آیا در ماشین ظرفشویی ظرف‌ها با آب گرم شسته می‌شوند؟

اگر می‌خواهید بهترین ماشین ظرفشویی را بخرید و به دنبال پاسخ این سؤال هستید که آیا ظرف‌ها در آن با آب گرم شسته می‌شوند؟ ما در این مقاله اطلاعات کاملی را در مورد این موضوع در اختیار شما قرار داده ایم. شما در هنگام خرید یک ماشین ظرفشویی باکیفیت باید با نحوه عملکرد آن آشنا باشید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

اگر به دنبال خرید یک ماشین ظرفشویی با اندازه استاندارد هستید یا می‌خواهید یکی از بهترین مدل‌های روی میزی را خریداری کنید، در هر حالت باید در مورد نحوه پر شدن ماشین‏های ظرفشویی با آب و اتصالات مورد نیاز موجود در منزل شما برای سیستم آبکشی آن اطلاعات کاملی داشته باشید. زیرا این موارد روی محل نصب ماشین ظرفشویی و ضرورت نصب لوله‌های جدید نقش دارند.

ماشین ظرفشویی یک وسیله ارزشمند در آشپزخانه است که باعث می‌شود شما از کار وقت‌گیر و تکراری شستن ظروف با دست رها شوید. به همین دلیل همه افراد این دستگاه را بسیار دوست دارند. اما مزیت مهم‌تر ماشین‌های ظرفشویی این است که آن‌ها واقعاً آب کمتری را نسبت به شستن با دست، مصرف می‌کنند. بنابراین دیگر ظرف‌ها را با دست نشویید و اجازه دهید ماشین ظرفشویی این کار را برای شما انجام دهد.

خرید ماشین ظرفشویی

 

آیا برای شستن ظرف‌ها در ماشین ظرفشویی از آب گرم استفاده می‌شود؟

تمام ماشین‌های ظرفشویی در طول فرآیند شستشو از آب گرم استفاده می‌کنند. تنها تفاوت آن‌ها با یکدیگر در محل ورود آب گرم است. ماشین‌های ظرفشویی با اندازه استاندارد با دو مدل سیستم ورود آب طراحی شده اند. مدل اول فقط دارای سیستم انتقال آب سرد است. این سیستم، محفظه اصلی ماشین ظرفشویی را با آب سرد پر می‌کند و از المنت برای گرم کردن آب استفاده می‌کند. در این مدل از ماشین‌های ظرفشویی استاندارد، یک ترموستات داخلی برای تنظیم دمای آب وجود دارد تا همیشه درجه حرارت آب در بهترین دما باشد.

مدل دوم ماشین‌های ظرفشویی استاندارد قابلیت اتصال به منبع آب گرم خانگی را دارد. بنابراین هنگامی شستشوی ظرف‌ها، آب از منبع اصلی آب گرم منزل شما وارد آن می‌شود. وقتی آبگرمکن شما کار نکند، آب گرم وارد ماشین ظرفشویی شما نمی‌شود. در نتیجه ظرف‌های شما به خوبی تمیز نمی‌شوند. شما برای عملکرد درست این مدل، باید آبگرمکن خود را تنظیم کنید تا آب به دمای حداقل 120 درجه فارنهایت برسد. فرآیند اصلی شستشو در اکثر ماشین‌های ظرفشویی مدل دوم، با دمای بین 120 تا 150 درجه فارنهایت انجام می‌شود. همچنین در آن‌ها یک المنت داخلی برای گرم کردن بیشتر آب وجود دارد.

برای اطمینان از دمای مناسب ماشین ظرفشویی خود، شیر آب داغ را در سینک آشپزخانه خود باز کنید تا قبل از شروع فرآیند شستشوی ظروف، آب داغ وارد لوله ها شود. با این کار به جای ورود آب خنک لوله ها در ماشین ظرفشویی، فوراً آب داغ وارد آن می‌شود.

 

آیا ماشین ظرفشویی ظروف را ضدعفونی می‌کند؟

اگر دمای آب به اندازه کافی گرم باشد، ماشین ظرفشویی می‌تواند ظروف را ضدعفونی کند. طبق استانداردهای ضدعفونی ‌سازی ماشین‌های ظرفشویی خانگی، دمای آب در طول آخرین مرحله از فرآیند شستشو باید به 150 درجه فارنهایت برسد تا ظروف ضدعفونی شوند. بنابراین اگر به دنبال بهترین ماشین‌ ظرفشویی برای ضدعفونی ظروف خود هستید، دقت کنید که این استاندارد در ماشین شما رعایت شده است. بنابراین نیاز نیست هنگام شستشوی تمام ظروف خود، از مواد ضدعفونی کننده استفاده کنید.

