوار

 

به نور طبیعی فکر کنید

نور طبیعی نقش بسیار مهمی در نحوه دیدن هر رنگی ایفا می کند. وقتی خورشید می تابد، رنگ انتخابی شما ممکن است روشن تر از آنچه هست به نظر برسد. و هنگامی که خورشید غروب کرد، رنگ می تواند یک بار دیگر متفاوت به نظر برسد.

به گفته کارشناسان و متخصصان طراحی داخلی، اگر اتاق شما رو به شمال باشد، اتاق شما پر از نور ملایم می شود که اثر گرمایی بسیار زیادی ایجاد می کند. در حالی که اگر اتاق شما رو به جنوب باشد، برای شروع اتاق های روشن تری خواهید داشت. مورد اول می تواند به این معنی باشد که رنگ ها حتی تیره تر از آن چیزی که واقعا هستند به نظر می رسند. در حالی که مورد دوم به این معنی است که رنگ های تیره حتی روشن تر ظاهر می شوند. بنابراین بهتر است به این موضوع دقت کنید تا با رنگ کردن، اتاقی دلگیر تحویل نگیرید.

 

نور مصنوعی نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

علاوه بر در نظر گرفتن نور طبیعی باید نور مصنوعی را نیز در نظر گرفت. چرا که این نور مصنوعی است که بعد از غروب آفتاب وظیفه ی نور طبیعی را برعهده می گیرد.

در بین نورهای مصنوعی، لامپ‌های استاندارد سفید یا LED از اتاق شما، محیطی گرم و روشن را فراهم می‌کنند، در حالی که لامپ‌های فلورسنت رنگ خنک‌تری ایجاد می‌کنند. بنابراین، هنگام انتخاب رنگ، مطمئن شوید که سایه رنگ را در تمام نورهای مختلف که آن را می بینید نگاه کنید. به این ترتیب، مطمئن خواهید بود که رنگ برای شما مناسب است یا خیر.

 

گرما را از طریق گزینه های رنگی هوشمندانه به اتاقتان تزریق کنید

رنگ مناسب می تواند حس گرم و دلپذیری به خانه شما بدهد و این همان چزیست که هر کسی برای آن تلاش می کند. با توجه به اینکه پاییز اکنون در حال اوج گرفتن است، هرگز زمان بهتری برای افزایش ضریب دنج بودن اتاقتان با قدرت رنگ مناسب وجود ندارد. اما برای انجام این کار، نیازی نیست که به اندازه ی یک طراح حرفه ای داخلی اطلاعات کسب کنید؛ فقط نیاز است در مورد رنگ انتخاب هایی هوشمندانه را در نظر بگیرید.

به عنوان مثال، اگر شما یک مینیمالیست هستید و به سادگی و خلوت بودن محیط اطراف خود علاقه دارید، به جای سایه ای با رنگ یخی، اتاق خود را با سایه گرمتر از سفید، مانند سفید کرمی زیبا تر کنید. یا برای کسانی که تمایل زیادی به سایه های پررنگ دارند، رنگ زرد خردلی یا رنگ قرمز پررنگ می تواند به درخشندگی هر فضایی کمک کند.

 

کمک رنگ های آرامش بخش به خواب بهتر

سایه‌های آرام‌بخش می‌توانند به شما کمک کنند تا راحت تر به خواب بروید،. به گفته بنیاد ملی خواب، رنگ دیوارهای اتاق خواب شما می تواند حالتی آرامش بخش را ایجاد کند. همچنین رنگ های آرامش بخش می‌توانند به کاهش ضربان قلب و فشار خون شما کمک کنند  که  باز هم هر دو می‌توانند به خواب آرام‌تر شما کمک کنند.

 

یک دیوار ویژه ایجاد کنید

به طور معمول، دیوارهای ویژه فرصتی درخشان برای بازی با اشکال، رنگ ها و بافت ها در اختیار شما قرار می دهند. آنها یک راه مطمئن برای تزریق علاقه به اتاق و ایجاد یک نقطه کانونی جذاب هستند. و معمولاً، چون فقط یک دیوار را رنگ آمیزی می کنید، دیوارهای ویژه راهی سریع و آسان برای زنده کردن فضای شما در کمترین زمان است.

یکی از جدیدترین راه‌ها برای گنجاندن دیوار (یا دیوارها) ویژه در خانه شما این است که نیمه پایینی دیوار را یک رنگ و قسمت بالایی را با رنگ دیگر رنگ کنید. یا ایده جدید دیگر این است که به جای آن سقف را رنگ کنید. دومی می تواند به ایجاد مناطق کاملاً مشخص در فضای شما کمک کند. در حالی که اولی به خانه شما علاقه می افزاید. به علاوه اگر بین دو سایه رنگ مکمل گیر کرده اید  لازم نیست فقط یکی را انتخاب کنید.

 

با وسایل اتاقتان را رنگ کنید!

اگر هنوز به این فکر می کنید که چگونه رنگی را برای دیوار اتاقتان انتخاب کنید می توانید در عوض در مورد رنگ های مبلمان راحتی و حتی وسایل دیگر اتاقتان تصمیم بگیرید. گرچه رنگ را می توان تغییر داد، اما تعویض و جابجایی برخی از تزئینات خانه بسیار ساده تر (و سریعتر) است.

از کوسن گرفته تا پرده و پرده تا فرش، تعویض وسایلی که در اتاق شما قرار دارند،  بدون نیاز به رنگ آمیزی، طراوت رنگی فوری را در فضای شما ایجاد می کنند. بعلاوه رنگ مبلمان ملایمی که انتخاب کرده اید ممکن است حتی به شما کمک کند سایه رنگی را انتخاب کنید که کاملاً منطبق باشد. به علاوه، در صورتی که رنگ مبلمان شما از رنگ های ملایم باشد، می توانید برای رنگ کردن دیوار اتاق نیز انتخاب های بیشتری داشته باشید.

نکته ای که در آخر می خواهیم به آن اشاره کنیم این است که در صورتی که حتی با در نظر گرفتن این نکات نیز هنوز نتوانسته اید رنگ ایده آل خود را انتخاب کنید و به اصطلاح گیر کرده اید، پیشنهاد ما این است که از بهترین نرم افزارهای طراحی سه بعدی استفاده کنید. این نرم افزارها به شما کمک می کنند تا فضای مورد نظر خود را به طور سه بعدی ترسیم کنید و یک نمای کلی از آن داشته باشید.

5/5 - (2 امتیاز)
مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.