چگونه لباس های نو و جدید را بشوییم؟

اگرچه لباس‌های نو و اورجینالی که تولید برندهای معروف هستند دارای کیفیت بالاتری نسبت به لباس‌های تقلبی یا کپی موجود در بازار هستند، ولی این نکته را هم باید در نظر داشته باشیم که در نگهداری و شستشوی این نوع لباس‌ها باید دقت لازم را داشته باشیم تا بتوانیم مدت زمان طولانی‌تری از آنها استفاده کنیم. حتی اگر بهترین ماشین لباسشویی را داشته باشیم، اما باید نحوه شستشوی این لباس ها را دقیق بدانیم تا ماندگاری آنها بیشتر شود.

همه ما می‌دانیم که گاهی حتی لباس‌های نو هم لزوماً تمیز نیستند. اما حساسیت ما به لباس‌های برند به دلیل قیمت بالایی که دارند بیشتر است و دوست داریم از روش‌های درستی برای شستشوی آنها استفاده کنیم تا آسیبی به لباس گران قیمت ما نرسد.

 

بخش اول: آماده کردن لباسها برای شستن

1. تعیین کنید کدام لباس‌های باید شسته شوند

انتخاب لباس در شستشوی لباس نو

آنها را جدا کنید. برخی از لباس‌ها قبل از پوشیدن نیازی به شستشو ندارند. به عنوان مثال، لباس شنا (مایو یا کلاه)، انواع کت یا سوئی شرت و لباس‌های رسمی ‌(مثل کت و شلوار). شلوار جین هم نباید وقتی نو است شسته شود. غیر از موارد ذکر شده بقیه انواع لباس‌ها حتی اگر خیلی نو باشند، باید شسته شوند.

 

2. مارک‌ها و برچسب‌ها را از روی لباس بردارید

جداسازی برچسب لباس در شستشوی لباس

لباس‌هایی که نو هستند، اغلب دو نوع برچسب دارند، برچسب‌هایی برای توصیف محصول یا مارک تجاری و برچسب‌های مراقبتی. برچسب‌های توصیف محصول به راحتی قابل تشخیص بوده و به راحتی برداشته می‌شوند، چراکه از لباس آویزان هستند. برچسب‌های مراقبتی اغلب در پشت جیب‌ها یا یقه و یا سایر قسمت‌های لباس پنهان شده و اکثراً دیده نمی‌شوند. قبل از شستشوی بار اول لباس‌های نو همه برچسب‌ها را با دقت بررسی کنید.

 • برای حذف برچسب‌های قیمت یا برند روی لباس، از قیچی استفاده کنید. فراموش نکنید که ته پلاستیکی مارک را هم از روی لباس دربیاورید.

 

3. برچسب مراقبت را بررسی کنید

بررسی برچسب مراقبت از لباس در شستشوی لباس نو

قبل از شستن هر لباسی، دستورالعمل‌های شستشوی برچسب مراقبت از لباس را با دقت بخوانید. این برچسب در مورد نحوه تمیز کردن لباس دقیقاً راهنمایی می‌کند. به عنوان مثال، بعضی از انواع پارچه ممکن است نیازمند شستشو با دست باشند. برخی لباس‌ها را می‌توان در ماشین لباسشویی انداخت، اما شاید به آب سرد یا گرم برای شستشو نیاز داشته باشند.

 

4. اگر برچسب مراقبت وجود نداشته باشد، دقت کنید کدام لباس ها ممکن است رنگ پس بدهند

بررسی رنگ دهی لباس در شستشوی لباس جدیددستورالعمل‌های برچسب مراقبت لباس به منظور جلوگیری از رفتن رنگ لباس نو هنگام شستشو، نوشته شده است. در بیشتر مواقع، برای تشخیص اینکه آیا رنگ لباس‌ها ممکن است با شستشو عوض شوند یا نه می‌توان از برچسب مراقبت کمک گرفت. اما اگر لباس‌های نوی شما برچسب مراقبت ندارند، می‌توانید از فروشنده‌ای که لباس را به شما فروخته ، بپرسید که این لباس از چه پارچه‌ای دوخته شده و آیا احتمال دارد رنگ آن با شستشو عوض شده و یا برود؟

 • پنبه، پشم و ابریشم بیشتر از مواد مصنوعی مانند پلی استر، نایلون و اکریلیک امکان تغییر رنگ دارند. لباس‌های متشکل از این مواد را جداگانه و در دور آرام لباسشویی با آب سرد بشویید.

