آموزش تمیز کردن یخچال خانه

How to clean a fridge

آشپزخانه، قلب خانه است اما آلودگی‌های بسیاری در آنجا وجود دارد. وسایلی مثل یخچال دارای کشوها، دستگیره‌ها و درزهای زیادی هستند که می‌توانند محل رشد باکتری‌ها باشند. به‌عنوان مثال هنگام قرار دادن سبزیجات و مواد غذایی خام در یخچال، دستگیره‌ها در معرض آلودگی قرار می‌گیرند. اغلب ما به تمیز کردن یخچال زیاد فکر نمی‌کنیم و این موضوع فقط زمانی نظر ما را جلب می‌کند که لکه بزرگی روی بدنه آن مشاهده کنیم.

فرقی نمی‌کند که از چه نوع یخچالی استفاده می‌کنید، ممکن است یخچال شما به سبک فرانسوی چند درب جداگانه داشته باشد یا یک یخچال سایدبای‌ساید در آشپزخانه داشته باشید؛ به‌هرحال سطوح آن باید به‌صورت مداوم تمیز و ضدعفونی شود. ما قصد داریم در این مقاله نکاتی را در مورد تمیز کردن سطوح خارجی و داخلی یخچال در اختیار شما بگذاریم تا علاوه‌بر داشتن یخچالی پاکیزه، بتوانید میکروب‌های آن را نیز از بین ببرید. همچنین اگر قصد خرید یخچال جدید دارید پیشنهاد می‌کنیم مقاله بهترین یخچال سایت را مطالعه بفرمایید.

 

چگونه یخچال را تمیز کنیم؟

از آنجایی که یخچال به‌صورت مداوم در معرض آلودگی مواد غذایی خام و نفوذ مایعاتی مثل شیر است، باید در تمیز کردن آن دقت کنید. به نقل از آژانس استانداردهای غذایی، شما باید هفته‌ای یک‌بار یخچال خود را تمیز کنید. حین انجام این کار باید حتما دستکش بپوشید تا از تماس دستتان با مواد غذایی خام جلوگیری شود.

هنگام تمیز کردن یخچال مانند سطوح دیگر، باید با مواد پاک‌کننده مثل ترکیب آب و مواد شوینده بشویید تا چربی، لک و سایر آلودگی‌ها کاملا از بین بروند. بعد از پاک شدن چربی‌ها و آلودگی‌ها باید با استفاده از مواد شیمیایی ضدعفونی‌کننده، باکتری‌ها را از بین ببرید.

قبل از استفاده از مواد شوینده و ضدعفونی‌کننده برای تمیز کردن یخچال، حتما دستورالعمل مندرج روی آن را با دقت مطالعه کنید زیرا نسبت رقیق‌سازی مواد با آب و مدت زمان تماس آن با سطح تأثیر زیادی در میزان اثربخشی محصول دارد.

 

تمیز کردن داخل یخچال

نحوه تمیز کردن داخل یخچال

برای تمیز کردن داخل یخچال، مراحل زیر را انجام دهید.

 • ابتدا همه مواد غذایی را از یخچال بیرون بیاورید و آنها را در جای خنک یا داخل یک یخچال دیگر قرار دهید.
 • همه قفسه‌ها را از یخچال خارج کنید، این شامل محفظه‌ها و کشوهای مخصوص نگهداری گوشت، میوه‌ها و سبزیجات نیز می‌شود.
 • محفظه‌ها را با آب گرم و مایع ظرفشویی بشویید و با پارچه تمیز نخی یا دستمال یک‌بار مصرف خشک کنید یا می‌توانید آنها را در معرض هوا قرار دهید تا خشک شوند.
 • قبل از اینکه از مواد ضدعفونی‌کننده برای از بین بردن میکروب‌های سطح یخچال استفاده کنید، داخل یخچال را با ترکیب آب گرم و مایع ظرفشویی بشویید.
 • بعد از خشک کردن داخل یخچال، قفسه‌های تمیز و خشک‌شده را در جای خود قرار دهید.

 

نحوه تمیز کردن بدنه یخچال

اگرچه آلودگی بدنه یخچال تأثیر مستقیمی روی مواد غذایی ندارد اما برای جلوگیری از انتقال میکروب‌ها باید آن را همیشه تمیز نگه دارید. درزهای درب و دستگیره‌های یخچال محل جمع شدن باکتری‌هاست و در هنگام باز و بسته کردن درب یخچال دست شما در معرض آلودگی قرار می‌گیرد و آن را به مواد غذایی خام منتقل می‌کند. بنابراین باید همیشه بدنه یخچال را تمیز نگه دارید.

علاوه‌براین یک یخچال کثیف و پر از لک می‌تواند روی زیبایی و جذابیت آشپزخانه شما تأثیر بگذارد و ظاهری ناخوشایند به آن بدهد. همانطور که می‌دانید بدنه یخچال از مواد گوناگونی ساخته می‌شود، بنابراین هنگام انتخاب مواد شوینده دقت کنید تا به بدنه آسیب نرسد.

