چگونه از ماشین ظرفشویی استفاده کنیم؟

How To Use a Dishwasher

می‌توانید ماشین‌های ظرفشویی را در بسیاری از منازل مشاهده کنید. اگر با نحوه کار ماشین ظرفشویی آشنایی ندارید، در ادامه می‌توانید فرایند ساده استفاده از آن را مطالعه کنید. فرآیندی مانند اینکه در ابتدا باید ظرف‌ها را با احتیاط در ماشین ظرفشویی قرار دهید، دور شستشوی درستی را انتخاب کنید، به ماشین ظرفشویی اجازه دهید تا دور کامل شستشوی خود را طی کند و در نهایت باید ظرف‌هایتان را برای تمیز کردن از ماشین ظرفشویی بیرون بیاورید. همچنین تمیز کردن دوره‌ای ماشین ظرفشویتان را هم فراموش نکنید. اگر قصد خرید ظرفشویی دارید پیشنهاد می‌کنیم مقاله بهترین ماشین ظرفشویی را در سایت حواس جمع مطالعه بفرمایید.

خرید ماشین ظرفشویی

 

مرحله اول: گذاشتن ظروف در ماشین ظرفشویی

 

آبکشی ظرف‌ها برای قراردادن در ماشین ظرف شویی1. آبکشی ظرف‌ها. اگر کثیفی ظرف‌هایتان را قبل از قرار دادنشان در ماشین ظرفشویی آبکشی نکنید و فقط باقیمانده غذاها را از ظرف‌ها بردارید، ماشین ظرفشویی نمی‌تواند آنها را به خوبی تمیز کند. بنابراین، قبل از گذاشتن ظرف‌ها در ماشین، آنها را زیر شیر آب بگیرید تا باقیمانده غذاها، ادویه‌ها و مواد دیگر خوراکی پاک شود.

 • البته لازم نیست که قبل از قرار دادن ظرف‌ها در ماشین ظرفشویی آنها را کاملاً تمیز کنید. هرچند، قبل از قرار دادن ظروف در ماشین باید مواد غذایی آنها پاک شود.

 

قرار دادن ظروف در قفسه‌ی پایینی ماشین ظرفشویی

2. قرار دادن ظروف در قفسه‌ی پایینی (bottom rack) ماشین ظرفشویی. ظرف‌هایی مانند قابلمه، تابه، ظرف‌های کسرول (casserole)، کاسه‌ها و بشقاب‌ها را در قفسه‌ی پایینی ماشین ظرفشویی قرار دهید و از آنجاکه زاویه‌ی اسپری ماشین ظرفشویی محدود است، مطمئن شوید که تمام ظروف روبه اسپری آب پاش ماشین ظرفشویتان قرار دارند. چون این کار مطمئناً کمک می‌کند تا ظرف‌هایتان بهتر تمیز شوند.

 • ظروف فلزی را همچنین باید در قسمت مشخص شده ظرف‌های فلزی قرار دهید.
 • قابلمه‌های تخت و دیس‌ها را هم در نزدیکی قسمت عقبی ماشین ظرفشویی بگذارید.
 • مطمئن شوید که ظروف استیل ضدزنگ و ظروف فلزی در ماشین ظرفشویی هیچ تماسی با یکدیگر نداشته باشند. اگر این دسته از ظرف‌ها در زمان شستشو باهم تماس برقرار کنند، باعث به وجود آمدن یک واکنش شیمیایی می‌شود که می‌تواند به ظرف‌هایتان آسیب وارد کند.

 

قرار دادن ظرف‌ها در طبقه بالایی ظرفشویی

3. قرار دادن ظرف‌ها در طبقه بالایی. لیوان‌ها و ماگ‌ها را به صورت وارونه در قسمت بالایی (top rack) ماشین ظرفشویی قرار دهید که تا جای ممکن داخل آنها هم شسته شود. برای شستشوی لیوان‌های نوشیدنی (Wine Glass) نیز زاویه‌ی آنها را به گونه‌ای قرار دهید که هنگام شستشو تکان نخورند، چون این لیوان‌ها در ماشین‌های ظرفشویی بسیار شکننده هستند.