 

5. در صورت لزوم آزمایش رنگ دهی انجام دهید

انجام آزمایش رنگ دهی در شستشوی لباس

اگر نمی‌توانید با فروشنده‌ای که لباس را به شما فروخته مشورت کنید، یا اگر فروشنده نسبت به پارچه و جنس لباس بی اطلاع است، می‌توانید خودتان آن را آزمایش کنید. پارچه ای سفید را به مقداری از مواد شوینده لباس که قصد استفاده از آن برای شستن لباسهای نو خود دارید آغشته کنید. قسمت خیلی کوچکی از لباس (به عنوان مثال یک درز داخلی) را با مواد شوینده آغشته کنید. همزمان با اینکار، پارچه را به دقت چک کنید. اگر رنگی از آن خارج شد، لباس را جداگانه و در چرخه آرام در آب سرد بشویید.

 • رنگ‌ها را تثبیت کنید. اگر شک دارید یا می‌دانید که رنگ لباس‌های نوتان ممکن است برود، می‌توانید از خیاط یا تولیدی لباس یک ماده ثابت کننده رنگ خریداری کنید. دستورالعمل‌های استفاده خاص با توجه به محصولی که انتخاب کرده اید متفاوت خواهد بود. به طور کلی، شما می‌توانید به راحتی لباس را به همراه مقدار کمی ‌از ماده ثابت کننده رنگ در یک چرخه آب سرد بشویید.

 

6. لباس‌های خود را تفکیک کنید

جداسازی لباس های سفید از رنگی در شستشوی لباس

اگر قصد شستن لباس‌های نو به همراه لباس‌هایی که نو نیستید داشته باشید و یا برنامه شستن چندین نوع لباس نو دارید، باید لباس‌های خود را در دسته‌های مناسب تفکیک کنید. این دسته‌ها را توسط اطلاعات موجود در برچسب‌های مراقبت تعیین کنید.

 • به عنوان مثال، شما نباید لباس‌های روشن را با لباس‌های تیره بشویید. یا لباس‌های نو به دلیل ظریف و نازک بودن باید جداگانه شسته شوند.
 • برچسب‌های مراقبت لباسهای خود را بررسی کنید تا نحوه تفکیک بهتر لباسها را تعیین کنید.

 

7. لباس‌ها را به داخل برگردانید

برگرداندن لباس هنگام شستشوی آن

اگر لباس‌های نو و رنگی را در کنار لباس‌های دیگر می‌شویید (چه نو و چه قدیمی‌تر)، لباس‌های نو را به داخل برگردانید (پشت و رو کنید). این کار از رنگ گرفتگی جلوگیری کرده و حتی در صورت رنگ گرفتن، احتمال لکه دار شدن لباس‌های دیگر را کاهش می‌دهد.

 

8. دکمه‌های لباس را باز کنید

باز کردن دکمه های لباس برای شستشو

دکمه های لباس را باید قبل از شستشو ببندید. چون اگر بسته باشند، باعث پاره شدن لباس‌ها در حین شستشو می‌شوند.

 

9. زیپ لباسهایتان را ببندید. اگر لباس‌های زیپ دار دارید، آن‌ها را ببندید

زیپ لباس ها را برای شستشو بالا بکشید

لباس‌های زیپ دار در ماشین لباسشویی ممکن است به لباس‌های دیگر گیر کنند. اگر لباس های جدید شما دارای زیپ می‌باشد، زیپ آنها را ببنید که دچار مشکلی هنگام شستشو نشوید.

