چگونه کفش بسکتبال را بشوییم؟

How to clean basketball shoes

فرقی نمی‌کند که کفش بسکتبال شما از مدل‌های بسیار گران باشد یا از رده‌های متوسط، در نهایت همه کفش‌ها کثیف می‌شوند و شما می‌خواهید از بهترین روش برای پاک کردن آن‌ها استفاده کنید بدون آنکه آسیبی به کفش‌تان وارد شود. به طور کلی روش‌های شستشو برای تمامی مدل‌ها تقریبا یکسان است. برای حصول بهترین نتیجه، بهتر است همیشه کفش‌هایتان را به صورت دستی و با شوینده ملایم بشویید و اجازه دهید در هوای آزاد خشک شوند. سایر اجزای کفش را به طور جداگانه بشویید و شستشو با ماشین را به عنوان آخرین گزینه در نظر بگیرید. در این نوشته به معرفی روش‌های شستشوی دستی کفش بسکتبال، شستشوی اجزای کفش و در نهایت شیوه شستشو با ماشین خواهیم پرداخت.

 

شستشو با دست

شستن کفش بسکتبال با دست 

1. لکه‌ها و اثرات گرد و خاک را در اولین روزهایی که شکل می‌گیرند پاک کنید. هر چه مدت زمان کمتری از تشکیل لکه و چرک گذاشته باشد، پاکسازی آنها از سطح کفش ساده‌تر خواهد بود. اگر شما ارزش زیادی برای نگهداری از کفش‌های بسکتبال خود قائل هستید و دوست دارید همیشه مثل روز اول نو به نظر برسند، بهتر از پس از هر بار پوشیدن آن‌ها را پاک کنید.

 • تنها مورد استثنا در این زمینه، کفش‌هایی هستند که در ساخت آنها از مواد جاذب همچون مش، کانواس (کرباس) و جیر استفاده شده است. در مورد این نوع پارچه‌ها، بهتر است اجازه دهید گل چسبیده به کفش کاملا خشک شود و سپس سطح ‌آنها را با یک برس زبر پاکسازی کنید. اگر بخواهید پیش از خشک شدن کامل آن را پاک کنید، تنها باعث پخش شدن لکه شده و احتمال ثابت شدن آن را بالا خواهید برد.

 

2. بقایای لکه را پاک کنید. اگر شما با گل خشک شده یا گرد و خاک سروکار دارید، از یک براش با موهای زبر (همچون مسواک یا برس‌های مخصوص کفش) استفاده کنید. اگر گل یا هر لکه چسبناک دیگری، همچنان مرطوب است، از یک پارچه نرم و نم‌دار برای پاک کردن آن استفاده کنید.

 

3. یک شوینده ملایم درست کنید. یک کاسه یا پیاله کوچک را با اب گرم پر کنید و چند قطر شوینده متوسط (مثل مایع ظرفشویی) به آن اضافه کنید و محلول را هم بزنید تا کف کند.

 • از شوینده‌ها و مواد شیمیایی سفید کننده یا خورنده اجتناب کنید.
 • قبل از پاکسازی کفش‌ها، بند کفش‌ها را از آن جدا کنید، می‌توانید بندها را نیز به طور جداگانه با محلول مشابهی شستشو دهید.

 

4. کفش‌ها را با یک پارچه یا براش نرم پاک کنید. پارچه یا براش خود را با محلولی که تهیه کرده‌آید نم‌دار کنید. حواستان باشد که پارچه یا براش نباید کامل خیس شوند. تمامی سطوح کفش را به طور کامل پاک کنید و هر بار که لازم شد، پارچه یا برش را پاک کرده و مجددا آن را نم‌دار کنید. برای پاک کردن درزها و چین‌های پارچه، نوک انگشت خود را زیر پارچه قرار دهید یا از یک مسواک استفاده کنید.

 • در مورد لکه‌های مقاوم، اندکی فشار دست خود را بیشتر کرده و از حرکت دورانی استفاده کنید. در صورت لزوم، یک نقطه بسیار کوچک خمیردندان به پارچه نم‌دار یا مسواک خود اضافه کنید.

5. بقایای ماده شوینده را با یک پارچه نرم پاک کنید. برای این کار این بار از پارچه نرمی که با آب خالی نم‌دار کرده‌اید استفاده کنید. کفش‌های خود را در آب غوطه‌ور نکنید یا آن‌ها را زیر شیر آب نگیرید.

 

شستن کفش بسکتبال در هوای آزاد

6. اجازه دهید کفش‌ها در هوای آزاد خشک شوند. اگر همچنان بخشی از سطوح کفش مرطوب هستند، می‌توانید آن را به آرامی با یک پارچه نرم و تمیز پاک کنید. سپس آن‌ها را در یک محیط گرم که هوا جریان داشته باشد قرار دهید.

