چگونه درگاه شارژ آیفون خود را تمیز کنیم؟

How to Clean Your iPhone’s Charging Port

اگر در اتصال یا شارژ آیفون خود با استفاده از درگاه لایتنینگ مشکل دارید، ممکن است زمان آن رسیده باشد که آن را تمیز کنید. در این مقاله به شما نشان خواهیم داد که چگونه آن را با خیال راحت انجام دهید و سایر مشکلات احتمالی را عیب یابی کنید.

 

ابتدا کابل را بررسی کنید

درگاه ورودی شارژ زیرین همه آیفون های تولید شده از سال 2012 درگاه لایتنینگ نامیده می‌شود. اگر سیم شارژر را وصل کنید و اتصال قطع و وصل شود- یعنی وقتی که ضربه کوچکی به کابل یا موبایل خود بزنید- یا اصلا سیم شارژر داخل گوشی نشود، مشکل می تواند هم از خود سیم باشد یا از درگاه ورودی آیفون.

برای اینکه ببینیم کدامیک ( کابل یا گوشی ) باعث مشکل شده است، یک شارژر سالم خریداری یا قرض بگیرید، آن را به آیفون خود وصل کنید و ببینید که مشکل اتصال دوباره وجود دارد یا نه.

اگر کابل جدید مشکل را برطرف کرد، پس کابل قدیمی شما خراب یا کثیف است. سطح صاف کابل شارژر خود را با مداد پاک کن تمیز کنید تا کثافت و چربی آن پاک شود و سپس دوباره امتحان کنید. اگر باز هم موثر نبود باید یک شارژر جدید بخرید.

اگر کابل جدید نیز مشکل را برطرف نکرد، پس عیب از درگاه آیفون شماست. مشکل رایج گوشی های آیفون این است که به مرور زمان گرد و غبار و کرک پارچه در درگاه ورودی انباشته می شوند و به طور طبیعی مانع اتصال کابل شارژر می شوند. خوشبختانه همانطور که در ادامه به آن می پردازیم، تمیز کردن درگاه ورودی خیلی آسان آست.

 

برای شروع آیفون خود را کاملا خاموش کنید

برای تمیز کردن بی خطر درگاه ورودی آیفون خود بدون اینکه تصادفا باعث اتصالی شوید که ممکن است به موبایل شما آسیب برساند، مهم است که ابتدا دستگاه خود را خاموش کنید. چگونگی انجام این کار به نوع آیفون شما بستگی دارد :

آیفون های بدون دکمه home: دکمه کناری و دکمه کم و زیاد کردن صدا را تقریبا 4 ثانیه نگهدارید تا اسلاید خاموشی ظاهر شود.

آیفون های دارای دکمه home و دکمه کناری: دکمه کناری را چند ثانیه نگهدارید تا اسلاید خاموشی روی صفحه نمایش ظاهر شود.

آیفون های دارای دکمه home و دکمه بالایی: دکمه بالایی را فشار دهید و نگهدارید تا اسلاید خاموشی ظاهر شود.

وقتی که اسلاید “Slide to Power Off” روی صفحه نمایش ظاهر شد، روی آن به سمت راست ضربه بزنید و دستگاه شما خاموش خواهد شد.

 

سپس یک خلال دندان چوبی پیدا کنید و از آن استفاده کنید

حالا که آیفون شما خاموش است، شما به یک ابزار کوچک نیاز دارید که بدون اینکه صدمه ای به آن وارد کند داخل درگاه ورودی آیفون شما جا شود. طبق تجربه ما، چیزهایی که نباید برای تمیز کردن درگاه ورودی استفاده کنید :

بدون اقلام فلزی: یک ابزار فلزی مانند گیره کاغذ به راحتی می تواند باعث صدمه دیدن خارهای داخل درگاه ورودی شود. همچنین ممکن است باعث اتصال برق شود، که در صورتی که فراموش کرده باشید گوشی خود را خاموش کنید ممکن است باعث آسیب دیدن آن شود. اگر با یک ابزار فلزی باعث اتصالی  شوید، معمولا آیفون شما هنگام روشن کردن به حالت امنیتی بر می گردد.

بدون هوای فشرده: سالها قبل ما معمولا از هوای فشرده برای تمیز کردن درگاه ورودی استفاده می کردیم، اما اینکار نتیجه عکس می داد. این کار باعث وارد شدن ذرات غبار به پشت صفحه نمایش می­شد و بدون باز کردن کل گوشی تمیز کردن آن غیر ممکن بود.

ما دریافتیم که خلال دندان چوبی بهترین عملکرد را دارد : خلال دندان رسانای الکتریکی نیست بنابراین باعث اتصال کوتاه تصادفی نمی شود، و به اندازه کافی نرم است که خطر آسیب رسیدن به خارهای داخل درگاه ورودی را کم کند.

برای شروع خلال دندان را با ملایمت داخل درگاه ورودی زیر آیفون خود قرار دهید. آن را جلو و عقب ببرید، سپس گرد و خاک و کرک ها را خارج کنید. وقتی که خلال دندان را حرکت می دهید سعی کنید آن را در مرکز درگاه ورودی ( بین جلو و پشت آیفون ) نگهدارید تا از آسیب زدن به خارهای قرار گرفته در کناره ی پایینی درگاه ورودی ( به سمت پشت گوشی ) جلوگیری شود.

مواظب باشید تا از نیروی زیادی برای کار با خلال دندان استفاده نکنید. اگر شما خیلی ملایم نباشید، ممکن است تکه های خلال دندان کنده شود و مشکلات بیشتری از کرک هایی که شما تمیز می کنید ایجاد نماید.

وقتی که کارتان تمام شد، با ملایمت کرک ها را پاک کنید و آیفون را با فشردن و نگهداشتن دکمه های بالایی و کناری – تا وقتی که لوگوی اپل در مرکز صفحه نمایش ظاهر شود- روشن کنید. سپس یک کابل شارژر سالمی را امتحان کنید و ببینید که اتصال سرراستی دارد یا نه. اگر دوباره موثر واقع نشد، دوباره آیفون را خاموش کنید و درگاه را مقداری بیشتر تمیز کنید. اما اگر همه چیز مرتب است پس شما به بقیه کارهایتان برسید!

 

راه حل جایگزین: شارژ کردن بی سیم

اگر شما درگاه ورودی شارژ آیفون خود را تمیز کرده اید و باز هم خیلی خوب کار نمی کند، شما باید برای دریافت کمک با خدمات اپل تماس بگیرید. آنها آیفون شما را با دریافت حق الزحمه تعمیر یا تعویض می­‌کنند.

ضمنا اگر در حالت اضطراری هستید و نیاز دارید که آیفون خود را شارژ کنید، می توانید از روش شارژ بی­سیم مانند Qi ( پشتیبانی از آیفون 8 و بالاتر ) یا Magsafe ( پشتیبانی از آیفون 12 یا بالاتر ) استفاده کنید. شما برای این کار به دستگاه شارژر Qi یا Megasafe متناسبی نیاز دارید.

5/5 - (1 امتیاز)
مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.