بررسی فندر پلی (Fender Play)؛ پلتفرم آموزش آنلاین گیتار

Fender Play Review

فندر پلی (Fender Play) چیست؟

فندر پلی یک پلتفرم یادگیری همراه با پشتیبانی و بخش‌های مهمی است. فندر اولین شرکت تولیدکننده‌ی گیتار بود که به طور کامل متعهد شد یک پلتفرم آنلاین آموزش گیتار برای افرادی که می‌خواهند گیتار زدن را یاد بگیرند راه‌اندازی کند. اما چرا خالق Stratocaster و Telecaster پس از 70 سال تولید یکی نمادی‌ترین آمپرها و سازهای جهان تصمیم گرفتند کارشان را متنوع کنند؟ جواب سوال در واقع ساده است، آن‌ها نمی‌خواهند شما تسلیم شوید.

به گفته‌ی مدیرعامل شرکت فندر، اندی مونی (Andy Mooney)، 45% از گیتارهای این شرکت طی یک سال به فروش می‌رسد، اما %90 از خریداران این گیتارها مبتدی هستند و بعد از 12 ماه کار کردن با گیتار، آن‌ها را رها می‌کنند. این یک مشکل بزرگ برای بقای فندر پلی است، برای همین این شرکت می‌خواست با این مشکل روبرو شود و تلاش کند خریداران و مبتدی‌ها به گیتار زدن ادامه دهند. خب، بیاییم ببینیم که آیا این شرکت تا اینجای کار موفق بوده یا خیر؟ اگر بخواهیم کوتاه جواب بدهیم، باید بگوییم که فندر پلی جز لیست بهترین پلتفرم‌های آموزش آنلاین گیتار است، اما اگر جواب مفصلی می‌خواهید، ادامه مقاله را بخوانید. همچنین اگر قصد خرید گیتار مبتدی دارید و قیمت گیتار مبتدی و کیفیت آن برای شروع یادگیری برایتان مهم است پیشنهاد می‌کنیم مقاله معرفی بهترین گیتار مبتدی کلاسیک و آکوستیک برای شروع را در سایت حواس جمع مطالعه بفرمایید.

 

عضویت در فندر پلی

گزینه‌های اشتراک سایت فندر پلی

جای تعجب ندارد و از همان ابتدا هم بدیهی است شرکتی که نمادی‌ترین طراحی‌های گیتار در طول تاریخ را تولید کرده و به ما ارائه می‌دهد (همه‌ی ما طراحی‌های Stratocaster را دیدیم)، بخواهد محصولات خود را با یک ارائه خوب، رابط کاربری مناسب، برنامه و نسخه‌ی وب، خود را عرضه کند. این مسئله تا حدی واضح و روشن است که جای هیچ سردرگمی نمی‌گذارد.

بعد از ثبت نام در سایت فندر پلی، یکی از سازهای آوایی (آکوستیک)، الکتریک، گیتار باس و یوکللی (ukulele) و ژانری که می‌خواهید در آن فعالیت کنید، را انتخاب کنید. گیتار آوایی (آکوستیک) و الکتریک برای موسیقی‌های راک، بلوز، فولک (محلی)، کانتری (ملی) یا پاپ مورد استفاده قرار می‌گیرد. فندر پلی در ابتدا به مبتدیان خود این اجازه را می‌دهد روی سبکی که به آن علاقه دارند متمرکز شوند و هر زمان که بخواهند می‌توانند ساز و ژانر خود را تغییر دهند.

انتخاب ژانر موسیقی، سبک آهنگ‌ها و تکنیک‌هایی که در اوایل یاد می‌گیرید را تعیین می‌کند. هرچند، برای شروع باید از انتخاب خود صرف نظر کنید و از اولین درس پایه و اصلی _ گیتار 101 شروع کنید. در این مرحله نحوه دست گرفتن، انتخاب کردن گیتار، نام زه‌های، کوک کردن زه‌ها و نحوه زدن زه‌ها را یاد می‌گیرید. این چیزهای بعدها به ماهیت دوم یک گیتاریست تبدیل می‌شود، اما در ابتدا برای مبتدی اینگونه نیست.

بعد از این مراحل یک شروع واقعا جذابی خواهید داشت. مسیر یادگیری شما یک دوره‌ی پنج سطحی را شامل می‌شود که هر کدام از سطح‌ها، تعدادی از دوره‌های آموزشی را در بر می‌گیرد و در هر کدام از دوره‌ها هم فعالیت‌های متنوعی را تجربه خواهید کرد. در ابتدای اکثر این دوره‌ها آموزش خواهید دید سپس وارد مُد تمرین (Practice Mode) می‌شوید.