 • از خشک‌کن لباس، سشوار، رادیاتور و هر نوع گرمای غیرطبیعی دیگری برای خشک کردن کفش‌ها اجتناب کنید. این موضوع می‌تواند موجب جمع شدن یا ترک برداشتن کفش‌ها شود.
 • سطح داخلی کفش‌ها باید کاملا خشک باشد. اما اگر نم‌دار شده‌اند، مقداری روزنامه را داخل آن قرار دهید تا خشک شوند.

 

7. کفش‌هایتان را در جای مناسبی نگهداری کنید. پس از خشک شدن کفش‌ها، می‌توانید کفش‌هایتان را داخل ساک ورزشی خود انداخته و آن را کنار در قرار دهید. اما اگر سالم ماندن کفش‌هایتان بیشتر از این برایتان مهم است، برای نگهداری آن نیز باید برنامه‌ای داشته باشید.

 • اول اینکه مطمئن شوید کفش‌ها کاملا خشک شده‌اند. روزنامه‌های مچاله شده در مرحله قبلی را به طور کامل خارج کنید و خشک شدن سطح داخلی را نیز به طول کامل چک کنید.
 • کفش‌هایتان را به طور مجزا در داخل ساک‌های دستی زیپ‌دار قرار داده و هیچ چیزی همراه آن قرار نگذارید. در صورت دسترسی، بهتر است از پاکت‌های خشک‌کن استفاده کنید. در هنگام خرید، بعضی کفش‌ها به همراه پاکت‌های سیلیکاژلی عرضه می‌شوند که در این صورت بهتر است این پاکت‌ها را نگه داشته و از آن‌ها برای نگهداری کفش‌ها استفاده کنید.

 

 

شستشوی سایر اجزای کفش

 

1. لکه‌های لژها و زیره کفش را با خمیردندان اسکراب کنید. همچون مرحله قبل، با مقداری آب گرم و مایع ظرفشویی، محلول شوینده ملایمی تهیه کنید. سپس یک نقطه خمیردندان سفید معمولی را روی مسواک قرار داده و آن را با محلول شوینده‌ای که درست کرده‌اید مرطوب کنید. لکه‌های تشکیل شده روی لژها و زیره‌ها با مسواک و خمیردندان اسکراب کرده و در نهایت بقایای خمیردندان را با پارچه نرم و نم‌دار پاک کنید. در صورت لزوم این مرحله را چندین بار تکرار کنید تا تمامی لکه‌ها از بین رفته یا محو شوند.

 • به جای خمیر دندان می‌توانید از جوش شیرین استفاده کنید. برای این منظور جوش شیرین را با مقداری آب مخلوط کرده و آنقدر هم بزنید تا به غلظت یک خمیردندان برسد.
 • برای خارج کردن ریگ‌ها و گرد و خاک از درزهای لژها می‌توانید از یک خلال دندان یا مسواک خشک استفاده کنید.

 

2. خمیردندان را روی پنل‌ها و اجزای چرمی هم امتحان کنید. حتما قسمت‌هایی از کفش‌های شما از چرم تشکیل شده است. برای پاک کردن این قسمت‌ها نیز می‌توانید از خمیردندان استفاده کنید. برای این منظور ابتدا سطوح چرمی را با دستمال تمیز نم‌دار پاک کنید.

 • یک نقطه کوچک خمیردندان روی پارچه قرار داده و آن را در مقداری آب گرم فرو برده و نم‌دار کنید. سپس نوک انگشتان خود را زیر پارچه قرار داده و با حرکت دورانی، اثرات لکه و چرک را از روی بخش‌های چرمی پاک کنید.
 • در نهایت سطح را با یک پارچه تمیز خشک کنید و اجازه دهید سطح چرمی در طول یک شب، با هوای آزاد خشک شود.

 

3. پاکسازی کانواس (کرباس). همچون تمامی مدل‌های مختلف کفش، در تولید کفش‌های بسکتبال نیز ممکن است از کانواس یا سایر پارچه‌های جاذب استفاده شده باشد. برای پاکسازی این بخش‌ها نیز، باید از محلول آب گرم و شوینده ملایم همچون مایع ظرفشویی استفاده شود. برای پاکسازی می‌توانید از دستمال نرم یا براش استفاده کرده و در نهایت اجازه دهید در هوا به طور طبیعی خشک شوند.

 • به دلیل داشتن خاصیت جاذب، در صورت لزوم می‌توانید کانواس را اندکی بیشتر از سایر بخش‌های کفش مرطوب کرده و برای پاک کردن لکه‌های مقاوم فشار بیشتری وارد کنید.
 • اگر کانواس خیس شود، آن را با یک حوله خشک به طور کامل خشک کنید، و داخل کفش روزنامه قرار دهید و اجازه دهید تا در طول یک شب، به طور طبیعی خشک شود.

