7 نکته طلایی که هنگام خرید ماشین ظرفشویی باید در نظر بگیرید

انتخاب یک ماشین ظرفشویی جدید می‌تواند چالش برانگیز باشد. فراوانی برندها، مشخصات و امکانات برای انتخاب، این پروسه را ترسناک کرده است. رنج قیمتی آنها هم بسیار گسترده است و از 15 میلیون تا 60 میلیون هم میرسد. بنابراین مهم است که از قبل بودجه­ای در نظر داشته و بدانید از ماشین ظرفشویی خود چه انتظاراتی دارید.

اما برای تشخیص ماشین ظرفشویی ایده آل این مقاله راهنمای کاملی ارائه می­دهد. ما تمام مشخصات و عناصر طراحی را که باید قبل از خرید ماشین ظرفشویی در نظر بگیرید را بررسی خواهیم کرد تا شما بتوانید با بودجه خود بهترین خرید را داشته باشید. بدون معطلی بیشتر به سراغ 7 ویژگی که در هنگام خرید ماشین ظرفشویی باید در نظر بگیرید می‌رویم.

 

1. اندازه

اولین چیزی که باید به آن فکر کنید حداکثر اندازه ماشین ظرفشویی است که فضای شما اجازه می‌دهد. ماشین ظرفشویی در چهار اندازه اصلی مختلف معمولی، بزرگ، فشرده و قابل حمل تولید می‌شود. گاهی اوقات اندازه­گیری ماشین ظرفشویی به جایی که ماشین ظرفشویی در آن جا می‌شود اشاره دارد تا اندازه واقعی ماشین ظرفشویی. به عنوان مثال، ماشین ظرفشویی معمولی با اندازه عرضی 60 سانتی عرضه می­شوند، اما اغلب باریک­تر از این مقدار هستند تا امکان حرکت در داخل کابینت فراهم شود. این امر فضای اضافی نصب را تسهیل می‌کند.

ماشین ظرفشویی­ها معمولاً فقط از نظر عرض متفاوت هستند که می‌تواند از 60 سانت برای ماشین‌های معمولی تا 100 سانت برای ماشین‌های بزرگتر متغیر باشد. نکته­ای مهم در مورد ماشین ظرفشویی­های ایستاده این است که بدانید ارتفاع و عمق می‌تواند در بین مدل‌ها به اندازه سه سانت متفاوت باشد. بنابراین قبل از خرید از متناسب بودن آن اطمینان حاصل کنید. به خاطر داشته باشید که هنگام نصب ماشین ظرفشویی باید فضایی برای لوله‌ها و سیم‌ها در پشت آن و همچنین فاصله حدود 5 سانتی بین ماشین و هر کابینت یا دیواری وجود داشته باشد.

اگر فضای محدودی دارید انتخاب ماشین ظرفشویی کوچک مخصوصا برای آپارتمان‌ها عالی است. پیدا کردن ماشین­های ظرفشویی کوچک علارغم سختی، غیر ممکن نیست که معمولاً فقط 45 سانت عرض داشته و می‌توانند در کابینت نصب شوند یا ایستاده باشند. اگر فضای کابینت کافی ندارید، گزینه­ی دیگر مدل‌های قابل حمل هستند. این ماشین­های ظرفشویی جمع و جور و ایستاده به اندازه­ای کوچک هستند که روی پیشخوان آشپزخانه شما قرار بگیرند اما ظرفیت کمی دارند.

 

2. ظرفیت

زمانی که اندازه و نوع ماشین ظرفشویی مورد نیاز خود را تعیین کردید می‌توانید در مورد الزامات طراحی آن فکر کنید. ظرفیت یکی از مهم­ترین عوامل طراحی ماشین ظرفشویی است. ظرفیت ماشین‌های ظرفشویی با واحد سرو مشخص می‌شود. تمام ظروف مورد نیاز یک نفر روی میز (یک بشقاب غذاخوری، یک بشقاب دسرخوری، ظروف شیشه­ای، چاقو، چنگال، قاشق و گاهی اوقات یک فنجان قهوه و کاسه) به عنوان واحد سرو در نظر گرفته می‌شود. اکثر ماشین‌های ظرفشویی معمولی دارای تنظیمات 12 تا 16 واحد سرو هستند. منطقی است که ماشین ظرفشویی می‌تواند ظروف بیشتری را با ظرفیت بیشتری در خود جای بدهد. به خاطر داشته باشید که ماشین‌های ظرفشویی با واحد سرو بالاتر ممکن است گهگاه دارای فاصله‌های ناهمواری باشند که در صورت چیدن ظروف بیشتر، ظروف ضخیم تر ممکن است در لبه‌ها به یکدیگر برخورد کنند. توصیه ما این است که واحد سرو بالاتری را انتخاب کنید، اما کیفیت قفسه‌ها را شخصاً بررسی کنید و مشاهده کنید که پس از پر شدن ظروف چگونه در دستگاه قرار می‌گیرند.

