یخچال چگونه کار می‌کند؟

How do refrigerators work

همه ما از نقش مهمی که یخچال در زندگی روزمره ما ایفا می‌کند با خبر هستیم؛ اما واقعاً عملکرد یخچال‌ها چگونه است؟

یخچال یکی از ابزار‌های آشپزخانه است که در حفظ و تازه نگه‌داشتن محصولات خوراکی نقش ویژه‌ای دارد. در این مطلب به بیان دلایل خنک بودن داخل یخچال، عملکرد دستگاه یخ‌ساز و علت خرابی یخچال می‌پردازیم.

ممکن است فکر کنید که نحوه عملکرد بهترین یخچال های ساید بای ساید با بهترین یخچال‌های درب فرانسوی متفاوت هستند؛ اما در واقع این‌طور نیست. در اصل دلایل زیادی وجود دارد که یخچال‌ها را از نظر مزایای متفاوتی که ارائه می‌دهند از هم جدا می‌کند؛ ولی با این حال همه یخچال‌ها کم‌وبیش به یک شکل کار می‌کنند. این به این دلیل است که همه یخچال‌ها دارای اجزای اصلی و یکسانی هستند.

نحوه کار اصلی یخچال‌ها بسیار ساده است و تقریباً همه ما با آن آشنایی داریم؛ آن هم موضوع تبخیر است. یک ماده مبرد بین تمام مکانیسم‌های یخچال جریان دارد و از گاز به مایع و بار دیگر در چرخه فشرده‌سازی و تبخیر به گاز تبدیل می‌شود. این کار باعث ایجاد یک اثر خنک‌کننده در داخل یخچال می‌شود و به این دلیل است که هر چقدر هم که داخل یخچال خنک باشد، معمولاً قسمت پشتی یخچال کمی گرم است.

حال که با فرآیند خنک‌کنندگی یخچال آشنا شدید، جزئیات بیشتری را بررسی می‌کنیم.

خرید بهترین یخچال‌ها

اجزای اصلی یخچال

در ادامه چهار جز کلیدی که در عملکرد یخچال اهمیت ویژه‌ای دارند را نام می‌بریم:

اجزای تشکیل دهنده یخچال

 

1. مایع مبرد

ماده مبرد بین دو حالت گاز و مایع مدام در چرخش است. با تبدیل از مایع به گاز، یک اثر خنک‌کننده ایجاد می‌کند که یخچال را سرد نگه می‌دارد. هنگام استفاده از مایع ضدعفونی‌کننده، دست شما احساس خنکی می‌کند و رطوبت کمی روی دستان شما باقی می‌ماند؛ این معمولاً به این دلیل است که این ماده حاوی الکل با نقطه‌ی تبخیر پایین است و وقتی الکل تبخیر می‌شود اثر خنک‌کنندگی از خود به جای می‌گذارد. مایع مبرد با عملکردی مشابه می‌تواند داخل یخچال شما را خنک کند.

 

2. کمپرسور

کمپرسور همان‌طور که از نامش پیداست ماده مبرد در حالت گازی را فشرده می‌کند. این کار، مبرد را دوباره به شکل مایع تبدیل کرده و اجازه ادامه چرخه را می‌دهد. از بسیاری جهات، کمپرسور قلب تپنده یخچال است؛ زیرا با پمپاژ مایع به اطراف باعث حفظ عملکرد یخچال می‌شود.

 

3. فنر کندانسور

کلمه تراکم برای همه ما یک مفهوم آشناست. بخار روی آینه حمام هنگام دوش گرفتن صبحگاهی یک مثال قابل‌درک از این مفهوم است. بخار حاصل از دوش آب گرم با سطح سرد آینه برخورد می‌کند و دوباره به دانه‌های آب تبدیل می‌شود. فنرهای کندانسور در پشت یخچال شما قرار دارند و معمولاً روی آن‌ها کمی گرد و غبار وجود دارد. این فنرها بیرون یخچال قرار می‌گیرند، آیا تا به حال به علت آن فکر کرده‌اید؟ دلیل آن این است که کمپرسور گرمای زیادی تولید می‌کند و به همین دلیل باید گرما در قسمت بیرونی یخچال آزاد شود تا بتواند یخچال را خنک نگه دارد.

