آیا بیماری کرونا (COVID-19) می‌تواند باعث دیابت شود؟

?Can COVID-19 cause diabetes

بر اساس تجزیه و تحلیل منتشر شده در یک ژورنال مهم دیابتی، 14% از بیماران COVID-19 مطالعه‌شده، نوعی دیابت دارند. بنابراین، چه اتفاقی می‌افتد؟

ما از مطالعات بالینی مداوم متوجه شده‌ایم که دیابتی‌ها در معرض خطر بیماری‌های شدید ناشی از COVID-19 هستند، اما محققان در حال معاینه‌ی پیشرفت‌های جدید و بالقوه‌ی آن هستند. طبق تجزیه و تحلیل‌هایی که از  3.700 نفر (با داده‌های هشت مطالعه‌ی جداگانه) در یک ژورنال دیابتی، چاقی و متابولیسم مانند نشان دادند که بیش از 14% از افراد بستری در بیمارستان با COVID-19 شدید به دیابت مبتلا شدند.

دیابت نوع 1 و دیابت نوع 2 در بین بیماران COVID افزایش یافته است، اما در حال حاضر محققان متوجه نمی‌شوند که کرونا چگونه می‌تواند باعث تحریک دیابت شود و آن‌ها در حال بررسی‌های بیشتری هستند. به طور خلاصه، پزشکان مطمئن نیستند که آیا COVID-19 در حال تسریع عوامل بروز دیایت یا موجب به وجود آمدن دیابت یا هر دوی آن‌ها می‌شود؟ لازم به ذکر است این تحلیل یک تحلیل از داده‌های موجود است تا مطالعات بیشتری در این زمینه انجام شود.

محققان همچنین در حال بررسی موقتی یا دائمی بودن این دیابت‌ها هستند، چون متوجه شدند که سایر ویروس‌های کرونایی مانند سارس، در گذشته با موارد جدید از دیابت مرتبط می‌شدند. هرچند، سطح قند خون اکثر این بیماران در این چند سال به سطح نورمال و عادی خود برگشته است. کنترل سطح قند خون بخش مهمی از نظارت بیماران دیابتی محسبو می‌شود. بهترین دستگاه تست قند خون طراحی شده تا به افراد دیابتی کمک کند تا سطح قند خون آن‌ها تا حدی نشود که نتوانند در خانه مطالعه کنند.

خرید دستگاه تست قند خون

 

آیا COVID-19 می‌تواند دیابت‌های جدیدی به وجود بیاورد؟

نشریه‌ی واشنگتن پست در مقاله‌ای که منتشر کرده که در آن درباره‌ی افزایش موارد جدید دیابت که ناشی از COVID-19 هستند، بحث می‌شود. در این مقاله با دکتر Mihail Zilbermint، رئیس گروه پزشکی در بیمارستان Suburban، بتسدا (Bethesda) صبحت کردند که تیم آن‌ها با افزایش بیماران دیابتی ناشی از COVID-19 روبه‌رو شدند. دکتر Zilbermint به این خبرگذاری گفت:«ما در بیمارانی که به تازگی در آن‌ها بیماری تشخیص داده شده، با افزایش دیابت روبه‌رو شده‌ایم.»

مطالعه‌ای که سال پیش توسط پزشکان ووهان چین منتشر شده، نگرانی‌هایی درباره‌ی افزایش قند خون در بیماران مبتلا به COVID-19 را نشان می‌دهد و اینکه با توجه به اینکه دیگر ویروس کرونا باعث تشخیص دیابت می‌شوند، آیا دیابت‌های جدیدی هم به وجود می‌آید.

تجزیه و تحلیل منتشر شده نشریه‌های دیابتی، چاقی و متابولیسم، گزارش‌های افزایش قند خون شدید (قند خون کنترل نشده) در بیش از 3.700 بیمار کرونایی جمع آوری شده است. محققان بار دیگر خاطر نشان کردند که سایر عوامل مانند انواع خاص داروها و عوامل پیش خطر برای دیابتی‌ها هم می‌توانند در بروز دیابت نقش داشته باشند و باعث افزایش سطح بالای قند خون شوند. هرچند، آن‌ها بر این تاکید دارند که «تاثیر مستقیم COVID-19 را هم باید در نظر بگیریم»

 

علائم دیابت

علائم دیابت نوع 2

بر اساس راهنمای منتشر شده از CDC، علائم دیابت نوع 2 موارد زیر را شامل می‌شود. هرچند، این علائم در همه‌ی افراد نشان داده نمی‌شود و ممکن است دلایل دیگری برای بعضی از آن‌ها دیده می‌شود:

  • احساس تشنگی مداوم
  • خستگی مداوم
  • تکرر ادرار
  • احساس گرسنگی در بلند مدت
  • تاری دید
  • تحریک راحت
  • سوزن سوزن شدن یا بی‌حسی دست‌ها با پاها
  • عدم بهبود زخم‌ها
  • عود مجدد عفونت‌های مخمری
  • بدون ورزش کردن، وزن بدن‌تان کم می‌شود

کلینیک Mayo می‌گوید دیابت نوع 2 جلوی بدن شما را از زدن انسولین درست می‌گیرد. درحالی‌که قبلاً این روش در افراد میانسال یا مسن جواب می‌داد. افزایش چاقی در کودکان باعث افزایش مواد دیابت نوع 2 در کودکان و نوجوانان نیز شده است. دیابت نوع 2 از دیابت نوع 1 شایع‌تر است و علائم آن اغلب ملایم و خفیف است. تصور می‌شود بیش از هشت میلیون آمریکایی نمی‌دانند در این وضعیت قرار دارند.

در ماه گذشته، یک مطالعه جدید بررسی می‌کند که چگونه یک رژیم کم کربوهیدرات می‌تواند دیابت نوع 2 را در وضعیت بهبودی قرار دهد. رژیم مدیترانه‌ای همچنین به همراه غذاهای غنی از ویتامین C ثابت کرده که برای مدیریت دیابت نوع 2 مفید بوده است و می‌تواند خطر دیابت را کاهش دهد.

اگر فکر می‌کنید علائم دیابت نوع 2 دارید، با پزشک متخصص یا متخصص مراقبت‌های ویژه‌ی خود تماس بگیرید تا نگرانی‌های شما را برطرف کند.

5/5 - (4 امتیاز)
منبع toptenreviews
مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.