 

3. تنظیمات

حال زمان فکر کردن به تنظیماتی که ماشین ظرفشویی شما باید داشته باشد رسیده است. اکثر ماشین‌های ظرفشویی برنامه‌های پایه استاندارد مانند خودکار، عادی، سنگین و اکسپرس را ارائه می‌دهند اما برخی ماشین‌ها گزینه‌های دیگری مانند تنظیمات اکو را ارائه می­دهند. با اینکه کار ماشین ظرفشویی با این تنظیمات بیشتر طول می‌کشد، در کل آب و برق کمتری مصرف می‌کند. اگر وسایل ظریفی در ماشین قرار دادید، تنظیمات ظریف می‌تواند مفید باشد. اگرچه توصیه می‌کنیم ظروف کریستال را  هرگز در ماشین ظرفشویی قرار ندهید و به صورت دستی تمیز کنید.

گزینه‌های شستشو تنظیمات دیگری است که باید در نظر داشته باشید. از زمان کرونا، تنظیمات بهداشتی مورد تقاضا بوده است. با این تنظیمات، ماشین ظرفشویی در دمای بالاتر و برای مدت زمان طولانی­تری شستشو انجام می­دهد و باکتری‌ها و میکروب‌های خطرناک را از بین می‌برد. این ویژگی برای شیشه شیر ایده آل است. همچنین گزینه‌های شستشوی خشک گرم نیز وجود دارد. همانطور که از نام آن پیداست، پس از اتمام چرخه شستشو، ماشین ظرفشویی خود را با هوای گرم شستشو می‌دهد تا فرآیند خشک شدن را تسریع کند. بسیاری از ماشین‌های ظرفشویی دارای ویژگی‌های باز کردن خودکار درب هستند که در پایان چرخه عمل می‌کنند تا به خشک کردن محتویات نیز کمک کند. چرخه شستشوی نیمه بار یکی دیگر از ویژگی‌های مفیدی است که توسط برخی از ماشین‌های ظرفشویی ارائه می‌شود. این کار چرخه شستشو را روی قفسه‌های پایین یا بالا متمرکز می‌کند و از آب و انرژی کمتری برای مواردی که نیاز به شستشو ندارند استفاده می‌کند.

برخی از ماشین‌های ظرفشویی اتصال هوشمند را ارائه می‌کنند که به شما امکان می‌دهد بدون به هم ریختگی کنترل پنل به برنامه‌ها و انتخاب‌های اضافی دسترسی داشته و آن‌ها را دانلود کنید. ما در ادامه این مقاله عمیقا به اتصال هوشمند خواهیم پرداخت. توجه داشته باشید که امکانات اضافی هزینه را افزایش می‌دهد بنابراین فقط باید چیزهایی را که نیاز و قصد استفاده از آنها را دارید خریداری کنید.

 

4. مصرف انرژی

با توجه به اینکه هزینه انرژی همچنان در حال افزایش است، در نظر گرفتن مصرف انرژی حائز اهمیت است. به هر حال، داشتن یک ماشین ظرفشویی فوق العاده، با هزینه­های گزاف بی­فایده است. مشخصات دستگاه باید شامل مصرف انرژی برحسب کیلووات ساعت برای مقایسه باشد.

برخی از ماشین‌های ظرفشویی گواهی انرژی را دریافت کرده‌اند، که معمولاً به این معنی است که 20 تا 30 درصد انرژی کمتری نسبت به حداقل مقدار قانونی مصرف می‌کنند. طبق نوشته گواهی انرژی، این ماشین­های ظرفشویی می‌توانند تا 3800 گالن آب در طول عمر خود صرفه جویی کنند. بنابراین مهم است که به دنبال این لوگو باشید.