 

 

بخش دوم: انتخاب تنظیمات مناسب لباسشویی

 

1. از آب سرد استفاده کنید

استفاده از آب سرد در شستشوی لباس برند

آب سرد برای شستن لباس‌های نو و ظریف مانند ژاکت، تاپ‌های توری، پیراهن‌های مشبک و مانند آن مناسب است. همچنین آب سرد بهترین گزینه برای شستن لباس‌هایی است که ممکن است پس از شستشو کوچک شوند. پس اگر یک قطعه لباس نو دارید که رنگی است یا دارای دو رنگ روشن و تیره است، آن را در آب سرد بشویید تا از رنگ رفتگی جلوگیری شود.

 

2. درجه لباسشویی را تنظیم کنید تا از آب گرم استفاده کند

استفاده از آب گرم در شستشوی لباس جدید

آب گرم روشی قابل قبول برای شستن لباس‌های نو است که رنگ آنها روشن یا سفید است. اگر آب گرم با مواد شوینده مخلوط شود، به طور مؤثری گرد و غبار، لکه‌ها و همچنین باکتری‌ها را از بین می‌برد.

 

3. اندازه بار (وزن) مناسب را انتخاب کنید

انتخاب وزن لباس ها در شستشو

اگر بار لباسشویی شما تا حدود سه چهارم ظرفیت ماشین لباسشویی یا بیشتر آن را است، باید تنظیمات “بزرگ” را روی درجه لباسشویی انتخاب کنید. اگر لباسشویی تا نیمه با لباس پر شده است، باید تنظیم “متوسط” را انتخاب کنید. اگر لباسشویی شما تا حدود یک سوم ظرفیت یا کمتر از آن پر شده باشد، باید تنظیم بار “کوچک” را انتخاب کنید.

 • انتخاب اندازه مناسب بار باعث جلوگیری از هدر رفتن آب می‌شود و لباس‌های شما زودتر شسته می‌شوند.

 

4. سرعت لباسشویی را تنظیم کنید

انتخاب سرعت لباسشویی در شستشوی لباس

ماشین‌های لباسشویی می‌توانند با سرعت‌های مختلف بچرخند. سرعت‌های بالاتر باید برای لباس‌های با دوام تر در نظر گرفته شود. برای لباس‌هایی مانند لباس زیر زنانه، ژاکت و سایر مواردی که ممکن است در اثر چرخش در لباسشویی خسارت ببینند، سرعت‌های کم یا کوتاه باید اختصاص داده شود.

 

 

بخش سوم: انتخاب شوینده مناسب

 

1. یکی از شوینده‌های لباسشویی با بازدهی بالا را انتخاب کنید

انتخاب شوینده برای شستشوی لباس برند

ماشین لباسشویی با بازدهی بالا نسبت به ماشین لباسشویی سنتی از آب کمتری استفاده می‌کند و هنگام شستن لباس در چنین دستگاهی باید از مواد شوینده مخصوص لباسشویی با بازده بالا استفاده کرد. با این حال، بیشتر شوینده‌های با بازده بالا می‌توانند در ماشین‌های لباسشویی سنتی نیز استفاده شوند.

 

2. موقع استفاده از آب سرد، شوینده لباسشویی مناسب آب سرد انتخاب کنید

استفاده از شوینده مخصوص آب سرد برای شستن لباس برندمواد شوینده لباسشویی مخصوص آب سرد به طور ویژه برای استفاده در آب سرد طراحی شده اند. اگر لباس‌های نو و رنگی می‌شویید، برای جلوگیری از پس دادن رنگ، باید آنها را در آب سرد بشویید.

 • شوینده‌های آب سرد به طور کلی در آب بین 16 تا 24 درجه سانتیگراد بهترین عملکرد را دارند. در صورت امکان دمای آب ماشین لباسشویی خود را در دامنه دمای مناسب تنظیم کنید.
 • با شستن لباس‌های نو (یا حتی لباس‌های قدیمی) در آب سرد می‌توانید در مصرف انرژی و همچنین هزینه صرفه جویی ‌کنید.

