5 دلیل اصلی عدم تخلیه آب ماشین ظرفشویی

Dishwasher not draining

همیشه بهترین ماشین های ظرفشویی تمیز کردن ظروف را بعد از غذا خوردن برای ما آسان می‌کنند. در واقع ماشین‌های ظرفشویی می‌توانند اکثر تنش‌های خانوادگی را در مورد اینکه چه کسی باید ظرف‌ها را بشوید، حذف می‌کنند. قرار دادن ظرف‌ها در ماشین ظرفشویی و خارج کردن آن‌ها بسیار بهتر از شستن آن‌ها با دست است. علاوه بر این این دستگاه به شما کمک می‌کند تا در زمان پختن یک غذا، فضای کافی در آشپزخانه داشته باشید. در واقع شما به راحتی می‌توانید پس از آشپزی، قابلمه ها و ظروف را در ماشین ظرفشویی قرار دهید. بنابراین پس اتمام کار آشپزی هیچ ظرفی برای شسته شدن وجود ندارد.

با این حال وقتی ماشین ظرفشویی شما نتواند به خوبی آب را تخلیه کند، بیشتر از آنکه به شما در انجام کارهای آشپزخانه کمک کند، به مانعی بزرگ برای انجام آن‌ها تبدیل می‌شود. بنابراین ما در این مقاله قصد داریم به شما کمک کنیم تا با مهمترین دلایل تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی خود آشنا شوید. ما اطلاعات ارائه شده در این مقاله را از کارشناسان این وسیله مهم آشپزخانه گردآوری کرده ایم و در اختیار شما قرار داده ایم.

خرید ماشین ظرفشویی

 

5 علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی

در این بخش از مقاله ما 5 عاملی اصلی را که موجب عدم تخلیه آب ماشین ظرفشویی می‌شوند، بررسی کرده ایم و راه حل‌هایی را هم ارائه داده ایم. پس همراه ما باشید.

 

1. مسدود شدن مسیر تخلیه آب

فرقی ندارد که یک ماشین ظرفشویی با اندازه استاندارد دارید یا یکی از بهترین ماشین‏های ظرفشویی رومیزی را خریداری کرده اید، هر دو مدل می‏توانند ظرف‌های کثیف شما را بسیار سریع، تمیز و درخشان کنند. اما امکان دارد مسیر خروج آب در ماشین‌های ظرفشویی مسدود شود. این حالت بیشتر زمانی اتفاق می افتد که فیلتر آن را به طور منظم تمیز نکنید.

معمولاً انسداد مسیر خروج آب، مهمترین عامل تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی است، اغلب اوقات این مشکل به دلیل تجمع ذرات غذا در آن رخ می‌دهد. در انتهای محفظه داخلی دستگاه شما، یک فیلتر وجود دارد که قابل مشاهده است. شما باید این فیلتر را به طور مرتب با آب گرم و صابون تمیز کنید تا آب به خوبی جریان داشته باشد و همچنان دستگاه به بهترین شکل ظروف شما را تمیز کند.

 

2. مسدود شدن شلنگ تخلیه

شلنگ تخلیه در پشت ماشین ظرفشویی شما قرار دارد. این شلنگ معمولاً در بالای ماشین نصب می‌شود تا از برگشت آب کثیف به داخل دستگاه جلوگیری کند. اما گاهی اوقات امکان دارد شلنگ تخلیه پیچ بخورد یا مسدود شود. هر دو مشکل، مانع تخلیه آب از دستگاه شما می‌شوند.

برای رفع این مشکل شما باید پریز ماشین ظرفشویی را از برق جدا کنید و شلنگ تخلیه پشت آن را بررسی کنید. اولین موردی که باید در شلنگ تخلیه بررسی کنید این است که از تا خوردگی یا خم شدگی آن مطمئن شوید. اگر این مشکل وجود ندارد، باید بررسی کنید که آیا مسدود است یا خیر. بنابراین باید آن از ماشین جدا کنید. البته قبل از جدا کردن آن با دفترچه راهنمای ماشین خود را مطالعه کنید تا به درستی این کار را انجام دهید. بهتر است یک ظرف یا سطل کوچک در نزدیکی محل جدا کردن شلنگ تخلیه خود نگه دارید تا در صورت ریختن آب اضافی موجود در شلنگ از کثیف شدن آشپزخانه خود جلوگیری کنید.

