آیا ماشین‌های ظرفشویی آب کمتری نسبت به شستشوی دستی مصرف می‌کنند؟

تا به حال از خودتان سوال کردید که کدام آب کمتری مصرف می‌کنند؛ ماشین ظرفشویی یا شستشوی دستی؟ در ادامه مقاله شستشوی کارآمدتر ظروف را بیان می‌کنیم.

آیا ماشین‌های ظرفشویی آب کمی مصرف می‌کنند؟ خب، اگر بخواهیم شستشوی دستی را با شستشوی یکی از بهترین ماشین ظرفشویی مقایسه کنیم، می‌بینیم که گزینه‌ی دوم می‌تواند بسیار مقرون به صرفه باشد. خبر خوب این‌جاست که حتی می‌تواند هزینه‌های آن را پایین‌تر هم آورد.

به طور کلی توصیه می‌شود ماشین ظرفشویی را کاملاً از ظرف پُر کنید. اگرچه، منابع زیادی مانند Cascade می‌گویند حتی اگر نیمی از ماشین ظرفشویی هم از ظرف‌ها پُر باشد، باز هم نسبت به شستشوی دستی مقرون به صرفه‌تر است. اگر هم می‌خواهید منتظر بمانید تا تمام ظرف‌ها را ماشین ظرفشویی‌تان بشورید، سعی کنید بیش از اندازه آن را پُر نکنید چون ممکن است ظرف‌های شما درست تمیز نشوند و مجبور شوید مجدد آن‌ها را بشورید.

قبل از قرار دادن ظرف‌ها در بیشتر ماشین‌های ظرفشویی مدرن، لازم نیست آن‌ها را در سینک آبکشی کنید. فقط کافی است تیکه‌ها و باقیمانده‌های غذاها را از ظروف بردارید و بقیه‌ی کار را به ماشین ظرفشویی خود بسپارید، چون ماشین‌های ظرفشویی مدرن امروزی از فیلترهای عالی برخوردارند.

مواردی در خریداری ماشین ظرفشویی مدرن وجود دارد که برای اطمینان از حداکثر کارایی می‌توانید به آن‌ها توجه کنید. اول از همه بررسی کنید که ماشین ظرفشویی که می‌خواهید خریداری کنید، چرخه اکو (Eco cycle) داشته باشد. داشتن این ویژگی می‌تواند باعث کاهش هدر رفت مصرف آب شود. همچنین، گواهینامه ستاره انرژی (Energy Star) هم می‌تواند مهم باشد. اگر ماشین ظرفشویی شما نیازهای ستاره انرژی (Energy Star) را فراهم کند، سپس می‌تواند مصرف آب خود در هر دور را به کمتر از 3.5 گالون برساند. ستاره انرژی (Energy Star) همچنین روی مصرف برق هم متمرکز است و یک مدل تایید شده با اندازه‌ی بزرگ نشان داده که بیش از 270 کیلووات بر ساعت در سال استفاده نمی‌شود.

ارقام Energy Star بر اساس ماشین‌های ظرفشویی واقعی‌ای است که می‌توانند ظروف هشت دست یا بیشتر و قابلمه‌ها و ماهی تابه‌ها را در خود جای دهند. ماشین‌های ظرفشویی آشپزخانه جمع وُ جورتر و کوچک هستند. رتبه‌بندی Energy Star آن هم بر اساس ظرف‌های کمتر از هشت دست است و لوازم آشپزخانه ثابت می‌کند که یک ماشین ظرفشویی توانایی استفاده از 3.1 گالون در هر شسشتو و 203 کیلووات در سال را دارد. به عبارت دیگر، اندازه‌ی ماشین ظرفشویی مهم نیست. در این صورت، اگر ماشین ظرفشویی شما گواهی Energy Star داشته باشد، از آب و برق کمتری نسبت به شستشوی دستی مصرف خواهد کرد.

 

مصرف آب ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی چه میزان آب مصرف می‌کند؟

در این‌که ماشین‌های ظرفشویی معمولا چه مقدار آب مصرف می‌کند، بحث وجود دارد. میزان مصرف آب آن‌ها هم می‌تواند به قدیمی بودن و دفعات استفاده ماشین بستگی داشته باشد. در کل، ماشین‌های ظرفشویی به طور متوسط بین 6 تا 10 گالو آب در هر دور شستشو مصرف می‌کنند. با این اوصاف، ماشین‌های ظرفشویی قدیمی ممکن است تا بالای 16 گالون در هر دور هم پیش بروند. لازم به ذکر است که مصرف بیش از 5 بار از ماشین ظرفشویی در هفته، سرعت فرسوده شدن آن را بیشتر می‌کند. در صورت استفاده معمولی و درست از ماشین ظرفشویی،، حدود ده سال کارآیی اولیه‌ی خود را دارد.

USGS (زمین شناسی ایالات متحده) با ارقامی که داده، می‌کوید اگر ظرف‌های معمولی را با دست بشوریم، حدود 8 تا 27 گالون آب مصرف می‌شود. همچنین اظهار کرد که شیرهای جدید آشپزخانه‌ها در هر دقیقه حدود 1.5 گالون آب هدر می‌دهند. این د‌ر حالی است که شیرهای آب قدیمی مصرف بیشتری دارند. اگر باز هم می‌خواهید ظروف خود را با دست بشورید، هنوز راه‌هایی وجود دارد که می‌تواند جلوی هدر رفت بیشتر آب را بگیرد. یکی از این راه‌ها این است که هر زمان غذا روی ماهی تابه شما خشک شده، می‌توانید آن را قبل از پاک کردنش زیر شیر آب، خیس کنید.

در نهایت، ماشین‌های ظرفشویی علاوه بر مصرف زمان و هزینه، تمام سعی خود را می‌کند تا به محیط زیست آسیب کمتری برسد.

4.9/5 - (7 امتیاز)
مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.