 

3. از دمای آب برای تصمیم گیری در مورد انتخاب مواد شوینده پودری یا مایع کمک بگیرید

انتخاب بین مایع لباسشویی و پودر لباسشویی با توجه به دما

مواد شوینده پودری در آب سرد عملکرد بهتری دارد. مواد شوینده مایع با آب گرم یا داغ بهتر ترکیب می‌شوند.

 

4. شوینده‌ای سازگار با محیط زیست بخرید

شوینده مناسب با محیط زیست

شوینده‌های سنتی اغلب حاوی مواد شیمیایی هستند که می‌توانند در آبراه‌های محلی تخلیه شوند و بر روی آبزیان و به طور بالقوه جوامعی که از این آبراهه‌ها استفاده می‌کنند، تأثیر می‌گذارند. خوشبختانه، شوینده‌های سازگار با محیط زیست زیادی وجود دارند که از گزینه‌های غیر سمی ‌یا حداقل مواد شیمیایی استفاده می‌کنند. برای کاهش تأثیر منفی به محیط یکی از این موارد را انتخاب کنید.

 • اغلب می‌توانید شوینده‌ای سازگار با محیط زیست را با نام آن شناسایی کنید. به دنبال شوینده‌هایی با نام‌های دارای پسوند یا پیشوند “eco” یا “bio” باشید.

 

بخش چهارم: شستن لباس‌ها

 

1. لباس‌ها را داخل ماشین لباسشویی بیاندازید

قرار دادن لباس درون ماشین لباس شویی

لباس‌های نو را در ماشین لباسشویی قرار دهید. اگر لباس‌های نوی خود را به بیش از یک دسته تقسیم کرده اید (به عنوان مثال سفید و رنگ) فراموش نکنید که همه آنها را با هم داخل ماشین نریزید. طبق توصیه‌های سازنده مواد شوینده، پودر یا مایع اضافه کنید.

 

2. ماشین لباسشویی را روشن کنید

روشن کردن ماشین لباس شویی

بعد از اینکه دما، اندازه بار و سایر تنظیمات را انتخاب کردید، آماده شروع هستید. اگر لباس‌های نو را در لباسشویی می‌شویید، به دنبال نشانگر یا صفحه نمایش روی دستگاه بگردید که به شما بگوید چرخه شستشو چه مدت طول می‌کشد.

 

3. بلافاصله پس از پایان شستشو لباسها را بیرون بیاورید

لباس برند خود را بعد از شستشو سریع بیرون بیاورید

لباس خیس بیشتر رنگ پس می‌دهد. پس لباس‌های نو را به محض اتمام چرخه از ماشین خارج کنید.

 • لباس‌های خود را در آسان‌بند آویزان کنید یا طبق دستورالعمل‌های برچسب مراقبت، آنها را در خشک کن خشک کنید.

 

4. لباس‌هایی که باید با دست شسته شود را با دست بشویید

شستشو با دست در صورت لزوم

اگر در برچسب مراقبت از لباس‌های نو نوشته که باید لباس باید را با دست بشویید (معمولاً شکل کوچکی از لباسشویی که روی آن علامت ضربدر یا خط قرمز زده شده)، آن را در ماشین لباسشویی نشویید. برای این کار سینک یا لگنی را با آب خنک پر کنید و کمی ‌مایع ظرفشویی را مخلوط کنید تا کمی ‌کف کند. لباس‌های نو را به مدت 10 دقیقه در آب خیس کنید. بعد آنها را در آب سرد بشویید.

 • همان کاری که با لباس‌های نو که در ماشین شستید انجام دادید، با لباس‌هایی که در دست می‌شویید هم انجام دهید و آنها را بر اساس رنگ جدا کنید.
 • لباس‌های شسته شده با دست را روی بند یا آسان‌بند آویزان کنید تا خشک شود.

4.9/5 - (9 امتیاز)
منبع Wikihow
مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.