این ماشین های ظرفشویی با ویژگی‌های صرفه‌جویی در مصرف انرژی چرخه‌های شستشوی محیطی یا عدم انتخاب خشک کردن حرارتی ارائه می­شوند.

 

5. میزان نویز

اگر میزان صدای ظرفشویی برایتان مهم است و ممکن است آزارتان دهد این نکته بسیار مهم است که میزان نویز آن را در نظر بگیرید. در هر ماشین ظرفشویی یک درجه نویز وجود دارد که می‌تواند تفاوت زیادی بین مدل‌ها وجود داشته باشد (از 39 تا 60 دسی‌بل متغیر است.)

اگر سر و صدا برای شما مهم است، به سراغ ماشین ظرفشویی­هایی بروید که نوید طراحی آرام را می‌دهند تا میزان نویز با دسی بل پایین را منعکس کنند. اگر ماشین ظرفشویی کم صدا باشد، هر زمان که بخواهید می­توانید ماشین ظرفشویی را روشن کنید. برای عملکرد بهینه، میزان نویز حدود 40 دسی بل را در نظر داشته باشید.

 

6. ویژگی‌های طراحی

ماشین ظرفشویی شما ممکن است عناصر طراحی مفید دیگری نیز داشته باشد که استفاده روزانه از آن را بهبود می‌بخشد. به عنوان مثال قفسه‌های سوم که در بالای ماشین ظرفشویی قرار دارند، اخیرا به یک ویژگی رایج تبدیل شده­اند. این قفسه‌ها اساساً برای نگهداری کارد و چنگال ساخته می‌شوند، اما تعداد بیشتری از آنها برای استفاده بهتر از فضای موجود ساخته می‌شوند و برخی حتی می‌توانند ظروف شیشه­ای را در خود جای دهند. این کار نه تنها ظرفیت ماشین ظرفشویی شما را افزایش می‌دهد، بلکه معمولاً عملکرد تمیز کردن بهتری را در مقایسه با استفاده از سبد کارد و چنگال معمولی ارائه می‌دهد.

دور ریختن مواد غذایی نیز ممکن است در پایه برخی از ماشین‌های ظرفشویی قرار داده شود. اصولا این ویژگی ذرات بزرگ مواد غذایی را تجزیه می‌کند تا به جای اینکه دوباره در ظروف شما رسوب کنند، بتوانند از فاضلاب خارج شوند. به طور طبیعی نصب یکی از این ویژگی‌ها در ماشین ظرفشویی هزینه آن را افزایش می‌دهد اما تمیز کردن ماشین ظرفشویی شما را ساده­تر می‌کند.

 

 

7. اتصال هوشمند

طراحی ماشین ظرفشویی به طور فزاینده­ای اتصال هوشمند را در ویژگی‌های آن جای داده است. اصولا اتصال هوشمند به شما امکان می‌دهد تا با استفاده از تلفن همراه یا دستورات صوتی خود ماشین ظرفشویی را کنترل و مدیریت کنید، به این معنا که می‌توانید یک چرخه شستشو را از راه دور شروع کنید و پیشرفت آن را هر زمان که می‌خواهید نظارت کنید. علاوه بر این می‌توانید به طور مؤثرتری مصرف انرژی خود را کنترل کنید، تنظیمات اضافی را دانلود کنید یا در مواقعی مانند تکمیل چرخه یا زمانی که ماشین ظرفشویی شما به آبکشی بیشتری نیاز دارد پیام اخطار مربوطه را دریافت کنید. برخی از آنها حتی می‌توانند مشکلات را تشخیص دهند و در صورت لزوم راه حل را به شما اطلاع دهند.

اتصال هوشمند می‌تواند قابلیت استفاده و راحتی کلی ماشین ظرفشویی شما را افزایش دهد. اگرچه این امر برای شما هزینه‌­بر خواهد بود اما به خاطر داشته باشید که اتصال هوشمند معمولاً فقط در ماشین‌های گران­تر ارائه می‌شود.

امتیاز کاربران
مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.