چرا آیفون من شارژ نمی شود؟

Why Isn’t My iPhone Charging

گوشی خود را به شارژر می زنید یا برای شارژ باتری آن را روی شارژر بی سیم قرار می دهید، بعد از مدتی آن را چک می کنید و گوشی شارژ نشده است. علت چیست؟ خیلی چیزها میتواند اشتباه پیش رفته باشد. در این مقاله به برخی از رایج ترین مشکلات شارژ کردن آیفون و کارهایی که شما درباره آن ها میتوانید انجام دهید نگاهی می‌اندازیم.

 

نکته کلی در عیب یابی

یکی از اساسی ترین روش های عیب یابی “swapping with known good parts” نامیده می شود. یک لوازم جانبی که فکر می کنید درست کار نمی کند را برداشته و آن را با یک قطعه مشابه که نو یا سالم بودن آن محرز است جایگزین کنید.

آیا مشکل شارژ دارید؟ کابل قدیمی خود را با کابل جدید جایگزین کنید. اگر عملیات شارژ با کابل جدید به درستی پیش می رود، پس مشکل از کابل قدیمی بود.

شما می توانید این کار را با هر قطعه ای از گوشی حتی خود آیفون ( آیفون دوست خود را قرض بگیرید و ببینید که با شارژر شما شارژ می شود یا نه ) و منبع برق USB مورد استفاده خود تکرار کنید. آداپتور، هاب USB، درگاه USB کامپیوتر یا پریز برق را امتحان کنید.

به غیر از این تکنیک اساسی، در اینجا نگاهی دقیق تر به برخی از کارهای دیگری که می توانید انجام دهید می اندازیم.

 

آیفون خود مجددا را راه اندازی کنید

وقتی که نرم افزاهای آیفون اپل به دلیل اشتباهات یا باگ ها در برنامه نویسی آن، حین عملیات شارژ کردن دچار اشتباه می شود. یا وقتی که نرم افزار از کار می افتد و به درستی عمل نمی کند. بهترین راه موقتی درست کردن این موضوع راه اندازی مجدد گوشی تان است.

آیفون X یا آیفون 11: دکمه کناری و همچنین یکی از دکمه های کم و زیاد کردن صدا را همزمان نگهدارید تا اسلاید “Slide to Power Off” روی صفحه نمایش ظاهر شود. دکمه ها را رها کنید و انگشت خود را روی صفحه حرکت دهید تا گوشی خاموش شود.

آیفون 8 یا مدل های قبل از آن: دکمه کناری را نگهدارید تا اسلاید “Slide to Power Off” روی صفحه نمایش ظاهر شود. دکمه کناری را رها کنید و انگشت خود را روی صفحه حرکت دهید تا گوشی خاموش شود.

آیفون SE، 5 یا مدل های قبل از آن: دکمه بالایی را نگهدارید تا اسلاید “Slide to Power Off” روی صفحه نمایش ظاهر شود. دکمه را رها کنید و انگشت خود را روی صفحه حرکت دهید تا گوشی خاموش شود.

هنگامی که صفحه میخواهد تار شود، دکمه کناری را نگهدارید تا وقتی که لوگوی اپل را در وسط صفحه نمایش ببینید. وقتی که راه اندازی مجدد گوشی تمام شد، شارژ کردن گوشی را دوباره امتحان کنید تا ببینید که موثر است یا نه. بعد از راه اندزی مجدد بهتر است ببینیم که به روز رسانی برای سیستم عامل آیفون ( iOS ) که ممکن است مشکل شارژ را حل کند موجود است یا نه. برای این منظور مراحل زیر را طی کنید.

 

به روز رسانی سیستم عامل آیفون

نرم افزاری که شارژ آیفون شما را کنترل می کند می توان اشتباهاتی را روی آن درج کرد. بعضی اوقات اپل این اشتباهات را رصد می کند و آنها را با به روز رسانی درست می کند.

اینجا یک نکته ای وجود دارد: باتری آیفون شما برای به روز رسانی باید روی 60 درصد یا بالاتر از آن باشد. اپل به این امر نیاز دارد زیرا اگر باتری شما حین به روز رسانی خاموش شود، ممکن است موبایل شما را خراب کند.

اگر شارژ باتری شما در وضعیت مطلوبی است، طریقه به روز رسانی آیفون اینگونه است : از بخش تنظیمات به بخش عمومی و از آنجا به بخش به روز رسانی نرم افزار بروید تا ببینید که به روز رسانی نرم افزار سیستم عامل موجود است یا نه. اگر موجود بود، به روز رسانی را اجرا کنید، صبر کنید تا گوشی راه اندازی مجدد شود و دوباره شارژ کردن گوشی را امتحان کنید.

 

کابل شارژر خود را بررسی کنید

اگر راه اندازی مجدد و به روز رسانی گوشی کارساز نبود، وقت آن است که سراغ عیوب سخت افزاری احتمالی برویم.

اپل یک نام تجاری انحصاری برای درگاه ورودی شارژ زیرین آیفون دارد : Lightning . هر دو انتهای شارژر خود را نگاه کنید.

