نحوه تمیز کردن فرش بدون جاروبرقی

How to clean carpet without a vacuum

وقتی صحبت از تمیز کردن فرش و قالیچه می‌شود، اولین گزینه‌ای که به ذهن ما می‌رسد، استفاده از جارو برقی است. جاروبرقی از جمله وسایل مدرن و مفیدی است که کارهای روزمره را برای ما آسان کرده می‌توان با کمک آن پرزها، خرده‌های غذا و زباله‌های ریز را جمع‌آوری کرد. استفاده از این وسیله علاوه‌بر از بین بردن کثیفی و بوی بد موجب افزایش زیبایی بصری فرش نیز می‌شود. انواع مختلف جارو برقی‌ در بازار موجود است و شما می‌توانید با توجه به نیازتان از مدل‌های بزرگ و ایستاده گرفته تا جاروهای کوچک را به راحتی تهیه کنید.

گاهی اوقات افراد به دلیل صرفه‌جویی در هزینه‌ها یا کمبود فضا در منزل یا محل کار، از خرید جاروبرقی‌های بزرگ اجتناب می‌کنند. اگر شما هم جزو این افراد هستید و برای تمیز کردن فرش‌ها و قالیچه‌ها به دنبال راهکارهای مفید هستید، ما در این مقاله روش‌های مختلف تمیز کردن فرش بدون جاروبرقی را در اختیار شما قرار می‌دهیم. ایده‌های زیر به شما کمک می‌کند تا فضایی پاکیزه و تمیز داشته باشید.

 

چگونه فرش و قالیچه را بدون استفاده از جاروبرقی تمیز کنیم؟

در ادامه به راهکارهای تمیز کردن فرش بدون جاروبرقی می‌پردازیم.

 

1. جارو و خاک‌انداز

شما می‌توانید با استفاده از جارو و خاک‌انداز به راحتی خرده‌های غذا و زباله‌ها را از روی فرش تمیز کنید. برای این کار بهتر است جارویی با موهای ضخیم انتخاب کنید تا آلودگی‌ها را از پرزهای قالی جدا کند. جاروها و خاک‌اندازهای دسته بلند بهترین گزینه برای افرادی هستند که از کمر درد رنج می‌برند زیرا با استفاده از آنها دیگر نیازی به خم شدن نیست.

 

2. جارو فرش پاک‌کن

استفاده از جارو فرش پاک‌کن راهکاری قدیمی اما مؤثر است. این جاروها قیمت کمتری نسبت به جاروبرقی دارند و می‌توانید آنها را به راحتی تهیه کنید. جاروهای فرش  بدون نیاز به جریان الکتریسیته  فرش‌ها و قالیچه‌ها را به‌خوبی تمیز کرده و به شما در صرفه‌جویی انرژی و کاهش هزینه‌ها کمک کنند.

این جاروها دارای دو غلتک الکترواستاتیک هستند و به‌راحتی روی زمین حرکت کرده و همه زباله‌ها را جمع می‌کنند. در این جاروها مخزنی وجود دارد که زباله‌ها آنجا انباشته می‌شوند و بعد از اتمام کار نظافت می‌توانید آن را در سطل آشغال تخلیه کنید. خالی کردن مداوم مخزن موجب عملکرد بهتر جارو می‌شود.

به عقیده کارشناسان، جارو فرش یکی از گزینه‌های عالی برای تمیز کردن فرش بدون جاروبرقی است زیرا علاوه‌بر جمع‌آوری زباله‌ها، فضای کمی اشغال می‌کنند و می‌توان از آنها برای تمیز کردن گوشه‌ها و فضاهای تنگ نیز استفاده کرد. اگر می‌خواهید در کمترین زمان فرش‌ها را تمیز کنید حتما این گزینه را مدنظر داشته باشید.

 

3. تکان دادن فرش‌ها

یکی از ساده‌ترین و مؤثرترین روش‌ها برای تمیز کردن فرش بدون جاروبرقی، بیرون بردن و تکاندن فرش‌ها و قالیچه‌هاست. البته این روش برای تمیز کردن موکت‌ها و فرش‌های سراسری امکان‌پذیر نیست، اما فرش‌های بزرگ را می‌توانید با تکاندن تمیز کنید. با توجه به اندازه فرش، آن را از پنجره آویزان کرده و بتکانید تا خرده‌های غذا و زباله‌ها کاملا از روی سطح آن تمیز شوند. از یک برس برای تمیز کردن گردوغبار فرش استفاده کنید.

 

4. غلتک چسبنده فرش

غلتک‌های پرزگیر گزینه محبوبی در بین خانواده‌ها هستند به‌خصوص افرادی که حیوان خانگی دارند، می‌توانند از آنها به‌راحتی استفاده کنند. غلتک چسبنده فرش هم عملکری مشابه غلتک پرزگیر دارد با این تفاوت که دارای دسته بلند است که استفاده از آن را برای مناطق بزرگ تسهیل می‌کند.

این غلتک‌ها برای افرادی که حیوانات خانگی دارند و کسانی که موهای بلند دارند گزینه بسیار مفیدی است؛ زیرا سطح چسبنده آنها پرزهای ریز و درشت را به‌راحتی تمیز می‌کند. علاوه‌براین رول‌ غلتک چسبنده فرش قابل تعویض است و در صورت فرسوده شدن می‌توانید با کمترین هزینه آنها را خریداری کنید.

 

تمیز کردن فرش با بخارشو

5. بخارشوی

ضدعفونی کردن فرش به اندازه تمیز کردن آن اهمیت دارد و بخارشو این کار را برای شما آسان کرده است. بخارشو یک وسیله همه‌کاره است و می‌توانید با استفاده از آن انواع کف‌پوش، فرش‌ها و قالیچه‌ها را تمیز و ضدعفونی کنید. این وسیله به شما کمک می‌کند که لابه‌لای پرزهای فرش را به‌خوبی تمیز کنید. آب داغ و فشار زیاد بخار موجب تمیز شدن فرش از آلودگی‌ها و باکتری‌ها می‌شود و ظاهری درخشان پاکیزه به فرش ما می‌دهد. با کمک بخارشو می‌توانید بدون استفاده از مواد شوینده یا مواد شیمیایی خطرناک، فرش خود را کاملا تمیز و ضدعفونی کنید.

 

نتیجه‌گیری

امروزه استفاده از جاروبرقی برای تمیز کردن فرش‌ها و قالیچه‌ها بسیار رایج است اما اگر به دلایلی نظیر کمبود فضا یا صرفه‌جویی در هزینه‌ها تمایل به استفاده از این وسیله ندارید می‌توانید فرش‌های خود را به روش‌های گوناگونی تمیز کنید. یکی از این روش‌های تمیز کردن فرش بدون جاروبرقی، استفاده از جارو دستی و خاک‌انداز است. جاروهای دستی با پرزها ضخیم موجب می‌شوند تا زباله‌ها و خرده‌های غذا از عمق پرزهای فرش خارج شوند. استفاده از غلتک چسبنده فرش، جارو فرش پاک‌کن و بخارشو از جمله روش‌هایی هستند که می‌توانید با کمک آنها ظاهری درخشان و پاکیزه به فرش‌های خود ببخشید. علاوه‌بر این بهتر است هرازگاهی فرش‌ها را در محیط با بتکانید تا زباله‌های ریز و گردوغبار کاملا از لابه‌لای پرزهای آن خارج شود.

5/5 - (3 امتیاز)
مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.