 

4. اواپراتور (evaporator)

اکنون ماده مبرد در حالت مایع است و با ورود مجدد به کویل های اواپراتور داخل یخچال به حالت گاز برمی‌گردد. این کار از طریق یک لوله مویین اتفاق می‌افتد که تضمین می‌کند مایع با فشار بالا وارد کویل های اواپراتور می‌شود؛ بنابراین می‌تواند در داخل یخچال تبخیر شود و دمای داخل یخچال را کاهش دهد. مبرد سپس به کمپرسور باز می‌گردد، جایی که چرخه دوباره ادامه می‌یابد.

 

 

یخ‌سازهای یخچال چگونه کار می‌کنند؟

طرز کار یخساز یخچال

اگر تا به حال یک سینی آب را پر کرده‌ و آن را داخل فریزر خود قرار داده باشید، ممکن است از دانستن این که یک یخ‌ساز یخچال نیز دقیقاً همین کار را انجام می‌دهد شگفت زده شوید. در داخل یخچال مکانیسمی وجود دارد و پایه سینی یخ را به دریچه آب متصل می‌کند. هنگامی که این شیر به منبع آب خانه شما متصل می‌شود، به‌طور خودکار پایه‌های سینی‌ را از یخ پر می‌کند.

با استفاده از یک ترموستات داخلی، یخ‌ساز تشخیص می‌دهد که دمای محفظه سینی به اندازه‌ای پایین آمده و یخ به‌طور کامل تشکیل شده است. سپس از یک فنر حرارتی برای گرم کردن پایه سینی‌ها استفاده می‌کند و اجازه می‌دهد یخ از قالب خارج شود. درست مثل زمانی است که شما سینی یخ خود را زیر آب گرم می‌گذارید تا بتوانید تکه‌های یخ را از سینی جدا کنید.

بنابراین قبل از شروع دوباره فرآیند، یک چرخ دنده می‌چرخد تا تکه‌های یخ کاملاً شکل‌گرفته را خرد کرده و به محفظه یخ منتقل کند.

بعد از مطالعه در مورد نحوه عملکرد یخچال‌ها این سؤال در ذهن ما ایجاد می‌شود که آیا یخچال‌ها نیز به تعمیر نیاز دارند؟ آیا اصلاً یخچال‌ها ارزش تعمیر دارند؟

در ادامه ما به این سؤالات پاسخ می‌دهیم.

 

 

آیا یخچال‌ها ارزش تعمیر دارند؟

این سری سؤالات بستگی به سن یخچال دارد. بسیاری از یخچال‌های برتری که می‌توانید بخرید دارای ضمانت‌نامه‌های خوبی هستند که حتی برای بهترین یخچال‌های مینی نیز صدق می‌کند. اگر یک سری تعمیرات شامل ضمانت باشد، سازنده باید شخصی را برای تعمیر یخچال خراب شما بفرستد. البته اگر تعمیر آن بسیار پرهزینه تشخیص داده شود، تعویض خواهد شد.

اگر یخچال شما شامل گارانتی نباشد، معمولاً به این معنی است که حداقل 10 سال از عمر آن گذشته است. 10 سال معمولاً طول عمر مورد انتظار یخچال است، هرچند که یخچال‌ها می‌توانند خیلی بیشتر دوام بیاورند. قبل از این‌که یخچال خود را به‌طور کامل دور بیندازید متخصصی را بیاورید که به شما بگوید هزینه تعمیر چقدر است. اگر فقط یک مشکل کوچک وجود دارد که تعمیر آن هزینه زیادی ندارد، ممکن است ارزش آن را داشته باشد که آن را تعمیر کرده و چند سال به عمر دستگاه خود اضافه کنید. برخی از تعمیرات ساده‌ هستند مانند تعویض لاستیک شل دور در یخچال که سرما را بیرون می‌دهد. اگر مشکلی در مکانیسم‌های مرکزی که در بالا به آن پرداختیم وجود داشته باشد، همه چیز بسیار پرهزینه‌تر خواهد شد.

5/5 - (4 امتیاز)
مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.