  • آیا اتصالات کابل شکسته یا ساییده شده اند؟
  • آیا سیم های بی حفاظی خارج از پوشش پلاستیکی سرتاسری کابل وجود دارد؟
  • آیا کابل به طرز بدی گره خورده یا خمیده شده است؟

اگر پاسخ هر کدام از این پرسشها مثبت است، کابل معیوب را نزدیک بقیه وسایل الکتریکی معیوب بیندازید و کابل جدیدی بخرید.

هنگامی که سیم های داخل کابل پاره می شوند، سیم های پاره شده باعث قطع و وصلی جریان شارژ می­شوند و از شارژ شدن آیفون به طور صحیح جلوگیری می کنند. این یک مشکل عادی در کابل های تولیدی اپل است زیرا که آنها از یک نوع پلاستیک لاستیکی نرم ساخته شده اند که به مرور زمان پاره می شود.

همچنین به اتصالات طلایی رنگ شارژر نگاهی بیندازید. آیا آنها کثیف یا بد رنگ شده اند؟ اگر چنین است، شما می توانید با یک مداد پاک کن روی آن بمالید تا کثیفی ها تمیز شود. پاک کن به اندازه کافی سایندگی دارد تا کثیفی ها را بدون آسیب زدن به اتصالات فلزی پاک کند. مطمئن شوید که قبل از اتصال شارژر به آیفون برای تست، خرده های مداد پاک کن را تمیز کنید.

 

درگاه ورودی آیفون خود را چک کنید

در طول استفاده روزمره از گوشی گرد و خاک و کرک پارچه اغلب در درگاه ورودی زیرین آیفون انباشته می شوند، مخصوصا اگر گوشی غالبا در جیب شلوار نگهداری شود. کرک ها به طور طبیعی درگاه ورودی را مسدود می کنند و مانع کامل داخل شدن و اتصال مستقیم شارژر می شوند.

جدا کردن کرک از درگاه ورودی آیفون با یک شی غیرفلزی کوچک مانند یک خلال دندان پلاستیکی یا چوبی امکان پذیر است. این روش به خوبی موثر است، اما به نحوی خطرناک نیز هست و ممکن است به خارهای کوچک درگاه ورودی داخل آیفون آسیب برساند. اگر در این باره اضطراب دارید، آیفون خود را برای سرویس به یک مغازه اپل ببرید.

برای خارج کردن کرک درگاه ورودی هیچگاه از هوای فشرده استفاده نکنید. این کار باعث هل دادن گرد و خاک و کرک به داخل گوشی می شود. فوت کردن گرد و غبار گوشی نیز ممکن است باعث به دام افتادن آنها در دوربین شود و عکسها را تار کند.

 

آداپتور یا منبع برق USB شارژر خود چک کنید

آیفونها برای شارژ شدن در یک بازه زمانی منطقی ( چندین ساعت ) به مقدار معینی از جریان منبع USB نیاز دارند. قابل اتکاترین منبع برق، آداپتور تولید شده توسط اپل است.

از لحاظ فنی، یک شارژر آیفون باید حداقل یک آمپر ( به طور خلاصه A یا Amps ) جریان را برای شارژ موثر آیفون تامین کند. بیشتر درگاه های USB روی کامپیوترها، صفحه کلیدها، هاب ها یا شارژرهای قدیمی این مقدار جریان را تامین نمی کنند ( بیشتر آنها 0.5 یا کمتر تامین می کنند که به 500 mA نیز معروف است­)، بنابراین آیفون های متصل به این منبع ها به کندی شارژ می شوند. اگر صفحه نمایش آیفون روشن باشد یا آیفون هنگام اتصال به یکی از این منابع کم جریان در حال استفاده باشد، ممکن است اصلا برق کافی برای شارژ باتری تامین نشود.

شارژرهای شامل آی-پد برای شارژ آیفون خیلی موثرند – در حقیقت آنها حتی از شارژرهای آیفون تولیدی اپل نیز سریعتر آیفون را شارژ می کنند. دلیل این کار این است که آداپتور آی-پد جریان خروجی 2.1 آمپر دارد که بیشتر از اغلب شارژرهای آیفون است. دستگاه های الکترونیکی داخل آیفون می دانند که چطور از عهده برق اضافی بر بیایند، بنابراین در کل مصرف کنندگان نباید نگران اضافه بار آیفون از منبع برق USB باشند.

 

دستگاه شارژ بی سیم خود را چک کنید

از سال 2017 هر آیفونی( شامل آیفون 8 و X ) از شارژ بی سیم پشتیبانی می کند. برای استفاده از شارژر بی­سیم، شما باید یک سطح یا دستگاه شارژر بی سیم مخصوصی داشته باشید که برای کار با شارژر بی سیم استاندارد Qi طراحی شده است.

وقتی که شما موقع شارژ کردن با شارژر مشکل دارید و به دستگاه شارژ بی سیم دسترسی دارید، این یک راه حل موقتی عالی برای شارژ آیفون شما می تواند باشد.

برای شارژ مناسب با دستگاه یا پایه بی سیم، آیفون شما در مرکز منطقه شارژ قرار بگیرد که بسته به نوع هر دستگاه متفاوت است. اگر شارژر بی سیم کار نمی کند، شارژ با یک تبدیل USB به کابل (بخش های بالایی را ببینید) یا دستگاه شارژر بی سیم دیگری را امتحان کنید.

5/5 - (3 امتیاز)
مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.