بررسی گیتار آکوستیک یاماها F370 همراه ویدیو تست صدا

Yamaha F370 Review

خرید اولین ساز گیتار امر بسیار مهمی می باشد و بر روی یادگیری شما بسیار تاثیر گذار است. اگر به تازگی قصد دارید که یادگیری نوازندگی گیتار را شروع کنید، پیشنهاد می شود که اطلاعات خود را درباره این ساز افزایش دهید تا بتوانید با توجه به بودجه در اختیار بهترین گیتار را برای شروع یادگیری خریداری کنید. البته نیازی نیست که برای گذراندن دوره یادگیری بهترین گیتار موجود را خریداری کنید، اما خرید یک ساز با کیفیت با توجه به بودجه در اختیار، از اهمیت بالایی برخوردار است. در این مقاله قصد داریم اطلاعات جامعی در زمینه گیتار یاماها F370 در اختیار شما قرار دهیم، پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

خرید گیتار یاماها F370

 

آشنایی با ساز گیتار

ساز گیتار از خانواده ی ساز های زهی است که به وسیله ی پیک و یا انگشتان نواخته می شود. بر اثر ارتعاش سیم های آن تولید صدا می‌کند، با توجه به این مسئله در گروه سازهای کوردوفون یا زه صدا قرار می گیرد. به طور معمول ساز گیتار دارای شش سیم می باشد و علاوه بر داشتن پیشینه ی تاریخی غنی هم از نظر تغییرات ساختاری و تاثیرات در تکنیک های نوازندگی قادر بوده است همگام با تغییر و تحولات موسیقی غرب خود را وقف دهد. با توجه به گذر این ساز در کوره راه های تاریخ، گونه های متفاوتی از آن پدید آمده است و هم اکنون در هر سبک از موسیقی جایگاه ویژه ای دارد.

از مهم‌ترین قسمت های بدنه گیتار رویه ی آن می باشد. استفاده از چوب های مرغوب و با کیفیت در این قسمت بسیار متداول است. یکی از چوب هایی که به طور معمول سالیان سال است در ساخت بدنه ساز گیتار مورد استفاده قرار می‌گیرد، چوب سدر قرمز یکپارچه است. به طور تقریبی می توان گفت که استفاده از چوب سدر سرخ به سنت بدل گردیده است. قسمت پشت و کناره ‌ها را معمولا از چوب رز وود می سازند. دسته ساز گیتار از چوب سدر یا ماهون و صفحه ی انگشت گذاری معمولا از چوب آبنوس است.

 

Yamaha F370

ساز گیتار آکوستیک Yamaha F370

با گرایش تدریجی سبک های نوازندگی گیتار مانند بلوز و راک به موسیقی پاپ ایرانی به مرور زمان استفاده از گیتار آکوستیک در بین نوازندگان گیتار در حال گسترش است. از آن جایی‌که گیتارهای کلاسیک توانایی تولید صدای خاص گیتار آکوستیک را ندارند، استفاده از ساز گیتار آکوستیک در جایگاه خود به امری ناگزیر برای نوازندگان مبدل شده است. محدوده ی قیمتی گیتار های آکوستیک هم مانند سایر سازها بسیار وسیع است. گیتار یاماها F370 در گروه ساز های مقرون به صرفه قرار می گیرد و برای شروع نوازندگی یک ساز بسیار مناسب و با کیفیت می باشد. در کنار قیمت مناسب، جنس صدای این گیتار و ساختمان آن بسیار با کیفیت و خوش ساخت است.

 

طراحی و ساخت گیتار یاماها F370

یکی از مهم ترین نکات در انتخاب یک گیتار آکوستیک توجه به برند سازنده محصول و کیفیت متریال به کار رفته در ساخت آن است. از آنجایی‌که فشار زیادی از طرف سیم های گیتار آکوستیک به خرک و سایر قسمت های ساز به صورت کلی وارد می گردد، لازم است که با پل گذاری حساب شده در بدنه ی ساز و استفاده از چوب های سالخورده و مقاوم که به سادگی تغییر شکل نمی دهند، باعث می گردد که تقسیم فیزیکی صحیح وزن در بدنه‌ ی گیتار، از فشار وارد شده از سوی سیم ‌ها را خنثی کند. این فرایند در گیتار یاماها F370 به خوبی انجام گرفته است. صفحه‌ی رویی گیتار یاماها F370 از جنس چوب صنوبر می باشد که دارای مقاومت بسیار بالایی است و درعین‌حال با دارا بودن خاصیت ارتجاعی و رزونانس بالا، بهترین نوع چوب برای استفاده در صفحه‌ی گیتار محسوب می شود.

