راهنمای انتخاب سایز مناسب تلویزیون برای خانه شما

تلویزیون خانه باید چند اینچ باشد؟ چگونه اندازه‌ ی مناسب تلویزیون خود را برای فضای مورد نظر و راحتی خود پیدا کنید.

هر کسی که قصد خرید تلویزیون را دارد در نهایت از خود می‌ پرسد: “تلویزیونم باید چند اینچ باشد؟“. با افزایش اندازه و وضوح تلویزیون‌ ها، پیدا کردن بهترین تلویزیون مناسب اتاق مورد نظر کمی سخت‌ تر می‌ شود. حتی با وجود آخرین تکنولوژی‌ های ارتقای تصویر و قابلیت‌ های هوشمند، مفاهیم اولیه‌‌ ی صفحه نمایش و میدان دید تغییر نمی‌ کنند. صفحه نمایش بزرگ‌ تر تجربه‌ ای بهتر فراهم می کند. اما بزرگ‌ تر بودن اندازه‌ ی صفحه‌ ی نمایش باید با درک شما از فاصله‌ی مناسب نشستن، راحتی تماشا، و مزایای وضوح مختلف، در تناسب باشد.

قوانین مورد استفاده برای تلویزیون‌ های 1080p قدیمی برای تلویزیون‌ های 4K جدید مناسب نیستند. با رواج تلویزیون‌ های 65-اینچی 4K و ارزان‌ تر شدن مدل‌ های 75 تا 85 اینچی، پیدا کردن مکان مناسب تلویزیون کاری دشوار می‌ شود. بسیاری از افراد بدون توجه به اتاقی که تلویزیون در آن قرار می‌ گیرد به خرید تلویزیونی جدید می‌ پردازند و تصور می‌ کنند هر تلویزیون جدیدی که بخرند بدون هیچ مشکلی می‌ تواند جای تلویزیون قبلی‌ شان را بگیرد. اما پیدا کردن اندازه‌ مناسب تلویزیون سؤالاتی ایجاد می‌ کند. وضوح مناسب کدام است؟ فاصله‌ ی مناسب از تلویزیون چقدر است؟ و اینکه آیا واقعاً صفحه نمایشی بزرگ‌ تر می‌ خواهید؟

پس قبل از اینکه بروید و تلویزیون جدید خود را بخرید، به راه‌ های اشاره خواهیم کرد تا بتوانید اندازه‌ی مناسب خود را پیدا کنید. این راهنما برای پیدا کردن اندازه‌ ی مناسب برای اتاق پذیرایی اصلی‌ نوشته شده است اما قوانین و روش‌ های ذکر شده برای اتاق‌ های دیگر مانند اتاق خواب، محل کار، و… نیز قابل استفاده هستند.

بزرگترین فروشگاه تلویزیون

 

تلویزیون باید چه اندازه‌ای (چند اینچ) باشد؟

چگونگی اندازه‌ گیری صفحه را بلد باشید: تلویزیون‌ ها به صورت قطری اندازه‌ گیری می‌ شوند. پس طول یک تلویزیون 65 اینچ در‌ واقع به 55 اینچ نزدیک‌ تر است.

میزان وضوح مد نظر خود را بدانید: تلویزیون‌ های امروزی سه میزان وضوح را ارائه می‌ دهند: 1080p، 4K و 8K. ما به همه وضوح 4K را پیشنهاد می‌ دهیم اما بدانید که میزان وضوح بر فاصله‌ ی مناسب نشستن و قیمت تلویزیون تأثیر دارد. اندازه‌ ی اتاق خود و مکان تلویزیون را مشخص کنید: اتاق‌ ها بزرگ تر نمی‌شود تا تلویزیون جدید تان را در خود جای دهند پس اندازه‌ ی دقیق و درست فضای مد نظرتان را بدانید.

