چگونه کفش کانواس سفید خود را بشوییم؟

How to Clean White Canvas Shoes

کفش های کانواس سفید معمولا ساده، راحت و زیبا هستند. با این حال، می‌توانند به سرعت کثیف شده و جلوه ظاهری خود را از دست دهند. از آنجایی که این کفش‌ها از جنس کتان هستند، به راحتی لکه‌ها را به خود جذب می‌کنند و در صورت عدم شستن به موقع، لکه‌ها برای همیشه روی کفش ثابت خواهند شد. اما کثیف شدن کفش کانواس به این معنی نیست که شما باید آنها را دور بیندازید. می‌توانید از روش‌هایی که در ادامه معرفی می‌شوند برای پاکسازی کفش بهره بگیرید و بسیاری از لکه‌ها را از بین برده و یا تا حد امکان کمرنگ کنید طوریکه دوباره کفش‌های شما قابل پوشیدن شوند. تا پایان این مقاله با حواس جمع همراه باشید.

 

شستن کفش کانواس سفید به روش دستی

 

خشک شدن گل و آلودگی

1. قبل از پاک کردن کفش اجازه دهید گل و هر نوع آلودگی روی آن خشک شوند. زمانی که کفش به طور کامل خشک شد، زیره‌ها را محکم به هم بکوبید تا شیارهای زیره پاک شوند. از یک مسواک کهنه برای پاک کردن اثرات خاک و گل که در چین‌های پارچه نفوذ کرده‌اند استفاده کنید.

 

2. بندهای کفش را دربیاورید. محلولی با آب و چند قطره ماده شوینده تهیه کنید و سپس بندهای کفش را داخل این محلول بیندازید و اجازه دهید تا به طور کامل خیس شوند.

  • شما همچنین می‌توانید با خرید بند جدید، زحمت خود برایشستن بندها را کم کرده و در عین حال با صرف هزینه اندک جلوه نویی به کفش‌های کانواس خود ببخشید.

 

3. زیره‌ها را پاک کنید. مقداری آب و جوش شیرین را با نسبت‌های برابر در یک ظرف کوچک با هم مخلوط کنید. سپس با کمک این ترکیب و یک مسواک کهنه، زیره کفش را پاک کنید. در نهایت زیره را با یک دستمال خشک کنید.

 

4. یک محلول پاک کننده قوی تهیه کنید. مقداری ماده شوینده مخصوص لباسشویی همچون تاید را انتخاب کرده و با مقداری آب سرد مخلوط کنید. این محلول را هم بزنید.

 

5. از یک مسواک و محلول تهیه شده برای پاکسازی کفش استفاده کنید. مسواک را در محلول فرو برده و شروع به پاک کردن سطح کفش کنید. برای پاک کردن از حرکت دورانی مسواک بهره بگیرید.

  • در صورتی که یک مسواک برقی مستعمل و قدیمی در اختیار داشته باشید، در این مرحله می‌تواند عملکردی فوق‌العاده داشته و کار شما را بسیار ساده‌تر کند.
  • کفش‌ها را با آب خالی پاک کرده کرده و در صورت نیاز دوباره این مرحله را تکرار کنید تا زمانیکه از نتیجه کار راضی باشید. در نهایت برای از بین بردن کامل اثرات صابون و شوینده کفش‌ها را با آب سرد پاک کنید. این کار را باید با دقت و وسواس کافی انجام دهید، زیرا بقایای صابون و مواد شوینده برا روی کانواس خود موجب ایجاد لکه‌های جدیدی خواهد شد.
  • در هنگام پاک کردن بقایای صابون با آب نهایت تلاش خود را کنید تا آب به داخل کفش‌ها نفوذ نکند.

 

خشک شدن کفش کانواس

6. اجازه دهید کفش‌ها خشک شوند. کفش‌ها را در فضایی که گردش هوای کافی دارد قرار دهید تا خشک شوند. هوای آزاد و زیر نور آفتاب یکی از بهترین گزینه‌هاست.