 

3. تعمیر و نگهداری اشتباه ماشین ظرفشویی

آخرین بار چه زمانی دستگاه خود را تمیز کردید، بررسی‌ها را برای تعمیر و نگهداری آن انجام دادید یا سبد تخلیه آب آن را تمیز کردید؟ ماشین ظرفشویی مانند هر وسیله خانگی دیگر، هر چند وقت یکبار نیاز به تعمیر و نگهداری دارد.

برای جلوگیری از مسدود شدن مسیر تخلیه آب و افزایش عمر ماشین خود، باید از انجام اقدامات تعمیر و نگهداری منظم اطمینان حاصل کنید. در واقع شما باید تمیز کردن فیلترها، بررسی شلنگ‌ها و پاک کردن سبد تخلیه را حداقل هر دو ماه یکبار انجام دهید.

 

4. انجام کارهای اشتباه در هنگام استفاده

مانند بسیاری از لوازم خانگی دیگر، نکته کلیدی برای سالم نگه داشتن ماشین ظرفشویی، مطالعه دفترچه راهنمای خریدار آن است. شما باید برای استفاده درست از دستگاه خود، آن را مطالعه کنید. در واقع شما باید مطمئن شوید که دقیقاً طبق نکات توضیح داده شده در دفترچه راهنمای آن عمل می‌کنید. هرگز از مایع ظرفشویی معمولی استفاده نکنید، زیرا استفاده از این نوع مواد، موجب مسدود شدن مسیر تخلیه دستگاه شما و گیر کردن آب در انتهای آن می‌شود.

 

5. قطعات شکسته

یکی دیگر از دلایلی که باعث می‌شود آب ماشین ظرفشویی شما به خوبی تخلیه نشود، شکسته شدن قطعات آن است. این مشکل بیشتر در زمانی اتفاق می افتد که ماشین ظرفشویی خود را بیش از 9 سال یک سرویس معمولی هم نکرده باشید.

وقتی علت عدم تخلیه آب، شکسته شدن یک قطعه باشد، باید با یک متخصص معتبر تماس بگیرید تا آن قطعه را تعویض کند. شما باید در طول فرآیند شستشو به هر نوع صدای غیرعادی مانند صدای وز یا کلیک کردن توجه کنید. اگر این صداها را شنیدید، احتمالاً باید موتور یا پمپ تخلیه دستگاه خود را تعویض شود.

 

زمانی که ماشین ظرفشویی آب را تخلیه نمی‌کند، چه کاری باید انجام دهیم؟

اگر ماشین ظرفشویی شما آب را تخلیه نمی‌کند، اولین کار تمیز کردن فیلتر است. سپس باید شلنگ تخلیه را بررسی کنید تا مسدود نباشد. فیلترها معمولاً در پایین این دستگاه قرار دارند، دارای سه قسمت هستند و به راحتی جدا می‌شوند. اگر به طور مداوم از ماشین خود استفاده می‌کنید، باید فیلترها را خارج کنید، آن را با آب تمیز کنید و تقریباً هر هفته آن‌ها را تعویض نمایید.

در ماشین ظرفشویی استاندارد، برای بررسی شلنگ از لحاظ تاب خوردگی یا خمیدگی باید آن را از دستگاه جدا کنید. وقتی شلنگ به حالت عادی برگشت، پس از نصب آن در محل درست، کل آب به راحتی تخلیه می‌شود. اگر این کار تأثیری نداشت، باید محل دفن زباله دستگاه خود را کاملاً تمیز کنید یا مجدداً از وجود شکاف یا مسدود بودن اهرم واتر جت مطمئن شوید.

برای تمیز کردن محل دفن زباله باید از یک خلال دندان یا یک مسواک قدیمی استفاده کنید. اگر زباله ها محکم شده اند، احتمالاً لازم است قبل از تمیز کردن آن‌ها در آب گرم و صابون خیس کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.