 

4. بندهای کفش را به طور جداگانه بشویید. بدون جدا کردن بندها، نه می‌توانید کفش‌ها را به طور کامل پاک کنید و نه بندها آن طور که باید تمیز می‌شوند. پس بهتر آن است که بندها را جدا کرده و به صورت جداگانه با همان محلولی که برای پاکسازی کفش‌ها تهیه کرده‌اید بشویید. شما همچنین می‌توانید بند کفش‌ها را به راحتی داخل ماشین لباسشویی بیندازید.

 • اگر بندهای کفش بیش از حد ساییده و فرسوده شده‌اند، بهترین راه حل، تهیه یک جفت بند کفش نو می‌باشد.

 

5. کفی‌های کفش را با روش مشابه بشویید. کفی‌های کفش را از آن خارج کرده و درست همانند روش‌هایی که برای شستن کفش‌های استفاده کردید، آن‌ها را نیز با محلول ملایم پاک کرده و سپس خشک کنید. قبل از قرار دادن کفی‌ها در جای خود، باید اجازه دهید تا به طور کامل خشک شوند. برای کنترل بوی بد کفی کفش‌ها، می‌توانید قبل از قرار دادن آن‌ها در داخل کفش، مقدار بسیار کمی جوش شیرین روی آنها بپاشید.

 • شما می‌توانید کفی‌ها را با کمک ماشین لباسشویی نیز بشویید. با این حال در صورت استفاده از ماشین، احتمال آسیب دیدن آنها وجود دارد و پاک کردن به روش دستی شیوه مطمئن‌تری است.
 • برای معطر کردن کفش‌ها، همچنین می‌توانید یک برگه کاغذ خشک‌کن در داخل هر کفش قرار دهید.

 

 

شستشو با ماشین لباسشویی

شستن کفش بسکتبال با لباسشویی 

1. توصیه‌های تولید کننده را مد نظر قرار دهید. در بسیاری از موارد، تولید کنندگان کفش‌های بسکتبال، توصیه می‌کنند که آن‌ها را داخل ماشین لباسشویی یا ماشین خشک‌کن نیندازید. اگر هزینه زیادی برای خرید کفش‌های خود صرف کرده‌اید، عاقلانه است که به این توصیه گوش دهید. به طور کلی و در بسیاری از موارد، با برنامه‌های شستشوی مخصوص پارچه‌های حساس، مشکلی برای کفش‌های شما به وجود نخواهد آمد، با این حال این کار همیشه برای شما با ریسک همراه خواهد بود.

 

2. از برنامه‌های شستشوی مخصوص پارچه‌های حساس استفاده کنید. در تنظیمات شستشو دماهای خنک یا سرد را انتخاب کرده و همچنین چند حوله به همراه کفش‌ها به داخل ماشین بیندازید تا از برخورد کفش‌ها به دیواره‌های ماشین و آسیب‌های احتمالی جلوگیری شود. همچنین از ملایم‌ترین شوینده‌ای که در دسترس‌تان هست استفاده کنید.

 • قبل از انداختن کفش‌ها به داخل ماشین، کفی‌ها و بندهای کفش را از آن جدا کنید. می‌توانید آن‌ها را هم همراه کفش‌ها به داخل ماشین بیندازید اما به طور جداگانه.

 

شستن کفش بسکتبال با لباسشویی 3. کفش‌ها را در فضای آزاد خشک کنید. حتی اگر برای شستن کفش‌ها از ماشین لباسشویی استفاده می‌کنید، بهتر است برای خشک کردن آنها از ماشین خشک‌کن اجتناب کرده و از هوای آزاد استفاده کنید. در داخل کفش‌ها مقداری روزنامه مچاله شده قرار دهید و آنها را در فضایی قرار دهید که گردش هوا به اندازه کافی وجود داشته باشد. با این حال کفش‌ها باید دور از تابش آفتاب قرار گیرند تا از زرد شدن آنها جلوگیری شود.

 

شستن کفش بسکتبال با لباسشویی و تاید 4. می‌توانید کفش‌های کهنه و کثیف را با آب گرم بشویید. اگر کفش‌های شما بسیار کثیف شده‌اند و به اندازه‌ای نو نیستند که بابت خراب شدنشان نگران باشید، می‌توانید اندکی خطر کرده و از برنامه‌های شستشو با آب گرم برای شستن آنها استفاده کنید. با این حال باز هم بهتر است سرعت گردش ماشین را در پایین‌ترین حالت ممکن تنظیم کنید و همچنین مقداری حوله کهنه برای محافظت از کفش‌ها همراه آنها داخل ماشین بیندازید.

 • اگر تمایل دارید از ماشین خشک‌کن برای خشک کردن کفش‌ها استفاده کنید، حتما آن را روی پایین‌ترین دمای ممکن تنظیم کنید.
5/5 - (6 امتیاز)
منبع Wikihow
مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.