 

 

فاصله تلویزیون تا نشیمن گاه

اندازه‌ ی صفحه و میزان وضوح

اول از هر چیز، به یاد داشته باشید که تلویزیون‌ ها به صورت قطری اندازه گرفته می‌ شوند. پس یک تلویزیون 55 اینچی از گوشه ی سمت راست بالا تا گوشه ی سمت چپ پایین 55 اینچ است. اما اندازه ی اصلی تلویزیون متفاوت است و یک تلویزیون 55 اینچی طولی برابر 49 اینچ و عرضی برابر 29 اینچ دارد.

سپس، باید وضوح تصویر را در نظر بگیرید. چرا که هر چه وضوح تصویر بالاتر باشد، می‌ توانید به تلویزیون نزدیک‌ تر بشینید. یعنی می توانید به یک تلویزیون 4K نزدیک‌ تر شود در مقایسه با یک تلویزیون 1080p.  این عاملی مهم هنگام انتخاب اندازه‌ی تصویر است. چون می‌ توانید به تلویزیون‌ های 4K نزدیک‌ تر شوید نیازی نیست که برای پر کردن میدان دید خود تلویزیون بسیار بزرگی بگیرید.

 

اندازه اتاق و مکان تلویزیون

اتاقی که می‌ خواهید تلویزیون را در آن قرار دهید بررسی کنید. تا زمانی که وسایل آن اتاق به کف نچسبیده اند و شما مایل به جابجایی آن‌ ها هستید می‌ توانید مقداری انعطاف پذیری داشته باشید.

همچنین باید تصمیم بگیرید که آیا می‌ خواهید از پایه ی تلویزیون استفاده کنید یا اینکه می‌ خواهید آن را به دیوار متصل کنید. استفاده از پایه باعث می‌ شود که تلویزیون به تماشاگر نزدیک‌ تر باشد.پس هم اندازه ی پایه و هم اندازه ی میز تلویزیون خود را در نظر داشته باشید. برخی از تلویزیون‌ ها پایه ی نازکی دارند اما برخی دیگر، مانند Samsung QN90A NEO QLED که 65 اینچ است، پایه‌ای دارد که حدود 9 اینچ تلویزیون را به جلو می آورد. تلویزیون TCK 6-Series Roku TV (R635) نیز عمقی حدود 13.7 اینچ دارد، با اینکه میزان ضخامت خود تلویزیون تنها 2.8 اینچ است.

نصب تلویزیون بر روی دیوار می‌ تواند حدود یک فوت یا بیشتر به میزان فاصله ی تماشا اضافه کند که می‌تواند میزان تفاوت خرید میان یک مدل 60 اینچی با یک مدل 70 اینچی باشد. بسته به نوع پایه ی دیواری و ضخامت خود تلویزیون، صفحه ی نمایش می‌ تواند  چندین اینچ از دیوار فاصله داشته باشد. این فاصله در هر مدلی ممکن است متفاوت باشد. به عنوان مثال، مدل LG G1 OLED طوری طراحی شده‌ است که با دیوار فاصله‌ ای نداشته باشند اما با این حال مقداری فاصله برای پایه ی دیواری نیاز است.

 

 

ابعاد اتاق و انتخاب مناسب سایز تلویزیون

چگونگی بدست آوردن بهترین اندازه برای اتاق مد نظرتان

فاصله ی میان جای نسشتن و جایی که می‌ خواهید تلویزیون را قرار دهید اندازه بگیرید. بسیاری از متخصصان مانند Amazon یا Crutchfield پیشنهاد می‌ کنند که این فاصله 1.5 تا 2.5 برابر اندازه ی تلویزیون باشد. با این حال، ما به اندازه ی متخصصان فرمول و پیشنهاد داریم!

به عنوان مثال، اگر تلویزیون شما 42 اینچ با وضوح 1080p است، می‌ توانید 84 اینچ (7 فوت) از تلویزیون فاصله بگیرید تا تجربه‌ ای راحت و مناسب داشته باشید. اگر می‌ خواهید که مطمئن باشید می‌ توانید اندازه ی صفحه را دو برابر کنید تا فاصله ی تماشای مناسب و راحت را پیدا کنید.