کیفیت ویدیوهای آموزشی این دوره‌ها از بهترین موارد با رابط کاربردی آسانی هستند که تا به حال با آن مواجه شدیم، اساتید این دوره‌ها نیز در دسترس و مجرب هستند و سه دوربین تمام بخش‌های اصلی دوره‌ها را پوشش می‌دهند. هرچند، پوئن واقعا مثبت فندر پلی این است که تمام دوره‌ها را برای مبتدی‌ها آسان می‌کند …

در بعضی از دوره‌های آکورد که استاد مجدد در موقیعت آموزشی خود قرار می‌گیرد، زاویه‌ی دوربین به اجرای او نزدیک می‌شود تا هنرجوری مبتدی نحوه کار استادش را ببینید. نوع جلوه‌های اضافه شده دوره‌ها بین هنرجوهایی با مهارت‌های پایه یا مبتدیانی که سردرگم هستند، می‌تواند متفاوت باشد.

زمانی که از طریق موتور جستجوی خود وارد فندر پلی می‌شوید (فندر پلی در حالت آفلاین قابل اجرا نیست)، برای دستیابی به آموزش‌ها می‌توانید به بخش گیتار بروید و می‌توانید سرعت پخش ویدیوهای اساتید را در پخش کننده تا نصف یا 0.75 x یا 1.25 x یا 1.5 x آهسته کنید. برای مبتدیانی که می‌خواهند راحت‌تر گیتار زدن را یاد بگیرند و ریسک راحت نبودن در محیط‌های آموزشی را کاهش دهند، بهترین راه این است که سرعت ویدیوهای آموزشی را پایین بیاورند.

شما تا هر چقدر که می‌خواهید می‌توانید دوره‌های آموزش را ببینید. مُد تمرین هم بعد از هر آموزش به شما این امکان را می‌دهد تا به قسمت پخش خودکار (autoplay)، مترونوم پشتیبان بروید و چیزی که یاد گرفتید را امتحان کنید.

 

فندر پلی برای مبتدیان

فندر پلی مناسب برای مبتدیان

سرعت هر دوره به همراه سطح‌هایش قدم به قدم، در دسترس و شدنی است و هیچ کدام از دوره‌ها به طور کامل و یکجا به شما ارائه نمی‌شود تا به شما فشار نیاید. آهنگ‌های مشهور و ژانرهایی در تمام دوره‌های آموزشی فندر پلی وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را انتخاب کنید. این ردیف‌ها در ابتدا قبل از وارد شدن به قسمت‌های مبتنی بر آکورد، ساده می‌شوند و رضایت واقعی هنرجوهای مبتدی را برمی‌انگیزد و بیشتر از همه باعث می‌شود حس لذت‌بخشی پیدا کنید.

تا سطح پنج، مقدمات و اطمینان کافی را کسب کرده‌اید که بتوانید با مقیاس‌ها و درس‌های سختی مانند آکوردهای Diatonic  در C (Diatonic Chords in C) مقابله کنید و آن‌ها را پشت سر بذارید، چون فندر پلی به مرور به شما کمک می‌کند تا مهارت‌هایتان را پرورش دهید. هرچند، فندر پلی چیزهای بیشتری غیر از مسیرهای یادگیری دوره‌ها را به شما ارائه می‌دهد.

اگر یک گیتاریست تازه‌وارد بخواهد مسیر خود را تغییر دهد، فندر پلی خوشحال می‌شود که این امکان را در اختیار او قرار دهد. در بخش آهنگ، آموزش‌های ویدیویی از نسخه‌های ساده شده‌ی آهنگ‌های محبوب (با اضافه کردن کمی جزئیات) همراه با درجه دشواری یک تا سه را می‌بینید که هر کدام را در شما قرار می‌دهد.

تمام چیزها از درس‌های مبتنی بر ردیف راک اندرولر کلاسیک چاک بری (Chuck Berry)، جانی بی گود (Johnny B Goode) تا نسخه‌های ساده مبتنی بر آکورد تیلو سوئیفت (Taylor Swift) و بیلی آیلیش (Billie Eilish) در فندر پلی موجود است و انتخاب‌های چشمگیر با درجه سختی متفاوتی را برای مبتدیان فراهم می‌کند.

بعلاوه، بخش چالش آکورد نیز آموزش‌های بلند پروازانه‌تر و متمرکزانه‌تری در موقیعت‌های آکوردهای خاص را ارائه می‌دهد و حتی با انتقال آکورد بین دو آکورد خاص، می‌توانید خودتان را به چالش بکشید.

