7 روش برای محافظت از ماشین لباسشویی و جلوگیری از خرابی آن

ماشین لباسشویی از مهمترین لوازم هر خانه به شمار می‌آید. با بالا رفتن قیمت لوازم خانگی باید بیشتر اصول ایمنی که به لوازم خانه، مخصوصا ماشین لباشویی عمر بیشتری می‌بخشد توجه کنیم. چون رعایت نکردن این نکات در درازمدت باعث خرابی ماشین لباسشویی شما می‌شود و حتی در مواردی باعث غیرقابل استفاده شدن آن هم می‌شود. همچنین الگر قصد خرید ماشین لباسشویی جدید را دارید پیشنهاد می‌کنیم مقاله بهترین ماشین لباسشویی را مطالعه بفرمایید. در ادامه 7 روش برای محافظت از ماشین لباسشویی را برای شما توضیح می‌دهیم.

 

1. دستمال های کاغذی را از جیب خود درآورید

وجود دستمال کاغذی در داخل ماشین لباسشویی باعث گیر کردن آن در پمپ تخلیه و مسدود شدن مسیر تخلیه آب خواهد شد. عدم تخلیه کامل لباسشویی باعث می‌شود مرحله خشک‌کن آغاز به کار نمی‌کند و لباس‌ها پس از شست و شو خیس باقی می‌ماند و آب در لباسشویی جمع خواهد شد.

 

7. از آب داغ برای شستشو استفاده نکنید

آب داغ برای شستشوی لباس ها مناسب نیست و به عمر مفید ماشین لباسشویی نیز آسیب می زند. بسیاری از افراد برای رفع آلودگی ها از آب بسیار داغ برای شستشوی لباس استفاده می کنند که این کار اصلا توصیه نمی شود. بهتر است برای شستشوی لباس از آب گرم استفاده شود و با نظافت و تمیز نگاه داشتن دستگاه مانع از بروز آلودگی در آن شد. دمای بسیار بالای آب موجب از بین رفتن بافت پارچه و رنگ آن می شود و قطعات غیر فلزی ماشین لباسشویی را نیز خراب می کند.

 

2. لوازم ریز مانند فلش مموری در جیب لباس نباشد

در مورد اول به اهمیت بررسی جیب ها قبل از شست و شو لباس ها اشاره کردم. وسایل ریزی مثل کلید و فلش مموری که در جیب شما باقی می مانند بسیار خطرناک هستند. اگر داخل سوراخ ها گیر کنند می‌توانند به دستگاه لباسشویی شما آسیب جدی وارد کنند. بهتر است حتما تمامی چیزهایی که در جیب های لباس شما است را اول خارج کنید و آنها را وارد ماشین لباسشویی کنید.

 

3.  از مواد شوینده زیاد استفاده نکنید

استفاده بش از حد از مواد شوینده نه تنها باعث تمیزتر شدن لباس هایتان نمی شود بلکه به دستگاه لباسشویی شما آسیب می زند. مواد تولید شده در هنگام شستشو ممکن است راه تخلیه آب را مسدود کند و باعث به بیرون شود . همچنین جمع شدن مقادیر باقیمانده مواد شوینده در اطراف واشر و سایر قسمت ها می تواند باعث فرسوده شدن قسمت های پلاستیکی شود و همچنین بوی بدی نیز تولید می کند.

همچنین مواد شوینده در عملکرد و کیفیت شست‌وشوی ماشین‌ لباسشویی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. استفاده از مواد شوینده نامناسب یا استفاده بیش از حد از آن‌ها ممکن است آسیب‌های جدی به ماشین لباسشویی و همچنین لباس‌های شما وارد کند. پس سعی کنید از موارد شوینده باکیفیت و برندهای معتبر استفاده کنید.

خرید بهترین مواد شوینده لباسشویی

 

4. حجم زیادی از لباس را در داخل ماشین لباسشویی نگذارید

هر دستگاه لباسشویی ظرفیت مخصوص خود را دارد که توسط برچسب روی دستگاه زده شده است. حتما به میزان ظرفیت دستگاه خود توجه کنید،  چرا که اگر بیش از حد مجاز لباس داخل دیگ لباسشویی بریزید باعث آسیب به دستگاه خواهد شد. اگر حجمی بیش از اندازه وارد لباسشویی خود ممکن است محفظه داخلی به خوبی نچرخد و در نتیجه به موتور لباسشویی آسیب جدی رسد و عمر مفید دستگاه را کوتاه کند و هزینه های گزافی برای تعمیر آن روی دست شما بگذارد.

 

5. توجه داشته باشید که ماشین لباسشویی تراز باشد

تزار بودن ماشیت بسیار اهمیت دارد. تراز نبودن لباسشویی به این معناست که هر چهار پایه زیر لباسشویی محکم نباشد و به‌خوبی روی زمین قرار نگرفته باشد. در این حالت اگر لباسشویی خود را روشن کنید، ابتدا صداهای وحشتناک و لرزش شدید در آن به وجود خواهد آمد. اگر چند بار بدون توجه به لرزش و سر و صدا لباسشویی را روشن و بارگیری کنید، پس از مدتی تعادل دیگ لباسشویی به هم می‌خورد و بلبرینگ‌های دیگ دچار آسیب جدی می‌شوند و هزینه های بسیار زیادی برای شما در پی خواهد داشت.

 

6. گهگاهی ماشین لباس شویی را جرم گیری کنید

به سراغ محفظه اصلی لباسشویی بروید و به آن توجه کنید. اکثر افراد  این قسمت را به طور مرتب با دستمال تمیز می کنند و قسمت خارجی محفظه اصلی را همیشه تمیز نگه می دارند. اما باید بدانید که این به تنهایی کافی نیست. داخل محفظه اصلی ماشین لباسشویی دارای سوراخ هایی است که می تواند محل مناسبی برای ایجاد آلودگی و تشکیل جرم باشد. راه مناسب تمیز کردن محفظه اصلی دستگاه لباسشویی استفاده از مواد مخصوصی است که به صورت قرص، پودر و یا مایع در بازار موجود هستند. هر ماه یک مرتبه ماشین لباسشویی را بدون لباس روشن کنید. بهتر است  دمای آب روی ۶۰ درجه باشد. شستشویی با قرص ماشین به صورت خالی برای نظافت و میکروب کشی قسمت هایی که در دسترس نیستند ضروری است.

خرید قرص جرم گیر

4.9/5 - (8 امتیاز)
مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.