 • برای جلوگیری از آسیب به بدنه یخچال، قبل از تمیز کردن آن مقداری آب گرم را با مواد شوینده ملایم ترکیب کنید.
 • به‌وسیله اسفنج تمام سطح را به کف آغشته کنید. سعی کنید اسفنج را از بالا به پایین حرکت دهید و درزها را با دقت بیشتری تمیز کنید.
 • همه آلودگی‌ها و چربی‌ها را پاک کرده و مطمئن شوید که هیچ لکه‌ای روی سطح بدنه باقی نمانده است.
 • اگر لکه خاصی روی بدنه یخچال وجود دارد که با مواد شوینده ملایم پاک نمی‌شود، مقداری ماده شوینده فرموله‌شده برای آن قسمت استفاده کنید و بلافاصله آنجا را با آب تمیز کنید تا رنگ بدنه آسیب نبیند.
 • سپس تمام بدنه را با دستمال نخی نرم و مرطوب تمیز کنید و مطمئن شوید که مواد شوینده روی بدنه باقی نماند.
 • تمیز کردن یخچال با مواد شوینده موجب درخشش می‌شود. برای اینکه یخچال جلوه خاصی داشته باشد می‌توانید از اسپری‌های جلادهنده نیز استفاده کنید. قبل از انتخاب اسپری به مواد تشکیل دهنده آن دقت کنید تا به بدنه فلزی یخچال آسیب نرساند.

 

تمیز کردن درب یخچال

نحوه تمیز کردن درب یخچال

دستگیره‌های درب یخچال محل تجمه آلودگی‌ها و باکتری‌هاست، علاوه‌براین بعد از مدتی رنگ آنها زرد می‌شود. شما می‌توانید از روش‌های مختلفی مثل استفاده از محلول رقیق‌شده مایع سفیدکننده و آب، اسپری کردن رنگ مخصوص پلاستیک یا استفاده از اسفنج زبر برای از بین بردن رنگ زرد دستگیره‌های یخچال اقدام کنید.

در طول روز ما بارها دستگیره‌های یخچال را لمس می‌کنیم و مقدار زیادی باکتری روی آنها وجود دارد که از تماس دست ما با مواد غذایی خام به آنها منتقل می‌شود، بنابراین هنگام تمیز کردن دستگیره‌های یخچال حتما درزها و شکاف‌ها را با دقت بیشتری بشویید.

 • برای تمیز کردن دستگیره‌های درب یخچال و از بین بردن لکه‌های چربی، مقداری پاک‌کننده قوی روی آنها اسپری کنید و اجازه دهید چند دقیقه باقی بماند.
 • سپس دستگیره‌ها را با دستمال کاغذی یا دستمال یک‌بار مصرف تمیز کنید.
 • با استفاده از محلول آب گرم و مایع ظرفشویی مجددا دستگیره‌ها را تمیز کنید، سپس با دستمال نخی مرطوب محل را کاملا خشک کنید.
 • در آخر کمی مایع ضدعفونی‌کننده روی دستگیره‌ها اسپری کنید.

 

نکاتی که هنگام تمیز کردن یخچال باید رعایت کنیم

اگر یخچال شما دارای فریزر است قبل از تمیز کردن آن، باید قسمت فریزر را یخ‌زدایی کنید زیرا برفک یخچال نیز حاوی مقدار زیادی باکتری و آلودگی است. البته توجه داشته باشید که برای هربار تمیز کردن یخچال نیاز به یخ‌زدایی نیست و در صورتی‌که میزان برفک زیاد بود، باید این کار را انجام دهید.

برای تمیز کردن یخچال از مخلوط آب گرم، مایع ظرفشویی و مواد شوینده استاندارد استفاده کنید. برخی از مواد مثل جوش شیرین، سرکه و حتی مواد تمیزکننده دندان مصنوعی نیز برای تمیز کردن یخچال مؤثر هستند. جوش شیرین برای ضدعفونی کردن قفسه‌های یخچال و از بین بردن بوی بد بسیار مفید است. فقط باید مقداری جوش شیرین را در آب گرم مخلوط کرده و با استفاده از اسفنج آن را به تمامی سطوح بمالید و سپس با دستمال نخی مرطوب پاک کنید.

حتما میوه‌ها و سبزیجات را قبل از قرار دادن در یخچال خوب بشویید و از تمیز بودن قفسه‌ها مطمئن شوید.  بعد از استفاده از مواد سفیدکننده برای تمیز کردن یخچال، محل را با دستمال مرطوب کاملا تمیز کنید تا مواد شیمیایی کاملا تمیز شوند.

5/5 - (3 امتیاز)
مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.