کدام ظروف را نباید در ماشین ظرفشویی قرار دهیم؟

ماشین ظرفشویی کار سخت شستن ظروف را برای شما آسان می‌کند. با اینکه شستن تمام ظروف کثیف آشپزخانه با این دستگاه وسوسه انگیز است، اما شما نباید همه ظروف خود را برای شستشو در این ماشین‏ها قرار دهید. مواد شیمیایی موجود در مواد شوینده همراه با فعالیت واترجت‏های ماشین‏های ظرفشویی می‌توانند به برخی از ظروف و وسایل آشپزخانه شما آسیب برسانند. اگر فکر می‌کنید که فقط وسایل بسیار ظریف یا گران‌قیمت را نمی‌توانید در ماشین ظرفشویی قرار دهید، باید بگوییم که کاملاً در اشتباه هستید. در واقع بسیاری از وسایل آشپزخانه به ظاهر محکم و مقاوم نیز نباید در این دستگاه تمیز شوند.

اگر یکی از بهترین ماشین‌های ظرفشویی را خریداری کرده‌اید، احتمالاً می‌خواهید تا حد امکان از آن استفاده کنید، اما قبل از این کار، ما پیشنهاد می‌کنیم تحقیق کنید که کدام وسایل را نمی‌توانید در ماشین‏های ظرفشویی خود تمیز کنید. در این مقاله با معرفی 10 وسیله ای که نباید در ماشین ظرفشویی قرار دهید، می‏خواهیم به شما کمک کنیم تا از آسیب دیدن و احتمالاً جایگزینی ظروف و وسایل گران‌قیمت آشپزخانه خود جلوگیری کنید.

خرید ماشین ظرفشویی

 

10 نوع ظرف که قرار دادن آن‌ها در ماشین ظرفشویی ممنوع است

1. تخته های چوبی آشپزخانه و قاشق‌ها

هرگز وسایل چوبی آشپزخانه خود را در ماشین ظرفشویی خود قرار ندهید. زیرا دمای بالای آب و قرار گرفتن در آب به مدت طولانی می‌تواند باعث متورم شدن چوب و در نتیجه تاب برداشتن و ترک خوردن آن‌ها شود. همچنین مواد شوینده قوی مخصوص این ماشین‏ها، روغن‌های محافظ را از روی تخته های چوبی از بین می‌برند. علاوه بر این شما باید مراقب دستگیره های چوبی ظروف یا تابه های فلزی خود باشید، زیرا امکان دارد آن‌ها در این دستگاه ظرفشویی آسیب ببینند.

 

2. شستشوی انواع ظروف کریستالی با ماشین ظرفشویی

شما باید همیشه ظروف گران‌قیمت کریستالی خود را با دست بشویید. حتی درصورتی‌که ماشین ظرفشویی شما یک برنامه مخصوص برای شستن این ظروف دارد، بهتر است آن‌ها را در این دستگاه قرار ندهید. زیرا عملکرد ماشین‏های ظرفشویی به گونه ای است که در طول برنامه شستشو، کمی وسایل را جابجا می‌کند. این جابجایی همراه با خاصیت سایندگی مواد شوینده باعث، کدر شدن شیشه های کریستالی می‌شود و شما هم نمی‌توانید آن‌ها را ترمیم کنید. بنابراین اگر هنوز هم می‌خواهید ظروف کریستالی خود را در این ماشین تمیز کنید، پس از چند بار شستشو نباید انتظار داشته باشید شفاف آن‌ها حفظ شود.

 

3. درب دستگاه زودپز

اگرچه برخی از زودپزها دارای درب قابل شستشو با ماشین ظرفشویی هستند، اما به طور کلی نباید درب زودپز خود را در این دستگاه قرار دهید. بنابراین برای اطمینان عملکرد درست زودپز خود، لازم است درب آن را با دست بشویید. ماشین‏های ظرفشویی در طول فرآیند شستشو، تکه های کوچک مواد غذایی را به حرکت در می آورد و اگر هر یک از آن‌ها در دریچه ها یا روزنه های درب، گیر کنند، در صورت متوجه نشدن شما، می‌توانند باعث خرابی زودپز شما شوند. حتی در صورت پیدا کردن این تکه های کوچک، اگر نتوانید آن‌ها را خارج کنید، می‌توانند موجب اتفاق فاجعه آمیزی شوند.

 

4. چاقوهای تیز آشپزخانه

حفظ تیزی چاقوها بسیار سخت است. با شستن چاقوها در ماشین ظرفشویی، آن‌ها بیشتر کُند می‌شوند. زیرا در طول فرآیند شستن، حرکت داخل این ماشین موجب ساییده شدن تیغه های چاقو بر روی قفسه های آن یا سایر وسایل داخل آن می‌شود. از طرف دیگر تیغه های بسیار تیز چاقوهای تازه می‌توانند به روکش قفسه های ماشین شما آسیب بزنند. در نتیجه با وارد شدن آب به سایر بخش‌ها، آن‌ها دچار زنگ زدگی می‌شوند و امکان اختلال در عملکرد ماشین شما افزایش می یابد.