 

بدنه گیتار آکوستیک یاماها F370

سایر قسمت های بدنه YAMAHA F370 از جنس چوب ساپلی ساخته شده است. این چوب باعث تولید صدایی تند و تیز می شود. به طور معمول برای ساخت بدنه ی گیتارهای آکوستیک از چوب ماهاگونی استفاده می شود، اما ساپلی که به طور معمول چوبی از مناطق جنوبی آفریقا است، مقاومت و چگالی بسیار بالایی نسبت به چوب ماهاگونی از خود نشان می دهد. چوب ساپلی دارای زنگ صدای بیشتری نسبت به چوب ماهاگونی تولید می‌کند. درنتیجه این امر باعث می شود که جنس صدای گیتار یاماها F370 بیشتر به سبک موسیقی بلوز و کانتری نزدیک باشد. یکی از مشخصات بارز این گیتار دسته ی کوتاه تر و کم عرض تر است، عرض زیاد دسته یکی از مشخصه های گیتارهای نوع اقتصادی یاماها است که به هیچ وجه در این گیتار دیده نمی‌شود.

کوتاهی دسته باعث نزدیکی بیشتر فرت ها به یکدیگر شده است. گیتار یاماها F370 نسبت به بسیاری از گیتارهای هم طراز و هم قیمت خود، دارای نواخت راحت تری می باشد. این راحتی به دلیل اکشن پایین سیم ها و بهره مندی از دسته ی باریکتر و کوتاهتر که باعث ایجاد حداقل کشش در سیم ها شده است، فراهم می گردد. گیتار یاماها F370 با دارا بودن این قابلیت ها، انتخابی بسیار مناسب به عنوان یک گیتار آکوستیک برای آغاز نوازندگی می باشد. پیدا کردن ایراد در گیتار یاماها F370 امری سخت و تقریبا غیر ممکن است و سخت می شود به آن مشکلی را نسبت داد. البته به جز کمی عدم پاسخ مناسب در زیر حملات و ضربات سنگین پیک، که برای سازی در این رنج قیمتی امری طبیعی به نظر می رسد.

 

تفاوت گیتار های کلاسیک با گیتار های آکوستیک

حتما برای شما که به تازگی می خواهید نوازندگی را شروع کنید، این سوال پیش آمده است که گیتار کلاسیک را خریداری کنید یا گیتار آکوستیک. گیتار کلاسیک از سه عدد سیم نایلونی و سه عدد سیم فلزی استفاده می‌کند، اما در گیتار های آکوستیک به طور کلی از سیم های فلزی استفاده شده است. این امر باعث شده است که صدای گیتار کلاسیک ملایم و گرم باشد و بیشتر در سبک‌های پاپ ایرانی و کلاسیک مورد استفاده قرار بگیرد. اما گیتار آکوستیک صدایی شفاف و با رزونانس بالا دارد که بیشتر مورد استفاده در سبک های پاپ و راک غربی قرار می‌گیرد. گیتار های نوع آکوستیک در ایران غریب تر از گیتارهای کلاسیک هستند، درحالی‌که این امر در سایر کشورهای به خصوص آمریکا کاملا برعکس می باشد. گیتار های آکوستیک جنس و قدرت صدای مناسب تری را برای اجرا در اختیار نوازندگان می گذارند.

 

جمع بندی

گیتار یاماها F370 سازی خوش ساخت و بسیار خوش صدا می باشد. بسیاری از نوازندگان و مدرسان، گیتار F370 را به‌عنوان یک ساز مناسب برای شروع آموزش نوازندگی معرفی می کنند. به همین دلیل گیتار یاماها F370 مناسب برای کلیه هنرجویانی است که از ابتدا قصد نوازندگی گیتار به سبک پاپ و راک را دارند. خرید این گیتار و تحت تعلیم قرار گرفتن توسط اساتید مطلع در این سبک نوازندگی به طور قطع ضامن پیشرفت و موفقیت شما خواهد بود.

 

5/5 - (3 امتیاز)
مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.