 • شاید بهترین راه برای شستشوی لیوان‌های نوشیدنی خوری گران قیمت این باشد که آنها را به طور دستی بشورید.

 

استفاده به اندازه مناسب از مواد شوینده4. استفاده از مواد شوینده به اندازه مناسب. برای شستشوی ظروف لازم نیست از مواد شوینده زیادی استفاده کنید، چون استفاده زیاد از شوینده‌ها می‌تواند باعث شود باقیمانده مواد شوینده به بشقاب‌ها بچسبند. بنابراین، برچسب شوینده خود را بررسی کنید که چه مقدار از آن مورد نیاز است. حتی اگر ظرف‌هایتان خیلی کثیف باشند، باز هم بیش از حد نباید از مواد شوینده استفاده کنید.

 • به جای پاد (بسته‌های مواد شوینده ماشین ظرف شویی) می‌توانید از پودر یا شوینده‌های مایع استفاده کنید. پودر ماشین ظرفشویی و شوینده‌های مایع بهتر می‌توانند ظرف‌ها را تمیز کنند و از طرفی نسبت به پادها نیز ارزان‌ترند.

 

5. زمان قرار دادن ظروف پلاستیکی دقت کنید. ظروف پلاستیکی به دلیل وزن کمشان هنگام شستشوی در ماشین ظرفشویی می‌توانند به راحتی جابه‌جا شوند. بنابراین، مطمئن شوید که این دسته از ظروف را در قسمت‌های مشخصی (racks) قرار دهید. ظرف‌های پلاستیکی نباید در ماشین ظرفشویی حرکتی داشته باشند، چون ممکن است در حین شستشو از جای خود بیرون بیایند.

 

قرار ندادن ظروف خاص در ماشین ظرفشویی

6. قرار ندادن ظروف خاص. هر ظرفی را نباید در ماشین ظرفشویی قرار دهید. ظرف‌هایی که نباید در ماشین ظرفشویی قرار دهید عبارتند از:

 • ظروفی مانند ظرف‌های چوبی، چدنی، برنزی یا مفرغی، نقره استرلینگ و آلومینیومی
 • لیوان‌ها و بشقاب‌های مخصوص کودکان
 • ظروف نچسب
 • ظرف‌های غیمتی و گرانبها

 

 

مرحله دوم: روشن کردن ماشین ظرفشویی

 

تا حد امکان از دور خیلی آهسته (lightest cycle) شروع کنید

1. تا حد امکان از دور خیلی آهسته (lightest cycle) شروع کنید. برای صرفه جویی در مصرف آب، معمولا باید گزینه دور خیلی کم یا خیلی آهسته (Lightest Cycle) را انتخاب کنید. اگر ظرف‌هایتان خیلی کثیف نیستند، این دور تا حدی می‌تواند آنها را تمیز کند. برای ظروفی که در طول یک هفته از آنها برای خوردن، نوشیدن و پختن استفاده کردید هم می‌توانید از دور کم یا آهسته (Light Cycle) استفاده کنید.

 

برای ظروف کثیف‌تر، دور تند (Intense Cycle) را انتخاب کنید

2. برای ظروف کثیف‌تر، دور تند (Intense Cycle) را انتخاب کنید. برای شستشوی بسیاری از ظرف‌های کثیف که زیاد از آنها برای پخت و پز و طبخ کردن استفاده شده، باید از دور شستشوی قوی‌تری استفاده کنید. معمولا تغییر دادن دور شستشو از دور کم یا آهسته (light) به دور نورمال یا عادی (normal) می‌تواند بسیاری از باقیمانده‌ها را تمیز کند. لکه‌های ظروف هم در شستشوی زیاد پاک می‌شوند. برای ظرف‌های چربی هم می‌توانید از شستشوی با دمای بالا (hight-temp) استفاده کنید.

 

خشک شدن ظروف در بیرون از ماشین ظرفشویی

3. در بیشتر مواقع اجازه دهید ظروف در بیرون از ماشین ظرفشویی خشک شوند. برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌توانید از گزینه‌ی دور خشک (dry cycle) ماشین ظرفشویی صرف نظر کنید، مگر اینکه به ظروفتان نیاز فوری داشته باشید. در این صورت، قبل از اینکه ظرف‌ها را بردارید آنها را در راک قرار دهید و گزینه دور خشک (air dry) را بزنید.