فرض کنید که اتاقی بزرگ دارید که در آن، مبل بزرگی قرار دارند و میان تلویزیون و شما یک میز پذیرایی نیز هست. در این مورد فرض کنید که فاصله ی مکان نشتن و تلویزیون 10 فوت (120 اینچ) است. 120 اینچ را تقسیم بر دو می‌ کنید که 60 اینچ می شود. پس اندازه ی مناسب در این مورد یک تلویزیون 60 اینچی است.

برای تلویزیون‌ های وفوح 4K این کار حتی راحتر هم هست چرا که میزان فاصله ی مناسب با اندازه ی صفحه برابر است. به عنوان مثال، برای یک تلویزیون 42 اینچی با وضوح 4K، بهترین فاصله ی تماشا 42 اینچ (3.5 فوت) است. فاصله ی مناسب برای یک تلویزیون 65 اینچی، 65 اینچ است. البته می‌ توانید دورتر هم بشینید اما با این کار ممکن است برخی از جزئیات کوچکتر میزان وضوح 4K ارائه می دهد را نبینید.

و بهتر است که با ارزان‌ تر شدن صفحات بزرگ‌ تر این قوانین را به یاد داشته باشید. فرقی نمی‌ کند که می‌ خواهید یک تلویزیون 75 اینچی را در اتاق خود جای دهید یا یک تلویزیون 55 اینچی. فقط به یاد داشته باشید که هدف این است که تصویر را ببینید، نه پیکسل های تشکیل‌ دهنده ی آن را.

سایز تلویزیونحداقل فاصله پیشنهادی تلویزیون 4Kحداقل فاصله پیشنهادی تلویزیون 1080p
40 اینچ40 اینچ (100 سانتی متر)80 اینچ (204 سانتی متر)
42 اینچ42 اینچ (106 سانتی متر)84 اینچ (213 سانتی متر)
48 اینچ48 اینچ (121 سانتی متر)96 اینچ (243 سانتی متر)
50 اینچ50 اینچ (128 سانتی متر)100 اینچ (252 سانتی متر)
55 اینچ55 اینچ (140 سانتی متر)110 اینچ (280 سانتی متر)
60 اینچ60 اینچ (152 سانتی متر)120 اینچ (304 سانتی متر)
65 اینچ65 اینچ (164 سانتی متر)130 اینچ (329 سانتی متر)
75 اینچ75 اینچ (190 سانتی متر)150 اینچ (381 سانتی متر)
85 اینچ85 اینچ (216 سانتی متر)170 اینچ (432 سانتی متر)

به لطف حجم پیکسلی بیشتر تلویزیون‌ های 8K، می‌ توانید بدون نگرانی در مورد دیدن پیکسل ها به آن‌ها نزدیک‌ تر بشینید اما به دلیل اینکه بیشتر این تلویزیون‌ ها اندازه ی بزرگی دارند مناسب فاصله های نزدیک نیستند. در کل، قوانین پیدا کردن فاصله ی مناسب برای تلویزیون‌ های 8K مانند قوانین تلویزیون‌ های 4K است.

 

چه چیزی برای شما راحت است؟

یک تماشاگر عادی معمولاً حدود 9 فوت از تلویزیون فاصله دارد. یعنی بیشتر مردم دوست دارند به اندازه‌ ای از تلویزیون فاصله داشته باشند تا پیکسل های آن را نبینند. پس مکان تلویزیون جدید خود را امتحان کنید و در صورت نیاز تغییر دهید. همچنین گرفتن صفحه‌ ای که کمی از حد نیاز شما بزرگ‌ تر است ضرری ندارد.

فرقی نمی‌ کند که دارید برای خانه‌تان تلویزیونی جدید می‌خرید یا برای تلویزیون تان خانه‌ ای جدید. با این محاسبات ساده و سریع می‌توانید به راحتی فاصله ی مناسب برای تماشای تلویزیون خود را پیدا کنید.

5/5 - (3 امتیاز)
منبع tomsguide
مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.