  • برای اینکه کفش‌ها در حین خشک شدن فرم خود را از دست ندهند، بهتر است مقداری پارچه کهنه یا حوله کاغذی را مچاله کرده و داخل کفش‌ها قرار دهید.
  • قبل از پوشیدن مطمئن شوید که کفش‌ها به طور کامل خشک شده‌اند.

 

7. بندهای کفش را پاک کرده و آنها را آبکشی کنید. بندهای کفش که پیش از این در محلول قرار گرفته بودند را بشویید و سپس آبکشی کنید و اجازه دهید تا خشک شوند. در نهایت کفش‌های خود را با مدل دلخواه ببندید و از ظاهر تمیز و تقریبا نو کفش‌های خود لذت ببرید.

 

 

 

شستن کفش‌های کانواس با کمک ماشین لباسشویی

 

1. اجازه دهید تا گل روی کفش‌ها خشک شود. در صورتی که کفش‌های شما گلی شده‌اند، اجازه دهید تا گل روی کفش‌ها به طور کامل خشک شود. پس از خشک شدن کفش‌ها، زیره‌های کفش را محکم به هم کوبیده و یا بسابید تا شیارهای زیره پاک شوند. می‌توانید از یک مسواک کهنه برای پاک کردن بقایای گل و خاک استفاده کنید.

  • این مرحله، مراحل لکه‌بری و شستشو را ساده‌تر خواهد کرد.

 

2. زیره‌های کفش را پاک کنید. مقداری آب و جوش شیرین را با نسبت‌های برابر با هم ترکیب کنید و با استفاده از ماده به دست آمده و یک مسواک، زیره‌های کفش را پاک کنید. برای پاک کردن زیره از حرکت دورانی مسواک بهره بگیرید. در نهایت زیره‌ها را با دستمال خشک کنید.

 

قرار دادن کفش کانواس در ماشین لباسشویی

3. کفش‌های خود را به داخل ماشین بیندازید. برای شستن کفش‌ها از برنامه شستشوی ویژه لباسهای حساس و آب سرد استفاده کنید.

 

4. شوینده خود را اضافه کنید. به طور کلی، مقدار شوینده مورد نیاز برای شستن کفش‌ها با ماشین، نصف مقداری خواهد بود که معمولا برای شستن لباس‌ها استفاده می‌کنید. همچنین دقت کنید که نباید از مواد سفید کننده و شوینده‌های بسیار قوی استفاده کنید. این نوع مواد می‌توانند موجب باز شدن چسب‌های به کار رفته در تولید کفش‌های کانواس شوند.

 

اضافه کردن کفش به ماشین لباسشویی

5. در صورتی که در ماشین لباسشویی شما از بالا باز می‌شود کفش‌ها را بعدا اضافه کنید. در ماشین‌های لباسشویی پیشرفته می‌توانید برنامه زمانی کوتاه برای شستن کفش‌ها استفاده کنید. در مورد مدل‌های قدیمی‌تر می‌توانید صبر کنید تا دو سوم از چرخه شستشو طی شود و سپس کفش‌ها را اضافه کنید.

 

خشک شدن کفش کانواس

6. اجازه دهید کفش‌ها در هوای آزاد خشک شوند. برای خشک شدن کفش‌ها از ماشین خشک کن و یا ونت استفاده نکنید. این کار باعث می‌شود کفش‌ها جمع شده و فرم خود را از دست بدهند. کفش‌ها را در هوای آزاد، جایی که گردش هوا به اندازه کافی وجود دارد قرار دهید تا خشک شوند.

  • برای اینکه کفش‌ها فرم خود را حفظ کنند می‌توانید روزنامه یا پارچه‌های مچاله شده در داخل کفش قرار دهید.

 

پایان شستشوی کفش کانواس

7. از کفش‌های تمیز خود لذت ببرید. از اینکه کفش‌هایتان به اندازه روز اولشان تمیز و دوست داشتنی شده‌اند لذت ببرید.

5/5 - (2 امتیاز)
منبع Wikihow
مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.