 

 

مرحله سوم: تمیز کردن ماشین ظرفشویی

 

1. تمیز کردن بخش خارجی ماشین ظرفشویی. برای شروع باید قسمت‌های خارجی ماشین ظرفشویی را تمیز کنید. این کار شما مواد غذایی پخش شده در ماشین ظرفشویی و اثرانگشت‌های شما را از بین می‌برد. برای تمیز کردن ماشین‌های ظرفشویی پلاستیکی می‌توانید از آب صابون و اسفنج و برای تمیز کردن ماشین‌های ظرفشویی استیل ضدزنگ می‌توانید از شیشه پاکن استفاده کنید.

 • اگر می‌خواهید از شیشه پاکن برای تمیز کردن ماشین ظرفشویتان استفاده کنید، به طور مستقیم اسپری نزنید، چون رطوبت می‌تواند به کویل‌های الکتریکی ماشین ظرفشویی شما آسیب وارد کند. برای این کار در ابتدا لازم است شیشه پاکن را روی یک حوله‌ی کاغذی یا یک کهنه (پارچه) اسپری بزنید، سپس تمام لکه‌ها، مواد غذایی پخش شده و اثرانگشت‌های روی ماشین ظرفشویی را تمیز کنید.

 

2. فیلتر ماشین ظرفشویتان را تمیز کنید. برای اینکه ماشین ظرفشویتان بعدها هم به درستی کار کند، فیلترهای تعبیه شده در داخل آن را باید به طور منظم تمیز کنید. برای تمیز کردن فیلترها می‌تواند آنها را در قسمت پایینی ماشین (bottom rack) پیدا کنید و به راحتی بیرون بیاورید. برای بیرون آوردن درست و دقیق فیلتر، به دفترچه راهنمای ماشین ظرفشویتان مراجعه کنید سپس فیلترتان را در سینک ظرفشویی تمیز کنید. برای تمیز کردن فیتلر کافی است آن را زیر آب شیر بگیرید و برای پاک کردن مواد غذای و باقیمانده‌های گیرکرده در آن، از اسفنج یا اسپری استفاده کنید. در نهایت، بعد از تمیز کردن فیتلر، آن را مجدداً به جای اولش برگردانید.

 • اگر فیلترتان را تمیز کردید و باز هم متوجه باقیمانده‌ای مانند دانه‌ی قوه یا چیز دیگری روی فیلتر شدید، با استفاده از یک براش کوچک به راحتی می‌توانید آنها را پاک کنید.

 

3. بیرون آوردن و تمیز کردن لوازم جانبی ماشین ظرفشویی. تمام قسمت‌های جداشدنی ماشین ظرفشویی مانند نگهدارندها را بردارید، آنها را به سینک ظرفشویتان ببرید و با آبکشی کردن تمام مواد باقیمانده بین آنها را بشورید.

 • اگر لوازم جانبی ماشین ظرفشویتان کثیفی ملایمی داشته باشد، با یک آبکشی یا براش یا اسنفج می‌توانید مواد غذایی در فیلترهای خیلی کثیف را پاک کنید.

 

خالی کردن و پاک کردن سطل ماشین ظرفشویی

4. خالی کردن و پاک کردن سطل ماشین ظرفشویی. قبل از تمیز کردن سطل/طشت، از حوله‌های کاغذی برای برداشتن مواد باقیمانده، کثیفی‌ها و خرده غذاها از کف ماشین ظرفشویی استفاده کنید. سپس یک فنجان سرکه سفید را در طبقه بالای (top rack) ماشین ظرفشویی قرار دهید، مطمئن شوید که فنجان در جای مناسبی قرار دارد و ماشین را در دور کامل (full cycle) قرار دهید. این کار باعث می‌شود بوی بد داخل ماشین ظرفشویی از بین برود.

 • بعد از دور شستشو (cleaning cycle)، از حوله کاغذی برای پاک کردن سطح داخلی ماشین ظرفشویی استفاده کنید.

4.9/5 - (17 امتیاز)
منبع Wikihow
مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.