آموزش نحوه تراز کردن ماشین لباسشویی

How to level a washing machine

احتمالا برای‌تان پیش آماده که رخت و لباس‌تان را داخل ماشین لباس شویی انداختید و متوجه لرزش شدیدش شده‌اید. خب، اول از هم اجازه دهید این را بگوییم که برخلاف باور بسیاری از افراد، تمام ماشین‌های لباس شویی، 4 پایه فلزی با محافظ لاستیکی یا پلاستیکی دارند و تمام بحث درباره تعادل و نحوه تنظیم تعادل ماشین لباس شویی تان هم به همین 4 پایه فلزی برمی‌گردد.

یعنی اگر روزی یکی از پایه‌های ماشین لباس شویی‌تان از سایر پایه‌ها کمی بلندتر یا کوتاه‌تر باشد، تعادل ماشین لباس شویی‌تان به هم می‌خورد و به طور وحشتناکی می‌لرزد یا با لرزش‌هایی که به کابینت‌ها و لوله‌ها منتقل می‌کند، باعث به بار آوردن افتضاح یا سروصدایی می‌شود که تمام اهالی خانه آن را می‌شنوند. نگران نباشد. چون به هم ریختن تعادل در بعضی از ماشین‌های لباس شویی قدیمی و جدید محتمل است. اما با تنظیم تعادل ماشین لباس شویی می‌توانید از پس این مشکل بربیایید.

حالا اگر می‌خواهید از این دردسر خلاص شوید، کافی است مقاله امروز را خوب مطالعه کنید تا به طور کامل و گام به گام با گذراندن مراحل ساده و بدون هیچ پیچیدگی، تعادل ماشین لباس شویی‌تان را به روز اولش برگردانید. همچنین اگر قصد خرید ماشین لباسشویی جدید برای خانه خود دارید پیشنهاد می‌کنیم مقاله بهترین ماشین لباسشویی سایت حواس جمع را مطالعه بفرمایید.

 

 

چگونه باید متوجه عدم تعادل ماشین لباس شویی شویم؟

با چند نشانه کلیدی می‌توانید متوجه عدم تعادل ماشین لباس شویی‌تان شوید که یکی از آن نشانه‌ها هم می‌تواند نچرخیدن درست درام ماشین لباس شویی‌تان باشد. در ادامه به چند روش ساده اشاره می‌کنیم که می‌تواند تعادل ماشین لباس شویی‌تان را چک کنید که ببینید تعادلش به هم ریخته یا نه.

  • فشار کمی به ماشین لباس شویی بیاورید. اگر با این فشار، ماشین لباس شویی‌تان کمی به عقب و جلو تکان خورد، یعنی اندازه پایه‌های یک طرفش با سایر پایه‌ها برابر نیست.
  • یک تراز سنج روی ماشین لباس شویی‌تان قرار دهید. اگر ماشین لباس شویی شما تعادل نداشته باشد، حباب تراز سنج هم از مرکز خارج می‌شود.

اگر تمام این تست‌ها را انجام دادید و مشاهده کردید که ماشین لباس شویی‌تان تعادل ندارد، تا قبل از اینکه وضعیتش بدتر شود چاره‌ای برای برگرداندن تعادلش پیدا کنید.

 

 

چگونه تعادل ماشین لباس شویی به هم می خورد؟

دلایل مختلفی وجود دارد که باعث می‌شود پایه‌های ماشین لباس شویی تعادل‌شان را از دست بدهند که در ادامه به آن دلایل اشاره می‌کنیم.

  • وظیفه ماشین لباس شویی این است که لباس‌ها را به طور مدور بچرخاند و در حین چرخاندن شست و شو کند و این هم یعنی همیشه به خصوص در دورهای سنگین باید بچرخد. این چرخش‌ها به مرور زمان می‌توانند پایه‌های ماشین لباس شویی را شل کنند.
  • سطح کف خانه‌تان ممکن است هموار نباشد. این را از آن‌جایی می‌گوییم که کوچک‌ترین ناهمواری در سطح کف خانه می‌توانید روی تعادل لباس شویی‌تان اثر بگذارد.
  • پادهای ضدلرزش زیر پایه‌هایی ماشین لباس شویی در یک طرف یا تمام اطراف ممکن است شل شده باشند.
  • گاهی اوقات هم گذر زمان یا استفاده مستمر و روزانه از ماشین لباس شویی می‌تواند دلیلی باشد برای حرکت پایه‌ها و این هم یعنی عدم تعادل.