اما از آنجاییکه محافظت از نوزادان در برابر میکروب‌ها و باکتری‌های مضر اهمیت زیادی دارد، لازم است بطری‌ها و ظروف آن‌ها را ضدعفونی کنید. اگر شیشه های شیر کودک شما در ماشین ظرفشویی قرار می‌گیرند، می‌توانید آن‏ها را با ماشین خود ضدعفونی کنید. در واقع وقتی شیشه شیر نوزاد در ماشین ظرفشویی با آب گرم و سیستم خشک کُن گرم (تنظیمات ضدعفونی) تمیز شود، شما دیگر نیازی به ضدعفونی کردن بیشتر آن‌ها نخواهید داشت. زیرا عملکرد آن به گونه ای است که هیچ نوع میکروب و باکتری روی آن باقی نمی‏‌ماند.

 

عملکرد ماشین ظرفشویی چگونه است؟

عملکرد ماشین‌های ظرفشویی با اندازه استاندارد کمی با عملکرد مدل‌های رومیزی فرق دارد. زیرا هر کدام از این مدل‌ها، دارای برنامه متفاوتی برای شستن ظرف‌ها هستند، به طوری که این برنامه ها به شیوه ای متفاوت و با زمان متفاوت اجرا می‌شوند. اما همیشه مراحل اصلی شستشو در همه آن‌ها یکسان است. فرقی ندارد ماشین ظرفشویی شما دارای سیستم ورود آب سرد است یا آب گرم. در تمام مدل‌ها آب توسط ماشین کشیده می‌شود و در صورت نیاز آن را تا رسیدن به دمای مناسب گرم می‌کند.

 در فرآیند شستشوی اولیه یا پیش شستشو از اهرم‌ها یا جت‌های اسپری برای پاشیدن آب روی ظروف استفاده می‌شود. آب در این مرحله، باقی مانده غذاهای سفت نشده را از بین می‌برد و موجب نرم شدن مواد غذایی خشک شده از روی ظروف می‌شود. این آب با چندین بار چرخش، به تمام شدن فرآیند شستشو و پاک شدن کامل ظروف کمک می‌کند. پس از اتمام این مرحله آب تخلیه می‌شود و ماشین ظرفشویی آب تازه را برای انجام فرآیند اصلی شستشوی می‌کشد و آن را تا رسیدن به دمای مناسب گرم می‌کند.

در طول فرآیند اصلی شستشو، دستگاه پخش کننده مواد شوینده، به طور خودکار مواد شوینده را روی ظروف پخش می‌کند. مواد شوینده با آب گرم ترکیب می‌شوند و همراه با عملکرد واتر جت‌ها، تمام مواد کثیف را از سطح ظروف شما پاک می‌کنند. در این مرحله ماشین چندین بار مخلوط آب گرم و مواد شوینده را خارج می‌کند، آب ورودی را گرم کرده و در تمام محفظه شستشو پخش می‌کند تا در این فرآیند طولانی تمام مواد کثیف از بین بروند. سپس با پاشیدن مکرر آب داغ در داخل محفظه شستشو، فرآیند آبکشی انجام می‌شود تا باقی مانده مواد غذایی و مواد شوینده، کاملاً از سطح ظروف از بین بروند. اگر برنامه شستشو دارای فرآیند خشک کردن است، ماشین ظرفشویی در مرحله آخر هوای داخل دستگاه را گرم می‌کند تا ظروف خشک شوند.

 

نکات نهایی برای نگهداری ماشین‏های ظرفشویی

در نهایت اگر می‌خواهید در مورد میزان دوام ماشین ظرفشویی بدانید، باید بگوییم که خوشبختانه ماشین‌های ظرفشویی زیاد به تعمیر و نگهداری نیاز ندارند. اما با تمیز کردن منظم این دستگاه، بررسی فیلترها و قرار دادن درست ظرف‌ها در آن، می‏توانید به افزایش دوام آن کمک کنید.

5/5 - (2 امتیاز)
مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.