شما همچنین می‌توانید تکنیک‌های خاص خود را در بخش مهارت‌ها بهتر کنید. این کار زمانی می‌تواند برای شما مفید باشد که بعد از مدتی استراحت به گیتار زدن برگشته‌اید. در این‌جا طیف گسترده‌ای از اصول شافل بلوز گرفته تا جمع شدن ترکیبی و تورم حجم و موارد بیشتر را مشاهده خواهید کرد.

بخش کلکسیون‌های فندر پلی مثل گیلاسی می‌مانند که روی کیک قرار گرفته است (گل سر سبد دوره‌های آموزشی). این همان جایی است که فندر پلی همراه با گردآوری مهارت‌ها و دوره‌های مضمون با آهنگ‌هایی مانند ایندی راک (Indie Rock) و Singer Songwriter، به قلمروی واقعا الهام‌بخشی وارد می‌شود. گردآوری این محتواها به پلیرها اجازه می‌دهد تا مهارت‌هایشان در هر زمینه‌ای که به آن علاقه‌مند هستند را تست کنند و همین عامل هم باعث می‌شود که یادگیری سرگرم‌کننده‌تری داشته باشند.

 

ویژگی های فندر پلی | Fender Play

دیگر ویژگی‌های فندر پلی

با وجود چنین تجربه‌های یادگیری جامع در فندر پلی، می‌توان کم بودن بخش ترکیبی آهنگ‌هایش را نادیده گرفت. هرچند، چیزهای زیادی در فندر پلی وجود دارد که می‌توانید آن را در منوها ببینید.

هر چقدر بیشتر گیتار بزنید، ناچار می‌شوید لوازم گیتار بیشتری خریداری کنید. شما به عنوان یکی از هنرجوها و مشترکان فندر پلی می‌تواند گیتار، آمپر، پدال و لوازم جانبی خود را از سایت Fender.com با %10 تخفیف خریداری کنید. با این حال، توجه داشته باشید که برای پیدا کردن لوازم خود زیاد وسوسه نشوید.

فندر پلی همچنین رویدادهای زنده و روزانه خودش را دارد، از Office Hours Live گرفته که می‌توانید به طور همزمان سوال‌هایتان را از اساتید بپرسید، تا رویداد Fender Play Live که هنرمندان و مهمانان برجسته‌ای در آن حضور پیدا می‌کنند. این برنامه‌ها با محیط پشتیبانی خود می‌توانند به ارتقاء تجربیات تازه‌واردها کمک کنند.

 

آیا باید از فندر پلی استفاده کرد؟

فندر به خوبی می‌داند که در حال انجام دادن چه کاری است. اگر شما به تازگی می‌خواهید گیتار زدن را یاد بگیرید، فندر پلی با آموزش‌های باکیفیت و نحوه ارائه‌ی خود می‌تواند تفاوت بزرگی در اولین قدم‌های حیاتی کار با سازها را برای شما فراهم آورد. فندر تعهد می‌کند که تجربیات خود را برای تمام سنین ارائه دهد و انتخاب ژانر و سطح چالش‌های ملایم هم می‌تواند آن‌ها را ارتقا دهد.

لازم به ذکر است موانع کوچکی در فندر پلی وجود دارد؛ فندر پلی یک پلتفرم آنلاین است و تنها می‌توانید به صورت آنلاین از آن استفاده کنید و از طریق برنامه یا موتورهای جستجو هم نمی‌توانید دسترسی آفلاینی به فندر پلی داشته باشید یا حتی علائم و مطالب جدول موسیقی را هم نمی‌توانید چاپ کنید. هرچند، فندر پلی یک پلتفرم یادگیری تمام عیار است که علی‌رغم آموزش‌های جذابش می‌تواند شما را تا سطح متوسط آموزش دهد و باعث شود که از فرآیند یادگیری خود رضایت داشته باشید.

 

نظرات ما درباره فندر پلی

دیدگاه‌های زیادی درباره فندر وجود دارد. فندر پلی مجرب‌ترین دوره‌های آموزشی کاربرپسند و آنلاین گیتار که تا به حال با آن مواجه شدیم را ارائه می‌دهد.

نقاط مثبت فندر پلی

  • کیفیت بالای دوره‌های آموزشی به همراه ارائه عالی آن
  • ترکیب بی‌نظیر از آهنگ‌های محبوب جهت یادگیری
  • پرداخت هزینه‌ی معقول و تخفیف‌های مکرر

نقاط ضعف فندر پلی

  • آموزش‌های فندر پلی برای هنرجوها و پلیرهای متوسط مناسب نیست و هدف اولیه‌ی این آموزش‌ها عمدتاً برای مبتدی‌هاست.
4.9/5 - (11 امتیاز)
مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.