 

 

چه زمانی تعادل ماشین لباس شویی را تنظیم کنیم؟

یکی از متخصصان این‌کاره توصیه می‌کند زمانی که ماشین لباس شویی‌تان را نصب یا در منزل جدیدتان منتقل کردید، یک تراز سنج روی آن قرار دهید تا از تعادلش مطمئن شوید. اگر هم روی یکی از نشانه‌های عدم تعادل در ماشین لباس‌شویی‌تان را مشاهده کردید، آن نشانه‌ها را دنبال و برطرف کنید.

 

 

تعادل در ماشین لباسشویی

چگونه تعادل ماشین لباس شویی را برگردانیم؟

در این بخش از مقاله می‌خواهیم قدم به قدم نحوه تنظیم تعادل ماشین لباس شویی را شرح دهیم. البته این را هم در نظر داشته باشید که این فقط یک راهنمای جامع است و برای ماشین لباس شویی خودتان حتما باید دفترچه راهنمایش را مطالعه کنید.

 

1. خروج لباس ها از ماشین لباس

قبل از سراغ تنظیم تعادل ماشین لباس شویی بروید، مطمئن شوید که تمام لباس‌ها را از داخلش خارج کرده‌اید.

 

2. پیدا کردن پایه های ماشین لباس شویی

در این مرحله از تراز کردن ماشین لباسشویی می‌خواهیم بگوییم که بعضی از ماشین های لباس شویی یک محافظ پلاستیکی در جلوی پایه‌های‌شان دارند که با یک آچار پیچ گوشتی یا کلیپ برداشته می‌شوند. زمانی که آن محافظ را بردارید، می‌توانید پایه‌های ماشین لباس شویی را مشاهده کنید. البته بهتر است دفترچه راهنمایی ماشین لباس شویی‌تان را چک کنید تا ببیند که چگونه می‌توانید به بخش‌های پایینی آن دسترسی داشته باشید.

 

3. چک کردن پادهای ضدلرزش

شل شدن هر کدام از پادهای ضدلرزی در ماشین لباس شویی‌تان می‌توانید یکی از مشکلات عدم تعادلش باشد. شما با بالا بردن پایه‌های ماشین لباس شویی‌تان می‌توانید فضایی برای پایین پایه‌ها ایجاد کنید.

 

4. مشخص کردن مسئله

در این مرحله از تنظیم تعادل ماشین لباس شویی باید ببینید که کدام یک از پایه‌های ماشین لباس شویی به تنظیم نیاز دارند. در این مرحله می‌توانید از تشخیص بصری چشم خودتان یا از حباب در تراز سنج استفاده کنید.

 

5. تنظیم ارتفاع پایه

پایین آوردن یا بالا بردن ارتفاع پایه‌ها می‌تواند تعادل ماشین لباس شویی‌تان را به حالت قبل برگرداند که برای اینکار به یک آچار فرانسه نیاز دارید. یعنی اگر زمانی برای‌تان پیش آمد که قفل یکی از پایه‌ها شل شد، می‌توانید با یک آچار فرانسه آن را در اندازه مناسبی تنظیم کنید.

تا یادمان نرفته به یک نکته مهم اشار کنیم و آن هم این است که ارتفاع پایه‌های عقب و جلوی ماشین را به حدی برسانید تا حباب ترازسنجی که برای مشاهده تعادل روی لباس شویی‌تان قرار داده‌اید، به مرکز برسد.

در این مرحله شما می‌توانید یک بلوک چوب 4 در 4 زیر پایه‌های عقب یا زیر پایه‌های جلوی یک طرف ماشین لباس شویی‌تان قرار دهید تا سطح صافی پیدا کند. آن‌وقت است که می‌توانید به پایه‌های طرف دیگر ماشین لباس شویی‌تان دسترسی داشته باشید تا ارتفاع آن‌ها را تنظیم کنید تا به سطح پایه‌های دیگر برسند.

 

6. برگرداندن ماشین لباس شویی سر جای خودش

مطمئن شوید که مهره پایه‌ها و محافظ پلاستیکی جلوی پایه‌های ماشین لباس شویی‌تان را محکم سفت کرده‌اید.

 

 

سخن پایانی

در انتهای مقاله آموزش نحوه تنظیم تعادل ماشین لباس شویی، می‌خواهیم به توصیه یکی از متخصصان این‌کاره اشاره کنیم که می‌گوید اگر ماشین لباس شویی‌تان بیشتر از حد معمول می‌لرزد، ممکن است به خاطر تعادل ماشین لباس شویی‌تان هم نباشد. برای همین بد نیست نگاهی به نشانه‌های دیگر عدم تعادل بیندازید که یکی از آن نشانه می‌تواند لق خوردن ماشین لباس شویی هنگار باز و بسته شدن درب باشد.

5/5 - (3 امتیاز)
مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.