 

5. شستن ظروف چدنی در ماشین ظرفشویی

وقتی به مرور زمان یک لایه روغن روی سطح ظروف چدنی شما ایجاد شود، بیشتر می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. ماشین ظرفشویی با شستشوی لایه ایجاد شده، علاوه بر از بین بردن چدن، خاصیت نچسب بودن آن را از بین می‌برد. چدن ظروف لعاب دار در این ماشین‌ها خراب نمی‌شود. اما با شستن آن‌ها در ماشین ظرفشویی، روکش مینای آن‌ها کدر می‌شود.

 

6. ظروف شیشه ای و سرامیک نقاشی شده با دست

اگر شما یک ظرف سرامیکی یا شیشه ای نقاشی شده هدیه گرفته اید یا آن را از یک فروشگاه خریداری کرده اید، بهتر است از قرار دادن آن در ماشین ظرفشویی خودداری کنید. اغلب اوقات ظروف نقاشی شده با دست، دارای لعاب قابل شستشو در این ماشین‌ها نیستند. بنابراین در صورت شستشوی اثری هنری موردعلاقه خود در ماشین ظرفشویی، خطر از بین رفتن آن بسیار بالا است و این کار ارزش ریسک کردن ندارد.

 

7. ماگ‏ها و بطری‌های مسافرتی درب دار

ماگ‏ها و بطری‌های مسافرتی درب دار که برای گرم یا سرد نگه‌داشتن نوشیدنی‌ها، دارای عایق هستند، معمولاً به صورت دو جداره ساخته می‌شوند تا نوشیدنی‌های شما را در بهترین دما نگه دارند. جدار اکثر آن‌ها به صورت خلاء عایق بندی می‌شود. این عایق بندی در صورت شستشو با ماشین ظرفشویی آسیب می‌بیند. بنابراین، بهتر است برای حفظ عایق بندی ماگ یا بطری مسافرتی مورد علاقه خود، آن را با دست بشویید.

 

8. ظروف چینی قدیمی با رنگ متالیک یا طلایی

گاهی اوقات امکان دارد واتر جت‏های پر قدرت ماشین ظرفشویی و حرکات داخل آن در هنگام شستشو، حتی به ظروف مقاوم هم آسیب برسانند. بنابراین بهتر است ظروف چینی قدیمی و زیبای خود در ماشین ظرفشویی قرار ندهید. در واقع بهترین کار این است که آن‌ها را با دست شسته بشویید تا آسیب نبینند. اگر ظروف چینی شما دارای طرح‌هایی با رنگ‌های طلایی یا متالیک هستند، حتماً از قرار دادن آن‌ها آن در ماشین‌های ظرفشویی خودداری کنید. زیرا آن‌ها به راحتی آسیب می‌بینند.

 

9. قرار دادن تابه ها و سایر ظروف نچسب در ماشین ظرفشویی

با اینکه شستن قابلمه‌ها، تابه‌ها و سایر ظروف پخت و پز نچسب با دست، کار چندان خوشایندی نیست. اما اگر می‌خواهید تا حد امکان پوشش‌های نچسب آن‌ها حفظ شود، بهتر است آن‌ها را با دست بشویید. اغلب تولید کنندگان این ظرف‌ها، در دستورالعمل‌هایی تمیز کردن خود، قابلیت شستشو با ماشین ظرفشویی را ذکر کرده اند. اما توصیه می‌شود آن‌ها را با دست بشویید، زیرا تولیدکنندگان این ظرف‌ها هم معتقدند شستن این ظرف‌ها در ماشین‏های ظرفشویی موجب کاهش دوام آن‌ها می‌شود. در صورت شست‌ و شوی مداوم تابه ها و سایر ظروف نچسب در این ماشین‌ها، پوشش‌های نچسب آن‌ها به دلیل مواد شوینده ساینده و حرکات داخل ماشین در طول شستشو، سریع‌تر از بین می‌روند.

 

10. ظروف بسیار چرب

ماشین ظرفشویی شما شستشوی ظرف‌ها را با دمای بالای آب و مواد شوینده قوی انجام می‌دهد. بنابراین می‌تواند چربی‌ها را از هر سطحی پاک کند. اما شستشوی مداوم ظروف بسیار چرب در این دستگاه باعث، ایجاد مشکلاتی در آن می‌شود. چربی زیاد ظروف می‌تواند در لوله های این ماشین منجمد شود و به مرور زمان آن‌ها را مسدود کند. بهترین کار برای جلوگیری از این مشکل این است که چربی خشک شده روی ظرف را از سطح آن پاک کرده و در سطل زباله بریزید و قبل از قرار دادن ظرف چرب در ماشین ظرفشویی، روغن‌های مایع اضافی آن را با دستمال کاغذی پاک کنید.

5/5 - (2 امتیاز)
مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.